Przygarnięcie czworonożnego przyjaciela wiąże się z wieloma obowiązkami. Jednym z nich – i zarazem podstawową formą sprawowania opieki – jest zapewnienie zwierzęciu żywności. Być może zastanawiałeś się nad tym, jaki wariant żywieniowy jest najlepszy dla poszczególnej rasy psa oraz jak często powinieneś podawać mu jedzenie. Zapoznaj się z radami specjalistów, dzięki czemu unikniesz negatywnych wzorców w postępowaniu z pupilem.
Potrzeby zwierzęcia a przekarmienie – na co zwrócić uwagę?
Niektóre zwierzęta mają naturalny umiar przy jedzeniu – nawet niepilnowane nie będą jeść tyle, ile zostało nałożone do misek, nawet syte. Wobec tego, jeśli nie mamy wprawy w wydzielaniu posiłków, możemy liczyć na zwierzę. Jednak część psów będzie jeść tyle, ile będzie dostępne – co może prowadzić do otyłości, problemów ze stawami i z układem wieńcowym. Konsekwencją w istocie będzie krótsze życie zwierzęcia, który większość swego czasu dodatkowo spędzi w pozycji leżącej. Należy zatem odpowiedzialnie zadbać o potrzeby zwierzęcia. Bez względu na apetyt i łapczywość psa, zaleca się, aby nie miał on stałego dostępu do pożywienia – dwukrotne wydzielenie posiłków w ciągu dnia spełni potrzeby zwierzęcia. Dodatkową zaletą takiego sposobu podawania jedzenia jest fakt, że właściciele mają pełną kontrolę nad tym, co i kiedy zostało zjedzone. Jest to szczególnie przydatne przy dbaniu o zdrowie zwierzęcia – błyskawicznie zauważony zostaje brak apetytu, można łatwo określić, co wywołało biegunki lub niestrawności. Należy także sięgać po sprawdzone, wysokojakościowe karmy, jak np. marki Royal Canin (dostępne m.in. na https://sklep-psiakosc.pl/karma-dla-psow-royal-canin).
Dlaczego dwa razy?
Przyjęto, że prawidłową formą podawania żywności zwierzęciu, jest zrobienie tego dwukrotnie w ciągu dnia. Pierwszy raz powinien przypaść zaraz po porannym spacerze, drugi natomiast w godzinach popołudniowych. Dzięki temu zwierzę w ciągu dnia nie jest głodne, nie wyczekuje z utęsknieniem posiłku – co przełożyłoby się na żarłoczność oraz możliwe problemy trawienne, gazy czy zgagę.
Karma dla psa a dawkowanie jedzenia
Poszczególne rodzaje karmy dla zwierząt różnią się jakością, składnikami oraz kalorycznością. Taka sama ilość suchej karmy dla psa jest czterokrotnie bardziej kaloryczna niż jej mokry odpowiednik – zatem należy starannie dobrać odpowiednią ilość, aby zapewnić pupilowi niezbędne składniki odżywcze i minerały.
Na polskim rynku dostępnych jest wiele typów pożywienia dla zwierząt. Nie wszystkie jednak są godne uwagi – część z nich bazuje na tanich mieszankach zbożowych, zamiast na mięsie, uzupełniane uzależniającymi aromatami. Warto zatem bardzo uważnie sprawdzać skład – należy przyjąć, że jeśli karma składa się przynajmniej z pięćdziesięciu procent mięsa, jest ona dobra jakościowo. Do tego rodzaju należą produkty, tworzone przez markę Josera (https://sklep-psiakosc.pl/karma-dla-psow-josera). W jej skład nie wchodzą sztuczne barwniki czy środki aromatyzujące i konserwujące – tak często uczulające psy.
Materiał partnera