r e k l a m a

spot_imgspot_img

Korki przed bramkami na A4 skróciły się znacznie

Miasto Gliwice oraz firma Kapsch Telematic Services podsumowały dziś akcję popularyzowania wśród gliwiczan elektronicznych urządzeń viaAUTO.

Wzbudziła bardzo duże zainteresowanie mieszkańców, którzy w ciągu kilku tygodni odebrali 10 tysięcy takich kart autostradowych.
Gliwice chętnie sięgają po nowoczesne technologie i dlatego nie dziwi fakt, że właśnie tutaj zdecydowano się na promowanie wśród mieszkańców elektronicznych kart autostradowych viaAUTO. Dzięki korzystnemu porozumieniu z firmą Kapsch Telematic Services (operatorem elektronicznego systemu viaTOLL) gliwiczanie otrzymali 10 tysięcy mini-urządzeń, które w sposób bezdotykowy i bezgotówkowy otwierają szlabany na autostradowej obwodnicy miasta, a dokładnie na gliwickiej części autostrady A4.

Samorządowa akcja ruszyła 19 maja. Wzbudziła bardzo duże zainteresowanie kierowców, a towarzyszyła jej szeroka kampania informacyjna, wspierana przez media lokalne, regionalne i ogólnopolskie. 10 tysięcy urządzeń rozdawano bardzo sprawnie na specjalnych stanowiskach w Urzędzie Miejskim, obsługiwanych przez urzędników oraz pracowników firmy Kapsch.

Gliwiczanie otrzymywali je za darmo i mogli je od razu doładować promocyjną kwotą aktywacyjną w wysokości 20 zł.

Początkowo po odbiór elektronicznych kart autostradowych ustawiały się od rana długie kolejki – w pierwszych dniach wydano kolejno: 1401, 1070, 740 i 561 kart. Potem sytuacja się ustabilizowała, gliwiczanie przychodzili codziennie i mogli otrzymać urządzenia od ręki.

Przypomnijmy, że porozumienie Gliwice – Kapsch zostało podpisane 18 maja podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Nie czekając na zapowiadane od dawna upowszechnienie w Polsce elektronicznego poboru opłat na autostradach, sygnatariusze postanowili ułatwić mieszkańcom przejazd gliwickim odcinkiem autostrady A4 i poprawić płynność ruchu drogowego na placach poboru opłat.
mapka_0
Autostrada A4 stanowi integralny fragment obwodnicy Gliwic, ale płynną jazdę w ruchu lokalnym blokują cztery place poboru opłat z bramkami – przy węzłach Gliwice Kleszczów, Gliwice Ostropa, Gliwice Bojków i Gliwice Sośnica. Władze miasta wielokrotnie postulowały, aby ich nie budować na terenie miasta i pierwszy punkt poboru opłat na odcinku Górny Śląsk – Wrocław ulokować za granicą Gliwic. Argumenty nie zostały uwzględnione. Po długiej batalii samorządowcom udało się natomiast wywalczyć bezpłatny przejazd w ruchu lokalnym z wykorzystaniem biletów zerowych.

Bilety zerowe pozwalają one na darmową jazdę, ale nie rozwiązują problemu powstających zatorów na placach poboru opłat.

Śląski odcinek A4 to jedna z dróg o najwyższym w kraju natężeniu ruchu, a w godzinach szczytu mniej więcej połowa samochodów porusza się w ruchu lokalnym.

Jadąc autostradową obwodnicą, mieszkańcy do tej pory zatrzymywali się dwa razy i tracili czas – aby pobrać bilet z automatu, a potem pokazać go w okienku. Teraz z kartami autostradowymi viaAUTO przez bramki na gliwickiej części A4 przejeżdżają praktycznie bez zatrzymywania się i mogą korzystać z pasów dedykowanych systemowi viaTOLL. Elektroniczne urządzenia z powodzeniem zastępują w ruchu lokalnym bilety zerowe, ale mogą podnosić bramki także na płatnych odcinkach autostrad zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad: A2 Konin – Stryków i A4 Bielany Wrocławskie – Gliwice – po zasileniu konta odpowiednimi kwotami. Przydadzą się więc gliwiczanom np. w podróżach służbowych czy podczas wakacji.

– Jest to dobry przykład potrzebnego współdziałania samorządu i biznesu. Słowa uznania należą się firmie Kapsch. Mamy konkretny efekt – upłynnienie ruchu i mniej straconego czasu przez podróżnych. Wciąż jednak nie jest to systemowe rozwiązanie problemu korków na autostradach. To zadanie dla polskiego rządu – mówi Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.

Udostępnienie gliwiczanom urządzeń viaAUTO spowodowało szereg zmian w ruchu na autostradowej obwodnicy miasta. Największą jest skrócenie czasu trwania zatorów.

W czerwcu 2015 r. kolejki pojazdów dłuższe niż 350 metrów utrzymywały się średnio przez 34 minuty, a w czerwcu 2016 r. było to już tylko 12 minut.

Drugą dużą zmianą jest wyraźny spadek liczby wydawanych biletów zerowych – o 31 tysięcy mniej (-14%). To również wpłynęło na szybkość obsługi na placach poboru opłat.

Gliwiczanie przyzwyczaili się już do wygody, jaką daje używanie Darmowej Karty Autostradowej. Przejazdy autostradową obwodnicą Gliwic z jej wykorzystaniem to nawet 30% wszystkich transakcji elektronicznych od samochodów osobowych pomiędzy węzłami Gliwice Sośnica i Gliwice Kleszczów.

– Przedsięwzięcia takie, jak współpraca Kapsch z Gliwicami pokazują, że biznes i samorządy mają wspólne cele, które mogą realizować ku obopólnej korzyści. Gliwiczanie bardzo przychylnie zareagowali na promocję, co natychmiast przełożyło się na ruch na autostradowej obwodnicy miasta. Średni czas utrzymywania się zatoru na bramce zmniejszył się o 20 minut w stosunku do ubiegłego roku. Trudno o lepsze potwierdzenie zasadności korzystania z viaAUTO – mówi Marek Cywiński, dyrektor zarządzający firmy Kapsch Telematic Services.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI