Oświetlony ogród to nie tylko piękny, przytulny klimat. To także pełna funkcjonalność pozwalająca w pełni korzystać z jego możliwości, zarówno za dnia, jak i w nocy. Dobór lamp ogrodowych nie jest łatwy. Na rynku można znaleźć ich wiele rodzajów, różniących się między sobą sposobem montażu oraz rodzajem światła. Przed wyborem rodzaju, warto zastanowić się, gdzie zamontować wiszącą lampę ogrodową i jaką ma pełnić w tym miejscu funkcję. Sprawdź, propozycje aranżacji ogrodowych lamp wiszących i wybierz swój sposób!
Wisząca lampa ogrodowa – co warto wiedzieć?
Planując oświetlenie ogrodu, warto dokładnie przemyśleć kilka kwestii. Do najważniejszych ustaleń należą:
-
ilość możliwych do zastosowania lamp,
-
planowany efekt,
-
miejsca, które muszą być oświetlone,
-
wielkość powierzchni przeznaczonej do oświetlenia,
-
dostęp do źródła zasilania,
-
funkcje ogrodu.
Ustalając wspomniane parametry dużo łatwiej znaleźć nie tylko odpowiedni model wiszącej lampy ogrodowej, ale też znaleźć właściwe miejsce do jej umieszczenia. Przy planowaniu warto pamiętać, że oświetlenie powinno stanowić spójną całość. Oznacza to, że nie wystarczy oświetlić tylko altany czy tarasu, warto zadbać też o rozjaśnienie terenu w jego pobliżu, jak i wyznaczenie drogi. O ile do oświetlenia chodnika ogrodowego wystarczające będą proste lampy montowane w gruncie, o tyle taras czy altanę można wyjątkowo ozdobić przy użyciu lamp wiszących.
Wiszące lampy ogrodowe – rodzaje
W ofercie sklepów znajduje się szeroki wybór wiszących lamp ogrodowych. W podstawowej propozycji ELED znajdują się lampy ogrodowe wiszące na długim i krótkim kablu, ale też kinkiety. Wiedząc już co można znaleźć w sklepach, warto powrócić do planów. Jeśli w altanie znajduje się długi stół, można zadbać o jego doświetlenie. W zależności od długości idealnie sprawdzą się 3 lub 5 pojedynczych lamp. Ich wysokość warto każdorazowo dopasować do charakteru wnętrza i wysokości konstrukcji altany – w przypadku niskich budowli nie warto stawiać na długie kable, gdyż klosz poza doskonałym doświetleniem będzie utrudniał kontakt z osobą siedzącą naprzeciwko. A przecież nie o to chodzi, prawda? Dobrym pomysłem jest ich rozmieszczenie na całej długości stołu, co pozwala dokładnie tak samo doświetlić każdy jego fragment.
Kolejnym miejscem wartym oświetlenia jest miejsce relaksu – wiszący fotel czy zestaw wypoczynkowy. Cokolwiek znajduje się w obszarze tarasu, warto dodać odrobinę światła. Rozmowy z przyjaciółmi w ciepłym klimacie są przyjemniejsze, a odpowiednia moc pozwoli Ci również na samotny relaks w towarzystwie książki i ciepłej herbaty. W tym przypadku sprawdzą się kinkiety, montowane do ściany. Wybranie modelu z tej samej kolekcji uzupełni aranżację, a montaż dwóch czy też trzech sztuk tuż nad siedziskiem dostarczy niezbędnego światła.
Czy jeszcze gdzieś możesz zawiesić wiszącą lampę ogrodową? Poza altaną i tarasem chyba nie. Jej montaż wymaga przymocowania do „sufitu”, który w innych częściach ogrodu trudno znaleźć. Tego rodzaju oświetlenie można jednak zamienić na girlandę ogrodową, która już sprawdzi się w każdym obszarze.