Gliwice coraz bogatsze. Ponad 1,5 miliarda zł dochodów

2
urzad miejski gliwice700
urzad miejski gliwice700

Najwyższe dochody, największe wydatki, w tym największe nakłady na inwestycje – tak przedstawia się przyszłoroczny budżet Gliwic. 19 grudnia zatwierdzili go na sesji miejscy radni.

Rekordowe kwoty uwzględnione w planach finansowych miasta wiążą się m.in. z realizacją ogromnego przedsięwzięcia, jakim jest budowa Drogowej Trasy Średnicowej. W 2014 roku miasto zamierza po raz pierwszy uzyskać dochody przekraczające 1,5 miliarda złotych. Sytuacja gospodarcza Gliwic jest bardzo dobra i wpływy do kasy miejskiej są z roku na rok coraz większe. Ponad 830 milionów złotych mają stanowić tzw. dochody bieżące, które przesądzają o stabilności ekonomicznej miasta. W większości są pozyskiwane z podatków i opłat lokalnych oraz podatków płaconych przez mieszkańców i firmy działające w Gliwicach. Około 600 milionów złotych przepłynie przez miejski budżet w związku z budową DTŚ, a są to przede wszystkim środki pochodzące ze źródeł zewnętrznych.

W budżecie na 2014 rok zaplanowano też największe jak dotąd wydatki na sumę ponad 1,7 miliarda złotych (m.in. właśnie ze względu na realizację „średnicówki”). Deficyt (różnica między wydatkami i dochodami) w wysokości ponad 224 milionów złotych zostanie pokryty przede wszystkim z kredytów zaciągniętych na bardzo korzystnych warunkach w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Ich spłata jest rozłożona na wiele lat, a analizy ekonomiczne (w tym oceny niezależnych ekspertów ze światowej agencji Fitch Ratings) wskazują, że miasto bez większych problemów poradzi sobie z obsługą zadłużenia. Pieniądze z kredytów są wykorzystywane od 2011 roku i przeznaczane na wykonanie ambitnego planu inwestycyjnego. W przyszłym roku najwięcej środków kredytowych zostanie przekazane na dofinansowanie budowy hali widowiskowo-sportowej Gliwice.

Gliwice są w bardzo dobrej kondycji finansowej, więc poza kluczowymi inwestycjami – takimi, jak DTŚ i hala Gliwice – mogą realizować też wiele zadań, zaspokajających potrzeby różnych grup mieszkańców i wpływających na dalszy rozwój miasta.

Przykładowo ponad 280 milionów złotych przewidziano wydać na oświatę i wychowanie oraz edukacyjną opiekę wychowawczą, ponad 100 milionów złotych przeznaczono na gospodarkę mieszkaniową, a mniej więcej po 90 milionów złotych na wydatki w działach „pomoc społeczna” oraz „gospodarka komunalna i ochrona środowiska”.

Cały budżet Gliwic znajdziesz tutaj

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ANTY SM
ANTY SM
10 lat temu

A SYF NA DROGACH ŻE AŻ WSTYD !!!!!!!!!!!

cliper
cliper
10 lat temu

miasto poszło daleko w sportową infrastrukture-może by pomyślec o trenerach i dostępności młodych-utalentowanych dzieci do sportu?teraz żeby uprawiac sport na poziomie podstawowym trzeba zapisywac się na zajęcia płatne a wiadomo że ubogie dzieci tam sie nie zapiszą-talenty umierają bezpowrotnie