W dzisiejszych czasach, kiedy troska o higienę i bezpieczeństwo staje się coraz bardziej nagląca, zaniedbanie odpowiedniej dezynfekcji mieszkań po zgonach może nieść za sobą szereg poważnych zagrożeń dla zdrowia i środowiska.
Profesjonalne
sprzątanie po zgonach po takiej sytuacji jest nie tylko kwestią estetyczną, ale przede wszystkim czynnikiem mającym wpływ na zapobieganie rozprzestrzeniania się zarazków i szkodliwych substancji — informuje Dorota Kastelnik z firmy sprzątającej po zgonach.
Sprzątanie mieszkania po zgonie to tylko jedna z formalności, którą musi załatwić rodzina
Sprzątanie mieszkania po zgonie jest zadaniem nie tylko żmudnym, ale i pełnym emocjonalnych wyzwań. Jednak konieczność uprzątnięcia po śmierci bliskiego wynika nie tylko z aspektów estetycznych, ale także z dbałości o bezpieczeństwo i zdrowie innych mieszkańców bloku.
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad potencjalnym ryzykiem związanym z ekspozycją na płyny ustrojowe oraz trupi jad wydobywający się przez drzwi mieszkania na klatkę schodową? To pytanie może wydać się trochę makabryczne, jednak jest niezwykle istotne dla każdej osoby, która staje w obliczu konieczności wysprzątania lokalu po zgonie.
Dlaczego dezynfekcja mieszkania po zgonie jest obowiązkowa?
Okazuje się, że sprzątanie po zgonie to wyjątkowo wymagające zadanie dla nieprofesjonalistów. Nie jest to tylko fizycznie trudna praca, ale przede wszystkim ogrom silnych emocji i trujące mikroorganizmy. Bez wątpienia, sprzątanie miejsca po śmierci to kwestia bezpieczeństwa, szczególnie jeśli zmarła osoba cierpiała na chorobę zakaźną
Zagrożeń związanych z nieprawidłowym czyszczeniem miejsc po zgonie jest mnóstwo – od ryzyka zatrucia organizmu jadem trupim, po stale utrzymujący się odór zwłok w mieszkaniu, jak i na klatce schodowej. Zwykle w miejscu zgonu, które nie zostało poprawnie zdezynfekowane, pojawiają się również robaki takie jak muchy plujki czy karaczany.
W takiej sytuacji, nie chcąc narażać siebie i bliskich na zakażenie trupim jadem, najlepiej zdecydować się na kompleksowe sprzątanie. W zakresie usług czyszczenia po zmarłych realizowana jest nie tylko skomplikowana dezynfekcja powietrza, ale i wywóz niepotrzebnych gratów z mieszkania czy dezodoryzacja pomieszczenia za pomocą ozonu.
Krew i płyny ustrojowe na podłodze – co z tym można zrobić?
Jednym z największych zagrożeń będących następstwem nieprawidłowego czyszczenia po zwłokach jest krew i plamy płynów ustrojowych na podłodze, dywanach i wszędzie tam, gdzie odnalezione zostały zwłoki. W takiej sytuacji, by przywrócić lokal do ponownego zamieszkania, nie wystarczy tylko umyć podłogę i wywietrzyć pomieszczenie.
Podczas amatorskiego sprzątania zachodzi ryzyko, że pozostaną jeszcze zaschnięte plamy krwi w szczelinach parkietu, a niewidoczne gołym okiem wydzieliny pośmiertne są pod dywanem lub za meblościanką.
Jednak nie tylko krew może znajdować się na podłodze mieszkania nieboszczyka, ale również:
- Soki żołądkowe;
- Płyn ustrojowy, a także rdzeniowo-mózgowy;
- Limfa;
- Mocz i kał.
Takie pozostałości organiczne po rozkładzie zwłok stanowią duże zagrożenie dla domowników i mogą wabić setki owadów do cuchnącej woni ciała. Problem rozkładu nieposprzątanych tkanek ludzkiego ciała często jest jedynie pobieżnie tuszowany, a to ściąga muchy przez otwarte okna, nawet z miejsc odległych o ponad 20 kilometrów.
Trupi jad i zagrożenia biologiczne po rozkładzie ciała
Oprócz widocznych gołym okiem zagrożeń biologicznych, na miejscu zgonu występują również wspomniane wcześniej trupie jady, toksyczne gazy czy endotoksyny. Tych niebezpieczeństw nie zauważymy gołym okiem, dlatego tak ważna jest świadomość na temat prawidłowej higieny i dezynfekcji mieszkania po śmierci bliskiej osoby.
W takiej sytuacji jako rodzina zmarłej osoby powinniśmy sobie zadać pytanie: czy posiadamy specjalistyczny sprzęt do usuwania patogenów po zgonie? A także: czy posiadamy stosowne zezwolenia do realizacji dezynfekcji funeralnej? Odpowiedź rzadko kiedy będzie twierdząca.
