Walka z alkoholizmem nie należy do łatwych. W czasie leczenia nie należy spodziewać się szybkich i spektakularnych efektów. Choroba jest bowiem podstępna. Jej rozwój może pozostawać niezauważony nawet przez długi okres kilku miesięcy lub lat. Nic więc dziwnego, że również wyjście z nałogu nie jest zadaniem prostym. By odnieść sukces, alkoholicy korzystają najczęściej z kompleksowej terapii alkoholizmu, składającej się z wielu elementów. Między innymi dlatego duża liczba osób wybiera Esperal w Katowicach.
Esperal w Katowicach jest łatwo dostępny. W formie jałowych tabletek wszywanych podskórnie przez lekarza można go otrzymać w placówkach specjalizujących się w terapii uzależnień. Jednak wybór odpowiedniego gabinetu nie jest oczywisty. Pacjent powinien zwrócić uwagę na wiele szczegółów, o których wcześniej nie myślał. By terapia przyniosła jak najlepsze rezultaty, powinna być przeprowadzona wyłącznie przez wykwalifikowany personel w specjalistycznej placówce.
Disulfiram – substancja czynna Esperalu
Substancją czynną wszywki alkoholowej jest disulfiram. To bezpieczna, legalna, a więc dopuszczona do obrotu farmaceutycznego w Polsce, substancja, dostępna wyłącznie na receptę. Esperalem nazywa się formę leku, która wszywana jest podskórnie do organizmu pacjenta. Istnieje ponadto doustny odpowiednik leku o nazwie Anticol. Esperal w Katowicach dostępny jest w większości placówek medycznych. W niektórych przed zabiegiem należy okazać receptę lub dostarczyć samodzielnie zakupiony lek. Warto zatem wcześniej sprawdzić dostępne możliwości.
Działanie disulfiramu opiera się na zasadzie blokady. Wszyty do organizmu wpływa na upośledzenie prawidłowej pracy wątroby. W konsekwencji nie jest ona w stanie produkować dehydrogenazy aldehydowej, czyli enzymu, który bierze udział w procesie trawienia alkoholu etylowego. Niewystarczająca ilość enzymu wpływa na nieprawidłowy metabolizm alkoholu. Jest on bowiem trawiony do szkodliwej postaci – aldehydu octowego – zamiast nietoksycznego kwasu octowego. Ostatni element szlaku metabolicznego zostaje zaburzony, co skutkuje wystąpieniem reakcji disulfiramowej.
Istotny jest fakt, że do takiego stanu rzeczy dochodzi wyłącznie po spożyciu przez „zaszytego” nałogowca jakiejkolwiek ilości alkoholu. W połączeniu z alkoholem, Esperal tworzy toksyczną reakcję, której skutki odczuwa pacjent. Dla chorego, stosującego się do zaleceń lekarza i zachowującego wstrzemięźliwość, lek pozostaje całkowicie obojętny, nie jest widoczny ani wyczuwalny.
Zabieg wszycia Esperalu
Wykonanie „zaszycia” jest mało inwazyjne, szybkie i bezpieczne. Wszycie wszywki alkoholowej nie boli, ponieważ pacjenta znieczula się miejscowo. Oznacza to, że podczas trwania zabiegu pozostaje on przytomny, jednak nie odczuwa bólu ani dyskomfortu. Lekarz chirurg wykonuje kilkucentymetrowe nacięcie w okolicy mięśnia pośladkowego. Następnie podpowięziowo umieszcza się w wykonanym nacięciu określoną dawkę Esperalu. Lekarz zaszywa ranę z użyciem tradycyjnych lub rozpuszczalnych szwów, w zależności od opcji wybranej przez pacjenta. Od tej chwili rozpoczyna się działanie disulfiramu.
Esperal w Katowicach – wybór gabinetu
Niemożliwe jest wykonanie zabiegu wszycia Esperalu w warunkach domowych. W celu „zaszycia” pacjent zawsze musi się zatem zgłosić do odpowiedniej placówki. Esperal w Katowicach dostępny jest w ofercie prywatnych klinik, centrum medycznego, ośrodków leczenia uzależnień, oddziałów szpitalnych, ale również w warunkach ambulatoryjnych.
Wybierając gabinet, w którym lekarz wykona zabieg wszycia Esperalu, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii organizacyjnych. Pierwszą z nich jest ta, czy zawsze przed przystąpieniem do zabiegu pacjenta bada lekarz. Konsultacja lekarska jest bowiem niezbędna dla określenia preferencji i oczekiwań pacjenta. Szczegółowo przeprowadzony wywiad pozwala również określić ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań lub ocenić występowanie przeciwwskazań do „zaszycia”. To pierwszy punkt gwarantujący pacjentowi najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Równie ważny jest sam przebieg zabiegu – stosowane znieczulenie, zapewnienie atmosfery komfortu i dyskrecji z jednoczesną dbałością o najwyższą jakość świadczonych usług. Warto wybrać placówkę, w której formalności ograniczono do minimum. Do wykonania zabiegu wszycia Esperalu pacjent nie potrzebuje bowiem skierowania. W Centrum Medycznym Galmedic nie wymaga się również recepty. Esperal w określonej przez lekarza dawce dostępny jest w placówce. Jego koszt jest wliczony w cenę wykonania zabiegu.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Esperalu w Katowicach? Kliknij link https://katowice.galmedic.pl/uslugi/esperal/.
