r e k l a m a

spot_imgspot_img

Jakie jednostki wojskowe mamy w Gliwicach? Między innymi siły specjalne

Pełnią służbę w siłach zbrojnych, bronią granic, pomagają ludności cywilnej dotkniętej klęskami żywiołowymi, wykonują zadania bojowe, budują mosty i drogi, rozbrajają niewybuchy, biorą udział w niebezpiecznych operacjach i misjach, przechodzą forsowne szkolenia i wyczerpujące musztry. Wszystko po to, by być w pełnej gotowości w odpowiedniej chwili. Żołnierze. 15 sierpnia obchodziliśmy ich święto.

W Gliwicach stacjonują cztery jednostki wosjkowe. To 6. Batalion Powietrznodesantowy im. gen. dyw. Edwina Rozłubirskiego wchodzący w skład 6. Brygady Powietrznodesantowej im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego, specjalna Jednostka Wojskowa AGAT, 4. Wojskowy Oddział Gospodarczy oraz 131. Batalion Lekkiej Piechoty. Co o nich wiemy?

Wzorem Cichociemnych
6. Batalion Powietrznodesantowy im. gen. dyw. Edwina Rozłubirskiego sformowano w 1957 r. Od 19 lat ta elitarna jednostka stacjonuje w garnizonie w Gliwicach. Jej żołnierze biorą udział w licznych misjach, zgrupowaniach, szkoleniach i operacjach stabilizacyjnych (m.in. na Bałkanach, w Iraku i Afganistanie). Stale doskonalą swe umiejętności i gotowość do działania w dowolnym zakątku kuli ziemskiej i w każdej strefie klimatycznej – również w rejonach arktycznych i subarktycznych Kanady.

Do zadań 6. batalionu należy opanowywanie i utrzymywanie kluczowych obiektów terenowych pola walki, wzmacnianie okrążonych sił, osłabianie potencjału przeciwnika poprzez akcje na tyłach wroga, niszczenie ważnych strategiczne obiektów przeciwnika, osłona własnych wojsk oraz zwalczanie oddziałów desantowych i specjalnych przeciwnika. W skład jednostki wchodzą również dwa patrole rozminowania odpowiedzialne za 39 powiatów na terenie Śląska i Opolszczyzny, których zadaniem jest oczyszczanie terenu z niewypałów i niewybuchów oraz innych przedmiotów niebezpiecznych.

Żołnierze 6. batalionu powietrznodesantowego noszą charakterystyczne bordowe berety z niebieskim emblematem rozpoznawczym. W centralnej części okrągłej tarczy znajduje się rozwinięta czasza spadochronu z opuszczonymi linkami i z pikującym „orłem lotników”. Emblemat dopełnia półwieniec z liści laurowych i dębowych będących alegorią męstwa i chwały żołnierskiej. Autorem emblematu jest starszy sierżant sztabowy Zbigniew Ślusarczyk.

Superjednostka do zadań specjalnych
Jednostka Wojskowa Agat podlega dowództwu Komponentu Wojsk Specjalnych. Sformowano ją w Gliwicach 30 czerwca 2011 r. Podlega Dowództwu Wojsk Specjalnych. Zadaniem żołnierzy Agatu jest wsparcie bojowe pozostałych Jednostek Wojsk Specjalnych, stąd najcięższy sprzęt i uzbrojenie. Pierwszy zespół Agatu rozpoczął działalność w 2014 r., a cała jednostka w 2016 r. Przejęła ona dziedzictwo tradycji Oddziału Dywersji Bojowej Agat (1943–1944), które starannie kultywuje. Jej patronem został gen. dyw. Stefan Rowecki „Grot”, twórca i komendant główny Armii Krajowej.

Nazwa jednostki nawiązuje do noszącego tę samą nazwę oddziału w ramach KeDywu AK, który podczas II wojny światowej zajmował się likwidacją funkcjonariuszy niemieckiego aparatu bezpieczeństwa. To oni zastrzelili m.in. gen. SS Franza Kutscherę. Warto pamiętać, że wszystkie JWS (Jednostki Wojsk Specjalnych) czerpią tradycję z AK.

