Wiele młodych osób tuż po skończeniu studiów ma problem ze znalezieniem pracy. Niektórzy myślą, że pracodawca sam ich znajdzie, a inni biorą sprawy w swoje ręce i rozpoczynają poszukiwania. Jednak nie każdy wie, jak i gdzie efektywnie jej szukać. Dlatego przychodzimy wam z pomocą.
Zaangażuj znajomych
Trudno jest mówić znajomym o swojej sytuacji, bo większość osób wstydzi się tego, że jest bez pracy. Ale przecież nie ty jeden! Dlatego spróbuj się przełamać. Im więcej osób będzie wiedzieć, że poszukujesz zatrudnienia, tym większe szanse na to, że ktoś może cię komuś polecić. Być może nawet ktoś z rodziny twojego przyjaciela poszukuje takiego pracownika jak ty. Warto zatem popytać, nic nie tracisz, a możesz tylko zyskać.
Sprawdź w urzędzie pracy
Nie oszukujmy się. Po skończeniu studiów ciężko znaleźć pracę, a myślenie „jestem magistrem, wszyscy czekają na mnie z otwartymi ramionami” jest dość błędne, dlatego warto na początek zarejestrować się w urzędzie pracy. Gdy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia zawodowego, to możemy skorzystać ze szkoleń, kursów czy staży. Wielu pracodawców gwarantuje zatrudnienie po odbyciu stażu, więc może to być doskonałą okazją do zdobycia pierwszej pracy. Jeśli mamy trochę więcej odwagi i takie możliwości, to urzędy dysponują ofertami pracy za granicą. Warto przyjrzeć się temu bliżej. Być może chcąc jechać tylko na 3 miesiące, zostaniemy tam na zawsze? Nigdy nie wiadomo, jak potoczy się życie.
Poszukaj w internecie
Internet jest niezwykle popularnym narzędziem do poszukiwania pracy. Szacunkowo w tym celu korzysta z niego około 90% osób chcących znaleźć zatrudnienie. W sieci dostępnych jest wiele portali, które są poświęcone tej tematyce. Jak zauważa Tomasz z portalu Aplikuj.pl, stosunkowo nowym rozwiązaniem, które staje się coraz bardziej popularne, jest publikowanie przez pracodawców ogłoszeń o pracę w mediach społecznościowych. Każdy może zapoznać się z daną ofertą i – jeśli nas ona zainteresuje – wysłać swoje CV.
Możesz także skorzystać z portali, na których to ty „zareklamujesz” siebie. W tym celu musisz napisać o sobie kilka zdań i w umiejętny oraz zachęcający sposób zamieścić informację, że szukasz pracy. Należy unikać typowych sformułowań, takich jak „jestem bezrobotny”, albo „szukam pracy”. Postaraj się jak najlepiej podsumować siebie i swoje osiągnięcia, przykładowo: „Doświadczony doradca w branży ubezpieczeniowej, specjalizujący się w pozyskiwaniu klientów indywidualnych, realizujący cele na poziome 110%” lub „Absolwent filologii angielskiej, mający duże doświadczenie w kontaktach z obcokrajowcami i w organizacji eventów”. Warto dodać także zdanie o poszukiwaniu nowych możliwości rozwoju czy wyzwań i wskazać branżę, w jakiej chcemy pracować. Dzięki temu pokażemy, że nie jesteśmy bierni i nie lubimy stać w miejscu. Rozwój przede wszystkim!
Praca jest, trzeba tylko umiejętnie szukać
Właścicielom przedsiębiorstw czasami niełatwo jest znaleźć pracowników na nowe stanowiska, a w dużej mierze zauważalny jest deficyt pracowników wykwalifikowanych, posiadających konkretne kompetencje. Niestety wielu pracodawców nie jest w stanie obsadzić wszystkich wolnych miejsc. Zmiany na rynku pracy sprzyjają pracownikom, za to pracodawcy niekiedy mają problem ze znalezieniem odpowiednich kandydatów, bądź z zatrudnieniem ich na dłuższy okres czasu – w tekście „Rotacja pracowników” autor wyjaśnia, dlaczego. To oznacza, że pracy jest coraz więcej, jednak należy przede wszystkim umiejętnie jej szukać. Z drugiej strony pracodawcy powinni być gotowi na przyjmowanie osób z mniejszym stażem pracy i przeszkalanie ich, jeśli nie sposób znaleźć na rynku doświadczonych specjalistów. Młodzi ludzie – jeśli zajdzie taka potrzeba – powinni mieć możliwość przekwalifikowania się. A w obecnych czasach nie wszyscy właściciele firm chcą tracić czas i pieniądze na przyuczenie na określone stanowisko.
Wobec tych faktów pozostaje tylko być cierpliwym i wytrwałym w dążeniu do uzyskania wymarzonej pracy, oraz w miarę możliwości rozwijać swoją wiedzę w interesującej nas branży.
Pracy warto szukać w mediach społecznościowych. Prace w Gliwicach znalazłem dzięki Eurokadrze, pracuję na magazynie, bardzo sobie chwalę warunki pracy.