Specjalistyczne firmy sprzątające po zmarłych osobach jak firma sprzątająca Kastelnik realizują usługi porządkowe zgodnie z wytycznymi Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Oznacza to, że dysponują stosownymi zezwoleniami, sprzątanie po zgonach wykonują za pomocą atestowanej chemii i mają podpisane kontrakty ze spalarniami odpadów skażonych.
Muchy plujki i robaki po zgonie w domu to poważne zagrożenie?
Miejsce zgonu może stać się siedliskiem różnego rodzaju szkodników, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Jednym z częstych problemów, z jakim można się spotkać po śmierci osoby w domu, są muchy plujki. To owady, które chętnie gromadzą się wokół ciał zwłok, żywiąc się płynami ustrojowymi.
Nie tylko jest to nieestetyczne, ale także stanowi ryzyko przenoszenia chorób i zakażeń. Muchy plujki mogą przenosić bakterie i wirusy z jednego miejsca na drugie, co może spowodować poważne zagrożenie dla pozostałych mieszkańców domu.
Ryzyko zatrucia organizmu trupim jadem
Styczność z płynami ustrojowymi, zwłaszcza trupim jadem, niesie ryzyko zakażenia różnymi chorobami. Przykładami mogą być wirus HIV, wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, czy niebezpieczne mikroorganizmu, takie jak MRSA.
Co więcej, trupi jad jest substancją niezwykle toksyczną. Ekspozycja na nią może doprowadzić do wystąpienia poważnych chorób, takich jak sepsa, która stanowi potencjalne zagrożenie życia, a także problemów z układem pokarmowym czy oddechowym. Największe zagrożenie stanowi fakt, że trupi jad przyjmuje postać bezbarwnego płynu, a więc zatrucie nim może nastąpić nawet nieświadomie.
Warto wykonać ten zabieg – ozonowanie mieszkania to skuteczna eliminacja patogenów
Dezynfekcja po zgonie jest niezwykle istotna dla zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim, którzy będą korzystać z danego pomieszczenia w przyszłości. Proces ten pozwala usunąć wszelkie potencjalnie szkodliwe bakterie, wirusy oraz chorobotwórcze drobnoustroje, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i dobrostanu osób przebywających w tym miejscu.
Okazuje się, że jedną ze skuteczniejszych form odkażania po zmarłej osobie jest zwykłe ozonowanie mieszkania. Proces ozonowania wydaje się być prostym zabiegom, ale w rzeczywistości jest w stanie wyeliminować aż 99% niebezpicznych patogenów znajdujących się w miejscu zgonu – wyjaśnia Mieszko Kastelnik, szef firmy sprzątającej po zmarłych z Katowic.
Czas potrzebny na przeprowadzenie ozonowania po osobie zmarłej zależy od wielu czynników i rodzaju śmierci, a także wielkość obszaru, który musi być oczyszczony. Zazwyczaj samo ozonowanie nie trwa dłużej niż 2 godziny, czasami zabieg musi być jednak kilkukrotnie powtórzony.
Jak uniknąć zagrożeń po śmierci w mieszkaniu? Profesjonalne sprzątanie mieszkań po zmarłych
Po zapoznaniu z przedstawionymi argumentami oczywisty staje się fakt, by w obliczu śmierci kogoś z rodziny, należy zlecić usługę sprzątania po zaawansowanym stanie rozkładu zwłok, a nie próbować czyścić krwi na własną rękę. Samodzielnie warto udać się do Urzędu Stanu Cywilnego i wystąpić o skrócony odpis aktu zgonu i zająć się organizacją uroczystości pogrzebowej.
Jak zapewnia nasz rozmówca, profesjonalne sprzątanie mieszkań po zgonach oferowane przez śląską firmę Kastelnik obejmuje kompleksowe doprowadzanie pomieszczeń do stanu używalności, które obejmuje m.in.:
- Czyszczenie chemiczne podłóg i powierzchni z krwi i płynów biologicznych;
- Ozonowanie pomieszczeń;
- Utylizacja mebli i meblościanek z czasów PRL;
- Opróżnianie mieszkania wraz z transportem wielkich gabarytów;
- Utylizację mebli i odpadów skażonych biologicznie;
- Usuwanie zanieczyszczeń po zgonie z powietrza za pomocą zamgławiania suchą mgłą;
- Sprzątanie po zmarłych z przyczyn naturalnych, jak i po śmierci samobójczej oraz utylizacje elektrośmieci.
Warto więc mieć świadomość, że zwłoki znajdują się często we krwi, a kontakt z płynami ustrojowymi oraz trupim jadem niesie za sobą poważne ryzyko. Dlatego kluczowe jest powierzenie tego typu sprzątania profesjonalistom, którzy mają odpowiednią wiedzę, aby bezpiecznie poradzić sobie z niebezpiecznymi dla zdrowia mikroorganizmami.
Pamiętaj, kontakt z prawie każdą firmą sprzątającą po zgonach uzyskasz przez całą dobę. Usługi tych podmiotów obejmują nie tylko opróżnianie mieszkań, czyszczenie śladów krwi, ale również dezynfekcję i dezynsekcję, a także dezodoryzację, by miejsce zgonu stało się w pełni bezpieczne do ponownego użytkowania.
materiał partnera