r e k l a m a

spot_imgspot_img

Inteligentny system sterowania ruchem w Gliwicach ma też aplikację dla mieszkańców

Gliwicki ITS, czyli inteligentny system sterowania ruchem, to jeden z najnowocześniejszych tego typu systemów w Polsce i pierwszy w regionie. Dzięki niemu kierowcy mogą płynniej i szybciej poruszać się po mieście, a w razie potrzeby sprawniej znaleźć miejsce parkingowe.

To nie wszystkie zalety systemu. ITS pozwala także m.in. na zaplanowanie najkorzystniejszej trasy przez miasto na ekranie własnego komputera lub smartfona, za pomocą aplikacji ITS Gliwice.

Inteligentny system sterowania ruchem działa w oparciu o ogromną ilość danych pozyskiwanych z szeregu czujników i urządzeń zainstalowanych w rejonie wszystkich skrzyżowań z sygnalizacją świetlną, głównych ciągów komunikacyjnych, miejsc parkingowych, a także w autobusach komunikacji miejskiej. Teraz mogą wykorzystywać funkcjonalności ITS bardziej świadomie. ZDM uruchomił bezpłatną aplikację ITS Gliwice, z której można korzystać na komputerach oraz urządzeniach mobilnych. Aplikacja jest dostępna na stronie internetowej its.gliwice.eu, użytkownicy urządzeń mobilnych z system Android mogą ją pobrać ze sklepu Google Play. Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach zapewnia, że w ciągu kilku najbliższych tygodni zostanie również udostępniona wersja na iOS.

ZDM wyposażył 160 autobusów oraz około 90 pojazdów służb ratowniczych w specjalne nadajniki, umożliwiające szybszy oraz bezpieczniejszy przejazd przez skrzyżowania z sygnalizacją świetlną.

Dodatkowo, dzięki obrazowi z kamer można zobaczyć, jak wygląda aktualna sytuacja na danym odcinku drogi. Możemy sprawdzić jak szybko uda nam się dojechać w wybrane miejsce i dobrać optymalny wariant trasy.
Na szczególną uwagę zasługuje funkcjonalność prezentująca aktualną pozycję autobusów komunikacji miejskiej. Dzięki niej, czekając na przystanku lub zmierzając w jego kierunku, można z dużą dokładnością określić, gdzie aktualnie znajduje się autobus interesującej nas linii i oszacować czas pozostały do jego przyjazdu.
Całkowity koszt projektu wynosi 29 399 318,19 zł. 85% kosztów pokrywa dofinansowanie z Unii Europejskiej. Resztę sfinansowano z budżetu Miasta Gliwice.

Zobacz wideo w GliwiceTV

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI