r e k l a m a

spot_imgspot_img

Kłujące piękności i drapieżne osobliwości w Palmiarni

Od 28 maja do 2 czerwca w pawilonach Palmiarni odbędzie się wystawa pt. „Kłujące piękności i drapieżne osobliwości”.

MZUK zaprasza na wystawę kaktusów i roślin owadożernych. Jak co roku organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych egzotycznymi i bardzo osobliwymi roślinami do zwiedzania wystawy. W czasie jej trwania będzie możliwość nie tylko obejrzeć rzadkie i egzotyczne rośliny, ale również uzyskać wskazówki i porady na temat ich uprawy w warunkach stosunkowo chłodnego klimatu Polski. Zarówno znaczna ilość gatunków roślin owadożernych jak i przede wszystkim kaktusy są roślinami ciepłolubnymi, które dla prawidłowego wzrostu potrzebują dużego nasłonecznienia.

Zasadnicza różnica pomiędzy nimi polega na zapotrzebowaniu w wodę. Kaktusy to rośliny mające zdolność do gromadzenia
wody w swoim organizmie, wytrzymując długie okresy suszy a rośliny owadożerne najlepiej się czują w warunkach dużej wilgotności. Oczywiście od tej generalnej zasady zdarzają się wyjątki i temu między innymi będzie
poświęcona tegoroczna wystawa.

Spośród prezentowanych roślin na pewno uwagę zwiedzających wzbudzą rośliny mrozoodporne, które w polskich warunkach zupełnie dobrze mogą rosnąć i rozwijać się. Spośród nich można wymienić między innymi: Opuntia phaeacantha v. camanchica, Opuntia phaeacantha, Opuntia fragilis, Echinocereus triglochidiatus, Maihuenia poeppigii. Niektóre z nich mogą wytrzymywać nawet temperatury do minus 290C. Grupa roślin owadożernych, które mogą zimować w polskich warunkach to między innymi rośliny z rodziny Drosera (rosiczki).
Tegoroczna wystawa będzie poświęcona tylko wybranym gatunkom kaktusów. Oprócz mrozoodpornych będą prezentowane kaktusy z gatunku Tephrocactus, Gymnocalicium i Parodia.
Kaktusy są charakterystycznymi roślinami dla kontynentów amerykańskich. Ich siedliska rozciągają się od Wielkich Jezior w Ameryce Północnej po Patagonię w Ameryce Południowej. Rosną zarówno na nizinach jak i wysoko w Andach i Kordylierach. Europejczycy spotkali się z nimi dopiero w XV wieku podczas podboju kontynentu amerykańskiego. Jako rośliny hodowlane, w Europie, uprawiane były początkowo w małych przydomowych kolekcjach i ogrodach botanicznych pod koniec XVIII i na początku XIX wieku. To hobby dla „wybranych” w XIX wieku stawało się coraz bardziej popularne. Kaktusy zbierali już nie tylko wyspecjalizowani „łowcy roślin” i bogaci, ale zwykli ludzie zainteresowani egzotyką dalekich krain. Kolekcjonerów zaintrygowały przede wszystkim ich oryginalne kształty jak i specyficzne, trudne do spełnienia warunki uprawy. Klimat, temperatura powietrza wilgotność to nie wszystko; bardzo ważne jest odpowiednie podłoże – jego kwasowość i skład chemiczny.

O tych i innych ciekawostkach zwiedzający będą mogli dowiedzieć się zarówno od dyżurujących podczas trwania wystawy członków PTMK, jak i z rozmieszczonych na wystawie posterów informacyjnych.

Bardzo ciekawy będzie również, czynny tylko w sobotę i niedzielę, kiermasz roślin zorganizowany przez członków PTMK. Na kiermaszu będzie można zakupić rośliny pochodzące z prywatnych kolekcji oraz zasięgnąć informacji jak hodować te bardzo wymagające rośliny, by długo cieszyły oko swoim zdrowym wyglądem i pięknymi kwiatami.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI