Gliwice chciały dofinansować wymianę 200 pieców. Miasto nie otrzymało pieniędzy

25
komin
komin

Gliwicki Urząd Miejski walczył o pieniądze, które mogły pomóc w batalii ze smogiem. Niestety, nowo powołane władze Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stwierdziły, że nie przekażą oddziałom wojewódzkim żadnych pieniędzy na ten cel. W związku z czym program został anulowany.

Wydział Środowiska w gliwickim magistracie przygotował dwa projekty. Pierwszy „Redukcja emisji niskiej w Gliwicach” był skierowany do właścicieli budynków jednorodzinnych oraz użytkowników lokali w budynkach wielorodzinnych, w których wykorzystuje się aktualnie ogrzewanie węglowe i nie było dotychczas wykorzystywane ogrzewanie gazowe, elektryczne lub olejowe, które jednocześnie nie są przewidziane do włączenia w system ciepłowniczy miasta. Celem projektu było ograniczenie stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu na osiedlach o przewadze budynków wielorodzinnych. Zakłada się likwidację przestarzałych pieców kaflowych i żeliwnych oraz starych kotłów węglowych. Powinny zastąpić je systemy proekologiczne z kotłami gazowymi kondensacyjnymi lub węglowymi retortowymi z elektrofiltrem, lub z instalacjami grzewczymi elektrycznymi z elektrycznymi piecami akumulacyjnymi.

Drugi projekt „Zerowa emisja z przedmieścia” skierowany był do właścicieli podmiejskich budynków jednorodzinnych oddanych do użytku przed 1995 rokiem, w których wykorzystuje się aktualnie ogrzewanie węglowe (nie było dotychczas wykorzystywane ogrzewanie gazowe, elektryczne lub olejowe). Celem projektu było ograniczenie stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu na osiedlach miasta Gliwice z przewagą domów jednorodzinnych. Osiągnięcie tego celu będzie możliwe poprzez zastąpienie istniejących, węglowych systemów ogrzewania nowoczesnymi systemami wykorzystującymi pompy ciepła z wymiennikiem gruntowym (oraz na ewentualną termoizolację budynku i modernizację istniejącej instalacji grzejnikowej).

Realizacja programu ograniczania niskiej emisji miała przynieść efekty dla mieszkańców miasta Gliwice w postaci poprawy komfortu życia.

Miała przyczynić się również w znaczący sposób do osiągnięcia poprawy jakości powietrza poprzez uzyskanie wymiernych rocznych efektów redukcji emisji zanieczyszczeń, tj.: pyłu PM10, PM2,5 itd.

W sierpniu do Zastępcy Prezydenta Miasta Gliwice wpłynęło pismo, że pieniędzy na programy nie będzie. Tym samym nabór z 2015 r., do którego miasto złożyło 2 wnioski obejmujące ponad 200 inwestycji w lokalach i budynkach mieszkańców Gliwic w ramach pilotażowej edycji Programu ograniczania niskiej emisji, został przez NFOŚiGW anulowany.

Subscribe
Powiadom o
guest

25 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
free
free
7 lat temu

A naszym zdaniem, skoro wszyscy mamy walczyć ze smogiem, to pytam; czy pieniądze na budowę hali kim dzon frankiewicza zostały dobrze wydane?

Patrycja Krata
7 lat temu

Ha ha brawo Wy

Karolina Wagner
7 lat temu

Szkoda..

Agnieszka Jakubiec
7 lat temu

To moze miasto samo znalazloby pieniadze w budzecie na modernizacje?

Maciej Walkiewicz
7 lat temu

Nie znajdzie, bo trzeba Podium skończyć

Aaaa.
Aaaa.
7 lat temu

Od 1997 roku Gliwice z budżetu miasta przyznaje dotacje na temat cel.

schlesier
schlesier
7 lat temu

bo kraków je waznyjszy ino we krakowie tako sytuacjo

Aleksander Politowski

Miasto ma swoje pieniądze z podatków nie musi błagać o inne .

Michał Topolski
7 lat temu

Haha a potem proszą żeby ludzie się przesiedli do komunikacji miejskiej , huja dają społeczeństwu a wymagają od nas coraz więcej kretyńskie świnie przy korycie.

Jacek_P
Jacek_P
7 lat temu

Kasy na dofinansowanie nie dostali… Ile tego miało być 200 tys.? Nie sądzę by więcej. Na HALinę poszło 300 mln i końca nie widać… A też dofinansowania nie dostali. Zgody większości mieszkańców nie była. Ot taki pis w skali mikro.

bill1959
bill1959
7 lat temu

wszystko poszło na pospolite ruszenie pana Macierewica ,pociski manewrujące,500+

Greg102
Greg102
7 lat temu

W budżecie na 2017 znalazło się 36mln na finansowanie HAL-i

Mariola Bugajny
7 lat temu

norma, prędzej nas wykończą niż coś zrobią

Kasia Kłopotowska
7 lat temu

zamiast hali czyste powietrze!!!

Miłosz Borek
7 lat temu

Pis polikwidował wszystkie programy które kosztowały bo trzeba na 500 + mieć kasę. W dupie mają środowisko ważne żeby kasa przy korycie się zgadzała. Ludziom dali po 500 a sami mają miliony

Marcin Krysiński
7 lat temu

Nie rozumiem czemu miasto ma coś dofinansowywac. Po prostu trzeba na kazdy komin założyć system, który w razie przekroczenia emisji będzie zamykał ujście z komina oraz blokował internet i telewizję u takiego emitenta.

KB
KB
7 lat temu

Tylko że często do jednego komina jest podłaczonych kilka mieszkań a sam system wraz z jego utrzymaniem kosztował by pewnie więcej niż koszt modernizacji ogrzewania w tych lokalach

Tomasz Gąska
7 lat temu

Ludzie wy jesteście chorzy! Piszecie że nie bedziecie kapować na waszych sąsiadów którzy palą śmieci ale macie pretensje że miasto nic nie robi z jakością powietrza. Przecież to właśnie ci wasi sąsiedzi nas trują!

Wojciech Zoszak
7 lat temu

to przybędzie chorych z problemami z oddychaniem ,sercem nie wspomnę o mózgach młodych jak węgiel i smród niszczy umysł i przeszkadza w nauce ,jak boli głowa itd ile to zachorowań ile mniej w pracy i jaki koszt tych co od słabszych co tego nie wytrzymają się zarażą i jak długo będzie się leczyć powikłania a co dopiero ptaki co stale na dworze i całą noc w tym smrodzie ich też żal oraz koszty smrodu ubrań ,ubranie po godzinie śmierdzi jak koks ,kur…. to dopiero ekonomia ,,,to niszczy układ nerwowy a co dopiero niemowlaki w tym syfie kurde ekonomia …totalna padaka,,,,,

Wanda Jankowska
7 lat temu

Zaprosić ministra Radziwiłła na jeden dzień. Może zmieni zdanie na temat zanieczyszczenia powietrza

Jerzy Graczyk
7 lat temu

Sprawa ta nie jest załatwiona od dziesiątków lat w całym kraju. To musi być załatwione kompleksowo. Program ogólno polski, ustawa i termin dostosowania emisji spalin. Za nieprzestrzeganie kary i to nie 500zł ale min 5tyś żeby nie opłacało się oszukiwać. Tak załatwiono np. w Berlinie już bardzo dawno temu. I wszyscy jakoś się do tego dostosowali chociaż program dofinansowań był. U nas pieniądze też powinny się znaleźć. Efekty takich działań powinny zwrócić się z nawiązką. Ale my jak zwykle musimy budzić się z ręką w nocniku!!!

Andrzej Harcuła
7 lat temu

Gliwice, Kraków, ….., w których jeszcze miastach pozabierano fundusze, żeby zrobić dobrze Rydzykowi.

PS
PS
7 lat temu

Franek wprowadź jeszcze jedną główną drogę do środka miasta i proponuje jeszcze jedną halę za 400 mln zamiast wydac na coś pożytecznego

Mirek Maluty
7 lat temu

Trzeba było nie budować podium tylko piece wymieniać !

Piotr Derendal
7 lat temu

Łatanie dziury budżetowej …