Pod takim hasłem obradowała w dniach 12-14 kwietnia 2013 w Ustroniu siódma już konferencja zorganizowana przez Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych Politechniki Śląskiej.
Do udziału w niej zostali zaproszeni filolodzy zajmujący się działalnością naukową, dydaktyczną, a także tłumaczeniową. Uczestnicy konferencji reprezentowali ponad 30 ośrodków akademickich i dydaktycznych. Obrady otworzył w piątek 12 kwietnia JM Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Andrzej Karbownik, który objął konferencję swoim patronatem. Drugim patronem był Instytut Goethego.
W ramach głównego tematu wyodrębnionych zostało pięć grup zagadnień:
1. Kierunki zmian społeczno-ekonomicznych a nauka języków obcych
2. Języki obce w zawodzie – potrzeby i kompetencje
3. Standardy, normy i systemy nauczania języków obcych
4. Skuteczne i twórcze nauczanie – rozwój treści i form
5. Edukacja językowa na tle europejskiej mozaiki kulturowej i językowej.
W czasie trzech dni trwania konferencji zaprezentowano w sumie 46 wystąpień (referaty i warsztaty) oraz przeprowadzono sesję plakatową. Swoje stoiska ustawiły także wydawnictwa językowe i edukacyjne.
W tym roku bardzo aktywnie zaznaczyła swoją obecność reprezentacja języków mało popularnych, dzięki czemu uczestnicy mogli zapoznać się z takimi językami jak hebrajski, fiński czy chiński. I właśnie warsztaty z kaligrafii języka chińskiego były w niedzielę 14 kwietnia ostatnim punktem konferencji.
Zrealizowanie tak bogatego programu nie byłoby możliwe bez wsparcia sponsorów, przede wszystkim PZU oraz firmy WASKO, dzięki której każdy uczestnik mógł otrzymać CD zawierające komplet wystąpień wygłoszonych w ramach VII Międzynarodowej Konferencji Edukacyjnej „Języki obce w dobie globalizacji i przeobrażeń społeczno-ekonomicznych”.