Już od lipca wejdzie w życie nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi.
Od tej chwili właściciele nieruchomości zamieszkałych będą dokonywać opłaty za odbiór odpadów komunalnych na rachunek Miasta Gliwice. Formularz deklaracji będzie można pobrać w Biurze Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego w Gliwicach, będzie również dostępny na stronie internetowej urzędu. Co ważne, zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej, mieszkańcy, którzy zdecydują się segregować śmieci zapłacą mniej. Pojawia się jednak wiele pytań: skąd wziąć odpowiednie kolorowe worki, kto podstawi pojemniki w odpowiednich kolorach.
– Worki i pojemniki na odpady dostarczy mieszkańcom przedsiębiorca wybrany w przetargu – mówi Agnieszka Skoczylas z Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych w gliwickim Urzędzie.
Zobacz też: “Nasz system odbioru śmieci będzie jednym z najtańszych w Polsce” (TV)
W Gliwicach obowiązuje następująca kolorystyka pojemników oraz worków:
Pojemnik niebieski jest na odpady papierowe. Wrzucamy do nich m.in. gazety, książki, katalogi, zeszyty, papierowe torby i worki, kartony i tekturę oraz zrobione z nich opakowania. Nie wyrzucamy tam natomiast m.in. kartonów i tektury pokrytych folią aluminiową np. opakowania typu tetra pak po mleku.
Do pojemników w kolorze zielonym wrzucamy szkło, czyli m.in. butelki i słoiki szklane po napojach i żywności, butelki po napojach alkoholowych, a nie wrzucamy porcelany, żarówek, luster czy szyb samochodowych. Przed wrzuceniem szkło należy opróżnić i umyć, a butelki należy wyrzucać bez nakrętek i korków.
Do żółtych pojemników wrzucamy plastik, metal i opakowania wielomateriałowe, czyli np. puste, odkręcone i zgniecione butelki plastikowe po napojach, plastikowe zakrętki, kartony po mleku i sokach. W tym pojemniku nie powinny się znaleźć butelki po olejach spożywczych i samochodowych, opakowania po olejach spożywczych czy silnikowych, smarach, styropian czy też opakowania po lekach.
Do pojemnika w kolorze brązowym wrzucamy odpady biodegradowalne, czyli np. resztki żywności np.: obierki po ziemniakach, owocach i warzywach, skorupki jajek, fusy po kawie i herbacie, skoszoną trawę i liście. Nie wrzucamy natomiast odpadów higienicznych czy popiołu.
W pojemniku czarnym lub szarym powinny znaleźć się odpady komunalne zmieszane. Wrzucamy tam m.in. odpady, których nie można zakwalifikować do któregokolwiek z innych kategorii, czyli popiół, odpady higieniczne, styropian, porcelanę i lustra. Nie powinny się tam znaleźć np. opakowania po farbach, olejach, olejach silnikowych, leki, baterie czy sprzęt AGD.
Odpady wielkogabarytowe będą odbierane raz na kwartał przez przedsiębiorcę po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym.
Będzie istniała również możliwość samodzielnego ich dostarczenia do punktu selektywnego zbierania odpadów zlokalizowanego w Przedsiębiorstwie Składowania i Utylizacji Odpadów Komunalnych Sp. z o.o. przy ul. Rybnickiej w Gliwicach.
Odpady budowlane i rozbiórkowe oraz zużyte opony pochodzące z nieruchomości zamieszkałych trzeba będzie samodzielnie dostarczyć do punktu selektywnego zbierania odpadów zlokalizowanego w Przedsiębiorstwie Składowania i Utylizacji Odpadów Komunalnych Sp. z o.o. przy ul. Rybnickiej w Gliwicach. Zużyte opony będzie można również dostarczać do punktów serwisowych oraz specjalistycznych punktów gromadzenia odpadów oraz firm posiadających stosowne zezwolenia.
Przeterminowane leki należy samodzielnie dostarczyć do wyznaczonych na terenie miasta aptek.
Chemikalia, zużyte baterie oraz zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny trzeba będzie samodzielnie dostarczyć do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych, który zostanie zorganizowany przez przedsiębiorcę, z którym Miasto Gliwice zawrze umowę na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych.
