r e k l a m a

spot_imgspot_img

Gliwice dawniej i dziś. Najlepsi nakręcą film

Gliwice dawniej i dziś – przeszłość i przyszłość. Kultura tradycji czy kultura nowoczesności?

Pod takim tytułem Stowarzyszenie BMC Gliwice realizuje projekt skierowany do młodzieży z gliwickich szkół. Wezmą oni udział w zajęciach dziennikarstwa kulturowego, w wizycie studyjnej, a najaktywniejsi zostaną autorami filmu prezentującego potencjał Gliwic. W Gliwicach jest mnóstwo przykładów pokazujących zachodzące pozytywne zmiany, bez uszczerbku na dziedzictwie kulturowym.

Jest nią m.in. centrum edukacji i biznesu „Nowe Gliwice” powstałe na zrębach byłej kopalni. Mamy radiostację – dawniej historyczny symbol nazistowskiej agresji na Polskę, dziś zagospodarowany teren na spacery, będący na szlaku zabytków techniki, gdzie maszt służy jako wieża nadajnikowa Śląskiej Sieci Metropolitalnej. To również dziedzictwo Politechniki Śląskiej – dawniej jako kulturowe podłoże kresowiaków, którzy stanowili o potencjale tej uczelni, a spory odsetek pochodził z Politechniki Lwowskiej, dziś zaś – jako symbol nowoczesności z Centrum Edukacyjno-Kongresowym, Technoparkiem czy Centrum Innowacji, Rozwoju i Tranferu Technologii.

Tych kilka przykładów, wartości kulturowych tradycji i współczesności, chcemy przekazać w formie filmu.

Największą jednak wartością są ludzie, którzy tworzą kulturowy dorobek tych miejsc. Stąd też w ramach zajęć zapoznamy młodzież z ciekawymi wydarzeniami kulturalnymi w Gliwicach, z których młodzież może korzystać. W części warsztatowej to młodzież zdecyduje, jakie umiejętności chcą w sobie rozwijać i jakie formy kreatywnego przekazu mogą na nich skutecznie oddziaływać (przekaz tradycyjny – w formie pisemnej czy przekaz nowoczesny – w formie nagrań).

W ten sposób uzyskamy wiedzę w formie praktycznych rezultatów dla lokalnych organizacji. Młodzież uczestnicząca w projekcie nabędzie praktyczne umiejętności skutecznego przekazu. Najbardziej zaangażowanych zaprosimy na wizytę studyjną, gdzie spotkają się z praktykiem, który przytoczy historię dziedzictwa danego miejsca, a także zaprezentuje współczesne praktyczne funkcje jego wykorzystania. Ponadto podczas wizyty nauczyciele wymienią się z uczniami dobrymi praktykami nt. kreatywnych form oddziaływania na odbiorcę i podyskutują nt. potencjału kulturowego miasta, ochronę dóbr kultury i jego nowoczesnego użytkowania. Z tej grupy osób wyłonimy autorów filmu, prezentującego potencjał kulturowy miasta. W przypadku tej młodzieży, która wybierze na warsztatach formę tradycyjną – wybrane cytaty będą zamieszczone w filmie.

Projekt jest finansowany przez Miasto Gliwice w ramach wsparcia realizacji zadania publicznego w dziedzinie kultury i sztuki.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI