r e k l a m a

spot_imgspot_img

Jak nie dać się kieszonkowcowi? Kilka porad

Rozpoczęła się kolejna edycja kampanii „Nie daj się złodziejowi”, przestrzegającej przed kieszonkowcami.

W ramach akcji pasażerowie KZK GOP będą informowani, jak zabezpieczyć się przed taką kradzieżą, a do środków komunikacji miejskiej zostaną skierowane dodatkowe patrole, którym będą towarzyszyli kontrolerzy biletów. Złodzieje wykorzystują zwykle nieuwagę pasażerów, przede wszystkim w tłoku w pojazdach komunikacji miejskiej, na przystankach i w sklepach. Okradają swoje ofiary z pieniędzy, kart płatniczych i dokumentów. Akcja ma przede wszystkim uświadomić pasażerom, że poprzez swoje zachowanie mają wpływ na własne bezpieczeństwo.

Odpowiednio schowane dokumenty, pozamykane torebki, portfele noszone w zamkniętych kieszeniach, a nie na widoku – to elementarne zasady, o których w natłoku codziennych spraw często się zapomina.

Metody działania kieszonkowców różnią się od siebie w zależności od doświadczenia i okoliczności.

Jeżeli działają w grupach, to ich członkowie mają przydzielone konkretne zadania. „Robotnik” dokonuje kradzieży (zazwyczaj ma najwyższe kwalifikacje z grupy), „tycer” typuje przyszłą ofiarę, powoduje sztuczny tłok, a następnie zasłania „robotnika” i jego rękę. Zadaniem „świecy” jest obserwacja i rozpoznawanie przebywających w rejonie kradzieży policjantów. „Konik” przyjmuje od „robotnika” skradzione przedmioty i odchodzi w bezpieczne miejsce.

Złodzieje kieszonkowi działają na różne sposoby. Do tych stosowanych najczęściej należą:

„sztuczny tłok” – sprawcy usypiają czujność ofiary, popychając ją i aranżując ścisk wokół niej;
„na kosę” – kradzież dokonywana jest przez przecięcie kieszeni, torebki czy siatki;
„zza parawanu” – sprawca dla ukrycia swego działania posługuje się płaszczem albo kurtką przewieszonymi przez rękę;
„uwaga, złodzieje” – taki okrzyk sprawia, że każdy odruchowo sięga po portfel, wskazując obserwującym go złodziejom miejsce, w którym go trzyma.

Ofiarami kieszonkowców mogą stać się mężczyźni, którzy trzymają portfele w tylnej kieszeni spodni, czy kobiety, które przechowują pieniądze w niedbale przewieszonych przez ramię torebkach. Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo i nie dajmy szansy złodziejowi. Poniżej zbiór porad, które mogą nas ustrzec przed zostaniem ofiarą przestępstwa.

Pamiętaj:
– Dobrze zabezpiecz noszone przez siebie dokumenty i pieniądze!
– Zwracaj uwagę na to, co dzieje się wokół Ciebie!
– Jeżeli ktoś przysłania kurtką Twój bagaż albo go dotyka – reaguj! Może to być próba kradzieży.
– Pamiętaj, że podróżując w stanie po spożyciu alkoholu łatwiej możesz stać się ofiarą złodziei! Nie nawiązuj przygodnych znajomości!
– Nie noś przy sobie więcej gotówki, niż wymaga tego sytuacja!
– Pieniądze i dokumenty trzymaj w różnych miejscach – w razie kradzieży nie stracisz wszystkich cennych rzeczy.
– Nie demonstruj zawartości portfela, gdy widzą to przypadkowe osoby!
– Obserwuj otoczenie oraz swój bagaż przy wsiadaniu do zatłoczonego autobusu czy tramwaju. Własne torby i pakunki trzymaj przed sobą.
– Zwracaj uwagę na osoby, które tworzą sztuczny tłok. Jeśli poczują się obserwowane, nie dokonają kradzieży!
– Nie zasypiaj podróżując publicznymi środkami komunikacji!
– Unikaj noszenia torebki na pasku z tyłu!
– Torebkę należy odwracać zamkiem „do siebie”, a nie na zewnątrz!
– Portfel powinien zawsze znajdować się na dnie torebki!
– Podczas przymierzania odzieży, pakowania zakupów, płacenia w sklepie nie odstawiaj torby czy plecaka – złodziejowi wystarczy nawet chwila.
– Klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem – jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet, może okraść Twoje mieszkanie, zanim zdążysz zareagować.
– Jeśli padłeś ofiarą kieszonkowca lub zauważyłeś kradzież, natychmiast powiadom Policję pod numerem alarmowym 112. Spróbuj zapamiętać jak najwięcej okoliczności zdarzenia oraz wygląd sprawcy. To pomoże Policji złapać przestępcę. Im szybciej zaczniesz działać, tym większa szansa na zatrzymanie złodzieja i odzyskanie skradzionych pieniędzy czy dokumentów.

(KZK GOP)

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ernest
Ernest
12 lat temu

Od razu śmieciowi w **** i nie stać jak słup. Gdy obijesz ******* ***** to wezwij policję – zapamięta swoją akcję do końca życia.

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI