Powiatowy Urząd Pracy w Gliwicach przygotował roczny raport dotyczący bezrobocia i ofert pracy.
W Gliwicach na koniec 2013 liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy wynosiła 7593 (wzrost o 4% w stosunku do roku 2012). Kobiety stanowiły 52% ogółu bezrobotnych (spadek o 1 punkt procentowy w porównaniu z rokiem 2012).
Niepokojący jest wzrost liczby osób bezrobotnych pozostających bez pracy powyżej 12 miesięcy, stanowili oni ponad 1/4 wszystkich bezrobotnych. Zdecydowanie największą grupę zarejestrowanych bezrobotnych – podobnie jak w poprzednich latach – stanowiły osoby bez zawodu (ponad 17%). Znaczny odsetek (prawie 9%) stanowiły osoby o zawodzie „Sprzedawca”.
Lata 2005 – 2008 charakteryzowały się systematycznym spadkiem liczby bezrobotnych oraz wzrostem liczby ofert pracy. Po okresie wzrostu liczby ofert pracy w latach 2005 – 2007, ich liczba w kolejnych trzech latach zdecydowanie malała. Po dwuletnim okresie względnej stabilizacji liczby zarejestrowanych bezrobotnych oraz ofert pracy w 2012 roku nastąpił wyraźny wzrost liczby bezrobotnych przy równoczesnym spadku liczby ofert pracy, który utrzymał się do połowy roku 2013. W drugiej połowie roku 2013 nastąpił spadek liczby zarejestrowanych bezrobotnych (7593) przy równoczesnym wzroście liczby ofert pracy (6776).
Największe zapotrzebowanie dotyczyło zawodów: magazynier (ponad 6% wszystkich ofert) robotnik budowlany i robotnik gospodarczy. Trzy zawody: robotnik budowlany, sprzedawca, technik prac biurowych (pracownik biurowy) znajdowały się w pierwszej dziesiątce zawodów o największym zapotrzebowaniu na rynku niezmiennie od 2005.
Cały raport przygotowany przez PUP można znaleźć tutaj.
Najwięcej ofert jest dla magazynierów a i tak są na czołowym miejscu w ilości bezrobotnych. Czegoś tu nie rozumiem…
Praca jest dla sprzedawców, magazynierów, robotników i sprzątaczek. A podobno Gliwice są miastem przyszłości, innowacji i wysokich technologii. Jakoś dane PUP tego nie potwierdzają.