Prowadzisz własną firmę i zastanawiasz się, w jaki sposób rozwiązać kwestie prawne w swoim przedsiębiorstwie? A może myślisz nad tym, czy w ogóle potrzebujesz prawnika? W takim razie nasz najnowszy artykuł pomoże Ci rozwiać wątpliwości. Sprawdź, kiedy firma potrzebuje prawnika.
Parę słów o obsłudze prawnej firm
Zagadnienia prawne to chleb powszedni w wielu przedsiębiorstwach. Jeszcze do niedawna w wielu dużych firmach prawnicy pracowali na etat i to właśnie oni całkowicie zajmowali się obsługą prawną. Teraz coraz więcej przedsiębiorców stawia na outsourcing, czyli powierza obsługę prawną zewnętrznym firmom. Na rynku nie brakuje kancelarii prawnych, które oferują tego typu usługi. To bardzo efektywny i sprawny model działania. W takiej sytuacji jako przedsiębiorca korzystasz z usług prawnych, kiedy potrzebujesz. Nic więc dziwnego, że taka obsługa prawna firm w Katowicach, Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i wielu innych polskich miastach zyskuje na popularności.
Kiedy przedsiębiorca potrzebuje pomocy prawnika?
Korzystanie z usług zewnętrznej kancelarii ściąga z Ciebie jako przedsiębiorcy konieczność zatrudniania prawnika na etat, co jest sporym kosztem. Nawet jeśli zdecydujesz się na niepełny etat. Wybierając kancelarię, nie musisz też zrzucać na pracowników kwestii prawnych, ani szkolić ich z odpowiednich dziedzin prawa. Zdecydowanie lepszą opcją jest stała współpraca z kancelarią prawniczą, która zna specyfikę biznesu i specjalizuje się w dziedzinie, w której będziesz potrzebować ich pomocy. W jakich konkretnie dziedzinach możesz potrzebować ich pomocy prawnej? Najczęściej przedsiębiorcy zgłaszają się do kancelarii z problemami z dziedzin prawa pracy, handlowego, gospodarczego i spółek. Oczywiście, pełen zakres (jeśli zdecydujesz się na stałą współpracę) jest indywidualnie określany w zależności od charakteru działalności, profilu firmy i oczekiwań klienta.
Powody, dla których warto skorzystać z obsługi prawnej
Kancelaria prawnicza nie tylko zajmuje się rozwiązywaniem bieżących problemów natury prawnej, ale też przygotowuje, sporządza i opiniuje umowy, statuty, regulaminy oraz inne dokumenty. Do tej ostatniej grupy można zaliczyć pisma do instytucji publicznych, sądów, czy organów administracji. Są sytuacje, w których kancelaria reprezentuje firmę przed organami administracji, sądami i instytucjami publicznymi. Zdarza się również tak, że prawnicy pomagają windykować wierzytelność. Kolejną kwestią, na którą możesz liczyć, współpracując z kancelarią, są audyty prawne oraz ochrona praw autorskich, prawa konkurencji i konsumentów.