Przeciwwskazania
Podstawą do określenia przeciwwskazań jest szczegółowy wywiad z pacjentem. Wszyć Esperalu nie mogą osoby, u których stwierdzono nadwrażliwość na substancję czynną leku (disulfiram), które cierpią z powodu ciężkich chorób krążenia i chorób niewydolnościowych oraz zaburzeń psychicznych (zwłaszcza jeśli podejmowały w przeszłości próby samobójcze).
Warunkiem koniecznym dla możliwości wykonania zabiegu wszycia Esperalu jest ponadto trzeźwość pacjenta. Musi on pozostawać w abstynencji przynajmniej przez czas 24 godzin poprzedzających „zaszycie”. W innym przypadku wykonanie operacji będzie niebezpieczne, a wspomagające leczenie Esperalem nieskuteczne. Jeśli w organizmie „zaszywanego” człowieka będzie nawet niewielka ilość alkoholu, dojdzie do wystąpienia reakcji disulfiramowej już na etapie zabiegu. Dlatego też tuż przed przystąpieniem do wszycia wszywki alkoholowej u pacjenta wykonuje się pomiar trzeźwości. Daje on jednoznaczną odpowiedź na pytanie o stan pacjenta.
Skuteczność
Większość pacjentów wysoko ocenia skuteczność wszywki alkoholowej. Jako awersyjna metoda wspomagająca leczenie alkoholizmu działa ona nieprzerwanie nawet do roku. Esperal stopniowo uwalnia się do krwiobiegu pacjenta i czuwa nad jego trzeźwością. Należy jednak pamiętać o tym, że działanie i skuteczność każdego leku, również Esperalu, uzależnione jest od indywidualnych predyspozycji każdego pacjenta. Dawka substancji dobierana jest zatem podmiotowo dla odpowiedniej osoby, a odpowiednio określona stanowi podstawę do wysokiego poziomu skuteczności leku.
Zdarza się jednak, że Esperal ma niższą, niż przewidywana, skuteczność. Może to wynikać z odporności pacjenta na lek, występujących komplikacji po zabiegu czy źle dobranej dawki. Najczęściej dzieje się tak ze względu na popularną wśród pacjentów nieszczerość w rozmowie z lekarzem. Niektórzy alkoholicy wstydzą się swojego uzależnienia i próbują zataić niektóre z informacji go dotyczących. W konsekwencji działają na swoją niekorzyść. Podstawę diagnostyczną stanowi między innymi określenie stopnia uzależnienia oraz długości ciągów alkoholowych. By Esperal w Katowicach cieszył się dobrą sławą, konieczna jest ścisła współpraca alkoholika z lekarzem i personelem medycznym.
Cena wykonania zabiegu waha się od 600 zł do 1900 zł. Zależy głównie od wybranego pakietu i udogodnień. W Centrum Medycznym Galmedic możliwe jest również połączenie jej z innymi elementami kompleksowej terapii alkoholizmu (detoksem, kroplówkami witaminowymi i psychoterapią). Biorąc pod uwagę czas jej działania, cena wydaje się atrakcyjna i niewygórowana. W koszt zabiegu wliczona jest także określona dawka leku przeznaczona do implementacji.
Esperal w Katowicach – bezpieczeństwo zabiegu
Stopień bezpieczeństwa zabiegu wszycia wszywki alkoholowej sami specjaliści określają jako wysoki. Nie wymaga on bowiem szczególnej interwencji chirurgicznej. Z drugiej strony, należy jednak pamiętać, że nawet najszybszy i najmniejszy zabieg nadal pozostaje procedurą medyczną. W przypadku wszywki lekarz musi mieć pewność, że u „zaszywanego” pacjenta nie występują żadne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Odpowiednie muszą być również używane przez lekarzy narzędzia, i wreszcie – sam lek. Najważniejsze, by tabletka była jałowa, wyjęta z opakowania w bezpiecznej atmosferze tuż przed umieszczeniem jej w organizmie chorego.
Powikłania po zabiegu zdarzają się niezwykle rzadko. Jeśli występują, zwykle mają łagodny przebieg. Lekarze najczęściej spotykają się z miejscowym zaczerwienieniem, opuchlizną, występującą w pobliżu rany, jej bliznowaceniem czy torbielą wokół leku. Wszystkie te komplikacje można łatwo usunąć – wystarczy zgłosić się do lekarza specjalisty, który doradzi odpowiedni sposób postępowania. Tylko w nielicznych przypadkach konieczne staje się dokonanie reoperacji, podczas której usuwa się torbiel lub umieszcza dodatkową dawkę leku.
Artykuł partnera