Zużyte baterie można również wrzucać do pojemników przygotowanych do ich zbierania w różnych punktach, w tym placówkach oświatowych i sklepach.
Wszystko pieknie w teorii.W praktyce jak ktos ma kuchnie 2x2m to gdzie ma trzymac 5 workow do segregacji-chyba w pokoju.
Segreguje śmieci od kilku lat i wszystko mieści się w szafce pod zlewozmywakiem. Polecam wąskie i wysokie wiaderka z ikei, przeznaczone właśnie na segregację odpadów, albo inne. Wcale nie muszą być duże. W zasadzie wystarczy jedno wiadro na worek ze śmieciami biodegradowalnymi (ogryzki, skórki, obierki, …) i wiaderko na szkło, plastik, puszki itp. Można zejść z wiaderkiem, z któego plastik wyrzucimy do jednego kubła, a butelkę do drugiego.
Z praktyki powiem tylko, że najwięcej wyrzucamy plastiku i opakowań szklanych.
Poza tym nie zależnie od tego czy segregujesz czy nie, ilość odpadów jest taka sama 🙂
Znakiem tego śmieci trza wyrzucać codziennie 3 x dziennie aby nie robić sobie z kuchni składu posegregowanych hasiów.
To dalej nie wiem,do ktorego kosza plastikowa butelka po oleju do smażenia.Do zadnego nie pasuje. Chyba plastik to plastik? dałbym więc mimo wszystko do żółtego.
Z grubsza opłukać (by było mniej tłuste) i z czystym sumieniem można dać do plastiku 🙂
Trza myć butelki.
to się nie uda ;p
Ciekawe ile razy będą wywozili odpady na miesiąc. Co zrobić gdy będę miał za dużo? Pewnie jakaś dodatkowa opłata…
” Przed wrzuceniem szkło należy opróżnić i umyć ” – jasne ! Nie dość że za śmieci będę płacił znacznie więcej niż obecnie (bo mieszkam sam a mam duże mieszkanie) to jeszcze mam płacić za wodę zużytą
na mycie odpadków ! To rzeczywiście bardzo ekologiczne. Takiego wała ! Niedoczekanie wasze !
Ja się do Ciebie wprowadzę i zaoszczędzimy. 😛
Powinno się wprowadzić oprócz segregacji śmieci system kaucji podobny do niemieckiego – wojnę przegrali, ale jak widać w niektórych dziedzinach są daleko przed nami.
Mycie śmieci, świetny pomysł…
To teraz szereg pytań – gdzie wyrzucić np gumowe rękawice, patelnię z plastikową rączką, przeterminowany hamburger (zawiera hamburger, folę i papier), na wpół zużyte wspomniane opakowanie z farbą, zużyty dezodorant czy pojemnik po perfumach (w środku miewa plastik), zabawki dziecięce (zawierają praktycznie wszystko prócz resztek jedzenia), przewód antenowy, drewno itp itd.
Przy każdym śmietniku będzie ktoś stał i tłumaczył co i gdzie? A co jeśli do pojemników trafi nie to co trzeba? Kara?
Zabawki plastikowe do plastiku, drewniane nie wiem. W sumie to ciekawe, bo drewna nie ma w żadnym koszu. Hamburgera do żarcia, opakowanie papierowe osobno…
Co z puszką po farbie to sama się zastanawiam, a teraz doszły mi jeszcze rękawice gumowe. o_O
a może jeszcze ktoś ma jakiś genialny pomysł żeby polakom „ułatwi政ycie bo zaczyna być ciekawie
wiem,a może kasa fiskalna pod śmietnikiem
A gdzie np. BUTELKI PO OLEJU ? Bo tak czytam i czytam i nigdzie ich nie zakwalifikowano … czyli segregujemy smieci, ale butelkę po oleju wyrzucamy przez okno ? hmm….
Też jestem z Sikornika i przypuszczam że należy po prostu nie kupować farb i oleju w butelkach bo chyba tego chcą właśnie.Olej kupować w szklanych butelkach ten drogi i tak nabije się kasy sprzedawcy a farbę nie kupować tylko zamówić firmę budowlaną a oni zabiorą ze sobą puste pojemniki :), tyle że ktoś chyba tu zapomniałe że ta segregacja to dla bogaczy :)Niechaj zrobią jak za komuny butelki,papier,metale,szmaty do skupu i wtedy ludzie dają tak jak należy czyste i mają za to pare złotych a odbiorca czysty materiał do ponownego przerobu :),szczególnie dzieci miały by pare złotych jak kiedyś nawet… Czytaj więcej »
A jeżeli ktoś ma własną nieruchomość to będzie miał na podwórku te 5 kubłów?
a gdzie wrzucamy odpady,których nie wrzucamy do pojemników danego koloru?
Nadal nie wiem,gdzie można wrzucić butelkę po oleju, gąbkę i jeszcze wielu innych rzeczy :/ Paranoja!!
pojemniki po dezodorancie,pojemnik po lakierze do włosów, rękawiczki gumowe? Gdzie to wyrzucić???
Wszędzie piszą co wolno,a co z rzeczami których nie wolno i nie są ujęte przy innych pojemnikach??
Bo z tego co doczytuje jest tego 2xwięcej! Woda z mózgu!!!! :/
Niby segregacja a w workach i tak będzie groch z kapustą, szkoda że polska nie może robić tak jak np. w Niemczech, mój mąż jak przyjeżdża właśnie z tego kraju na urlop to gdy wraca to nawet pustą butelkę po napoju(oczywiście kupionego w Niemczech) zabiera ze sobą bo mu za to zapłacą. A u nas to będzie tak kto może to papiery i plastik spali, resztki z obiadu zje piesek itd. prawda jest taka że tylko z kieszeni nam ubędzie bo skąd wy wiecie czy oni tego wszystkiego i tak na jedną kupę nie wyrzucą! Co za durny kraj dlaczego… Czytaj więcej »
gdzie wyrzucić lakier do paznokci? albo przeterminowane kosmetyki?
A co z tą sytuacją, że część osób zadeklarowała segregację, a druga część, że nie będzie segregować… To co postawią nam na podwórku 5 koszy + jeden dla tych którzy powiedzieli, że nie będą segregować? Jak kto sprawdzi, czy ktoś segreguje czy nie segreguje? Czy w tym worku na odpady biodegradalne nie wrzucił przypadkiem czegoś co tam się nie powinno znajdować? Będzie stał Pan i grzebał nam w śmieciach i sprawdzał czy segregujemy? Nie zdarzyło się Wam jeszcze tak, że wstajecie rano, a przy śmietniku jakaś wielka kanapa, którą ktoś wyniósł w nocy jak nikt nie widział? I kogo wtedy… Czytaj więcej »
jeśli butelka po oleju nie jest umyta, to wrzucamy ją do odpadów zmieszanych, farby i gruz wywozimy sami- no i podobno wtedy się już nie płaci (na śmietnisko przy ul. Rybnickiej /chyba/ ), przedmioty wielkogabarytowe- raz na kwartał po zgłoszeniu będą wywozić, będą zaglądać do pojemników czy tam jest tylko to co należy- jeśli nie- to podwyższają opłatę (zdaje się, że odpowiedzialność zbiorowa- bo nie wiem, jak w blokowiskach można dopilnować takiej ilości ludzi) a poza tym myślę,że i tak wszystko 'wyjdzie w praniu’, bo naprawdę nikt nie wie, jak to będzie działać ostatnio przyglądam się swoim śmieciom pod kątem… Czytaj więcej »
z ta segregacją i dawaniu wszystekiego do jednego atua to nagminne, ale zdarza się, że ludzie do jednego pojeminka np. na szkło wkładają wszystko. Ogólnie uważam że cały odbiór w glwicach jest do bani, np odpady bio – trawa z koszenia. Jak było tak będzie. jeżeli się ne zmieści można wywieść za darmo na Rybnicką, więc wg mnie nikt nie będzie ładował do auta osobowego worów z trawą, tylko będzie wysypywał gdzie się da, czyli tak jak było przed ustawą śmieciową, to mnie najbardziej boli, pomijając wiele innych waznych tematów związanych z śmieciami.