Odznaka rozpoznawcza Agatu przedstawia atakującego orła, pod którego szponami widnieje napis „AGAT” i monogram „GS”, symbol Grup Szturmowych Szarych Szeregów Armii Krajowej. U podstawy znajduje się glob ziemski uosabiający gotowość jednostki do podjęcia działań bojowych w obronie interesów Rzeczypospolitej Polskiej w dowolnym miejscu na świecie. Wokół globu nałożony został srebrny wieniec z liści dębowych i laurowych.

Żołnierze Agatu nazywani są często polskimi Rangersami. Są szkoleni do wsparcia militarnego, wsparcia operacji przeciwterrorystycznych, prowadzenia operacji szturmowych i bezpośrednich oraz do ochrony infrastruktury krytycznej. Aby dostać się w szeregi Agatu, potrzebna jest nie tylko siła fizyczną, ale też odporność psychiczna, co sprawdzane jest w skrajnym wyczerpaniu podczas selekcji. Żołnierze Agatu przechodzą szkolenie m.in. górskie, spadochronowe, wysokościowe, snajperskie i pirotechniczne w różnych warunkach terenowych i klimatycznych.

Żołnierze kultywują także historyczne tradycje pododdziałów zasłużonych w trzecim powstaniu śląskim: Grupy Destrukcyjnej Wawelberga i Oddziału Szturmowego kpt. Roberta Oszka. Wawelberczycy i żołnierze Oszka wykonywali zadania taktyczne o znaczeniu strategicznym. Na tym również polegają współczesne operacje specjalne prowadzone przez żołnierzy z jednostki Agat.

WOG i lekka piechota
Najbardziej „cywilny” 4. Wojskowy Oddział Gospodarczy został sformowany w 2007 r. i jest jedną z czterech jednostek, które zapoczątkowały w Siłach Zbrojnych przemiany w dziedzinie logistyki i zaopatrywania. Ma zabezpieczać finansowo i logistycznie jednostki wojskowe. Dodatkowe zadania to zabezpieczenie materiałowo-techniczne i medyczne poprzez sieć Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej, mobilizacja nowo formowanych sekcji, opieka nad infrastrukturą wojskową i ochrona obiektów wojskowych.

W Gliwicach stacjonuje również jednostka areomobilna Wojsk Lądowych i 131. Batalion Lekkiej Piechoty sformowany 26 marca 2018 r. Wchodzący w jego skład żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej oraz żołnierze zawodowi biorą udział w innowacyjnych szkoleniach i projektach, np. pilotażowym programie grup poszukiwawczo-ratowniczych K-9 WOT. Ich zadaniem jest przygotować się do współdziałania z innymi rodzajami służb mundurowych i wojskami operacyjnymi oraz do działania w zróżnicowanym terenie walki.

131. blp jest pierwszym batalionem Obrony Terytorialnej sformowanym w województwie śląskim i przynależy pod 13. Śląską Brygadę Obrony Terytorialnej. Jej patronem jest Tadeusz Puszczyński „Wawelberg”. Najważniejszym zadaniem dowodzonej przez niego grupy destrukcyjnej była akcja „Mosty”. To od niej zaczęło się III Powstanie Śląskie.

Wojsko świętuje!
Święto Wojska Polskiego obchodzone jest w Polsce od 1992 r. Ustanowiono je na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 r., zwanej Cudem nad Wisłą. Zwycięstwo Polaków pozwoliło powstrzymać sowiecką inwazję na całą Europę Środkową. Z tej okazji 15 sierpnia odbywają się uroczystości i defilady, oddawana jest też cześć poległym wówczas żołnierzom. W tym roku główne obchody Święta Wojska Polskiego odbyły się w Katowicach, upamiętniając 99. rocznicę Bitwy Warszawskiej i 100. rocznicę wybuchu I powstania śląskiego. W defiladzie wzięli udział również żołnierze z Gliwic. Podczas uroczystości zaprezentowali m.in. sprzęt militarny, który pokazywany jest podczas Gliwickich Pikników Militarnych.

MSI

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI