W czwartek 27 października o godzinie 15.00 w auli Centrum Edukacyjnego Jana Pawła II w Gliwicach, zainaugurowany zostanie cykl wykładów z zakresu najnowszych osiągnięć nauki i kultury.
Organizatorem jest Stowarzyszenie BMC Gliwice wraz z Miastem Gliwice i Polską Akademią Umiejętności,Udział jest bezpłatny. Wstęp wolny.
Tematem najbliższego wykładu będzie: „Słońce – coraz lepiej badamy, lecz nie do końca rozumiemy”. Zostanie on poprowadzony przez prof. Janusza Sylwestra z Zakładu Fizyki Słońca Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Podczas spotkania będzie możliwość zadawania pytań i wymiany doświadczeń. Na zakończenie wśród uczestników rozlosujemy książki. Każdy uczestnik otrzyma zaświadczenie udziału w wykładzie.
Projekt jest skierowany zwłaszcza do studentów, uczniów szkół ponagdimnazjalnych i do wszystkich zainteresowanych z terenu Gliwic, Zabrza i Rudy Śląskiej.
Udział w wykładzie pozwoli zainteresowanym tematem rozwinąć innowacyjną wiedzę oraz skonfrontować ją z autorytetami naukowymi. Takie rozwiązanie pozwoli także młodzieży na logi(sty)czne wyrwanie się ze szkolnych czy studenckich sal oraz zażycie dawki unikalnej wiedzy.
Projekt Gliwickiej Wszechnicy Umiejętności jest oparty na „Kawiarni Naukowej” – cyklu eventów naukowych organizowanych przez Polską Akademię Umiejętności od 2004 roku. Jest on realizowany także przy współpracy m.in. z Kuratorium Oświaty w Katowicach i Delegatury Kuratorium z Gliwic, Zabrza i Rudy Śląskiej, z Kurią Diecezjalną w Gliwicach, a finansowany przez Miasto Gliwice w ramach wspierania realizacji zadania publicznego.
Kilka słów o organizatorze
Od 5 lat Stowarzyszenie BMC działa na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i społeczeństwa obywatelskiego wśród młodzieży, współdziałając z każdym partnerem w ramach strategii win–win. Taka strategia ma wiele zalet, nie generuje kosztów i przynosi efekty, zwłaszcza dzięki zaangażowaniu szkół i biznesu. BMC jest organizacją, która skutecznie transferując młode talenty, integruje środowisko nauki i biznesu, poprzez uczestnictwo i aktywność społeczną młodzieży w działaniach organizacji. W 2010 roku po przetestowaniu rozwiązań organizacyjnych, projektowych i marketingowych oraz wypracowaniu sieci kontaktów instytucjonalnych i bazy talentów, zostało powołane stowarzyszenie BMC GLIWICE, które czerpie najlepsze wzorce z BMC. W ten sposób BMC stanowi dla BMC GLIWICE „jednostkę badawczo–rozwojową”, która przygotowuje solidne rozwiązania oraz przygotowuje młodą kadrę do startu społeczno–zawodowego, w oparciu o ideę społecznej odpowiedzialności, popieranej m.in. przez Komisją Europejską. Grupa BMC współpracuje z ponad 250-ma partnerami. Efektem tej międzysektorowej współpracy, są dalsze sukcesy uczestników projektów BMC, np. stypendyści Prezesa Rady Ministrów; studenci renomowanych uczelni polskich i zagranicznych; właściciele, prezesi i dyrektorzy firm; koordynatorzy projektów, team-leaderzy międzynarodowych zespołów i zagranicznych koncernów; aktorzy teatrów i „małego ekranu”; dziennikarze ogólnopolskich magazynów; laureaci konkursów itd.