Gdy chcemy powiesić pracę na ścianie, nie powinniśmy skupiać się na samym dziele. Równie istotna jest rama, która wpływa na to, jak postrzegamy efekt końcowy. Powinna ona pasować zarówno do stylistyki obrazu, jak i do wnętrza, w którym się znajduje. Ważne są także jej możliwości ochronne.
Co to jest passe-partout?
Passe-partout (wym. paspartu) jest rodzajem oprawy w postaci kartonowej ramki z wycięciem, która oddziela obraz od oprawy. Jest to element, o którym wiele osób zapomina podczas oprawiania obrazu, przez co efekt końcowy często bywa niezadowalający. Passe-partout przyjmuje najczęściej prostokątny kształt i pełni zarówno funkcje estetyczne, jak i użytkowe. Sprawdza się świetnie przede wszystkim w oprawie zdjęć, obrazów, kart, wycinanek, haftów, suszonych roślin, wyrobów jubilerskich, plakatów czy ilustracji i wielu innych płaskich przedmiotów.
Delikatna kartonowa ramka eksponuje oprawioną pracę. Pozwala to skupić uwagę osób oglądających na samym dziele, bez obaw o to, że rama przytłoczy całość obrazu swoimi zdobieniami, zakłócając jego odbiór. Dodając neutralny obszar pomiędzy pracą a obramowaniem eliminujemy to ryzyko, przy okazji nadając dziełu wrażenie trójwymiarowości.
Passe-partout doskonale sprawdza się przede wszystkim w nowoczesnych wnętrzach. Jego zaletą jest również to, że pozwala na złożenie podpisu artysty lub autora fotografii bez obaw o ingerencję w wygląd dzieła.
Jak wspomnieliśmy – passe-partout pełni również istotne funkcje użytkowe. Dodatkowa ramka ma za zadanie odseparować obraz od szyby lub przezroczystej płyty plexi, chroniąc dzieło przed nadmiarem wilgoci i uszkodzeniem mechanicznym.
Kolor i szerokość passe-partout
Decydując się na passe-partout powinniśmy wiedzieć, jak właściwie dopasować kolor i wymiary kartonowej ramki. Barwa powinna zostać dobrana biorąc pod uwagę kolory dodatków w pomieszczeniu lub zbliżona (ale nie identyczna) do koloru ściany, na której zawieszony zostanie obraz. Dzięki temu dzieło świetnie wpasuje się w otoczenie, w którym się znajduje, uświetniając aranżację wnętrza.
Częstym wyborem jest biel, która doskonale sprawdza się w oprawie fotografii, zwłaszcza tych czarno-białych lub czerń, który doskonale podkreśla kolorowe grafiki, nasycone intensywnymi barwami. Dostępna jest jednak cała gama kolorów, dzięki czemu możemy przebierać w różnych odcieniach. Stawiając na ciemne obramowania optycznie pomniejszymy obraz. Jasne kolory sprawią, że będzie on wyglądać na większy niż w rzeczywistości.
Jeśli chodzi o wymiary passe-partout, powinny one być dobrane indywidualnie do oprawianego dzieła. Za minimalną szerokość ramki uznaje się 5 centymetrów, jednak zdarzają się prace, które będą dobrze prezentować się także przy węższym obramowaniu.