Władysław Łokietek – władca, którego celem życia stało się zjednoczenie Polski.
Wokół jego życia narosło wiele legend i opowieści, które szczególnie żywe były w okresie zaborów i niewoli. Gdyby nie rządy „małego króla”, nasz kraj prawdopodobnie stałaby się częścią monarchii Luksemburgów albo już wtedy uległ rozbiorowi.
Podczas pierwszych w sezonie Kompletów Historycznych przyjrzymy się nie tylko niespokojnym czasom panowania Łokietka i prowadzonej przez niego polityce, ale postaramy się też odpowiedzieć na pytanie, jaki król miał charakter i jakim człowiekiem był na co dzień. Wykład poprowadzi profesor dr hab. Jerzy Sperka z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego.
To pod panowaniem Łokietka Polska po raz pierwszy poważnie starła się z Krzyżakami i nawiązała sojusz z Litwą. Dzięki koronacji na Wawelu król stworzył precedens i utrwalił pozycję Polski jako królestwa. Również za jego panowania rozpoczęła się wewnętrzna unifikacja państwa, którą kontynuował jego syn i następca – Kazimierz Wielki. Dziś można się tylko spekulować, co stałoby się w sytuacji, gdyby Łokietek pozostał księciem malutkiego Brześcia.
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach
25 października 2014, Willa Caro, godz. 16:00
Komplety Historyczne: Władysław Łokietek i zjednoczenie Polski
Wykład: profesor dr hab. Jerzy Sperka z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego.