Muzeum w Gliwicach wraz ze Śląskim Oddziałem Klubu Jagiellońskiego i Koalicją na Rzecz Rozwoju rozpoczęło realizację projektu „Gliwiczan Portret Wielokrotny wczoraj i dziś”.
Przedsięwzięcie, współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, skierowane jest do uczniów gliwickich szkół średnich. Ma przybliżyć im miasto i jego bogatą historię przez pryzmat losów ważnych w dziejach Gliwic postaci – artystów, twórców, osób zasłużonych dla lokalnego rozwoju. Uczestnicy będą tworzyć dowolne prace na ich temat. Na autorów najlepszych czekają nagrody.
Podsumowaniem i zwieńczeniem projektu będzie kampania społeczna dotycząca znanych gliwiczan, połączona z emisją filmu dokumentalnego, który powstanie w oparciu o zgromadzone prace.
– Choć bezpośrednim odbiorcami są gliwiccy uczniowie, chcemy naszym projektem zainteresować wszystkich mieszkańców miasta – mówi Petros Tovmasyan z Klubu Jagiellońskiego.
Projekt „Gliwiczan Portret Wielokrotny wczoraj i dziś” dopełnia portal Kochamgliwice.pl – znajdą się na nim między innymi: filmy poświęcone młodym gliwiczanom i samemu miastu, reportaże fotograficzne pod wspólnym tytułem „Gliwice nieodkryte”, prezentujące mało znane zakątki miasta oraz Gliwickie Kalendarium Historyczne.
– Kochamgliwice.pl ma stać się wirtualną wystawą na temat naszego miasta – wyjaśnia Bartomiej Malik, koordynator projektu. – Chodzi nam o to, aby utrwalić obraz Gliwic, który znamy i kochamy, nie tylko dla potencjalnych turystów, ale także dla nas samych, mieszkańców – dodaje. Symbolem całego przedsięwzięcia będzie zdjęcie, nawiązujące w formie do słynnych z historii fotografii portretów wielokrotnych, z tą różnicą, że twarze postaci należeć będą do znanych gliwiczan.
Do projektu dołączyło także Muzeum w Gliwicach. – Bardzo zależy nam na tym, by angażować mieszkańców miasta – i to nie tylko tych młodych – w działania kulturotwórcze. A „Gliwiczan Portret Wielokrotny…” tworzy dla nich szeroki horyzont. Jako współorganizatorzy będziemy starali się zapewnić wszelkie możliwe wsparcie miejskich instytucji kultury – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach. Projekt zakończy się w czerwcu 2013 r. Więcej informacji o można znaleźć stronie www.kochamgliwice.pl.