Kto może zlecić wykonanie testu na koronawirusa?

0
doctor 563429 1280
doctor 563429 1280

Bardzo aktualne są pytania związane z wykonywaniem testów na koronawirusa. Jakie są ich rodzaje? Kiedy się je zleca? Jakie są wskazania do ich wykonania? Poniżej garść informacji na ten temat.

Generalnie są dwa rodzaje testów na wykrycie koronawirusa: genetyczne i immunologiczne. W celach diagnostycznych stosowane są te pierwsze, zaś drugie – immunologiczne (serologiczne) stosuje się jedynie pomocniczo, przesiewowo.

– Badanie genetyczne zlecane jest w przypadku podejrzenia występowania koronawirusa – mówi lek. med. Leszek Kubiak, prezes Zarządu Szpitala w Pyskowicach Sp. z o. o. w rozmowie z serwisem informacyjnym Starostwa Powiatowego w Gliwicach. – Zleca je lekarz chorób zakaźnych lub przedstawiciel stacji sanitarno-epidemiologicznej prawie w każdym przypadku zgłaszanym przez lekarzy z szpitali i przychodni oraz pracowników oddziałów doraźnej pomocy medycznej. Wyjątkiem od niedawna, bo od 4 kwietnia, jest personel medyczny, w przypadku którego badanie wykonywane jest obecnie w trybie pilnym – wiąże się to z większym narażeniem personelu medycznego, co potwierdzają ostatnie dane epidemiologiczne. Na podstawie badania genetycznego ocenia się, czy dany pacjent jest zakażony i chory. Badanie to wykonuje się dwukrotnie, w celu wyeliminowania ewentualnej pomyłki. Jest to badanie refundowane przez NFZ, nie można go wykonać prywatnie.

Z kolei badanie immunologiczne można zrobić w sytuacji, gdy ktoś miał kontakt z osobą chorą – w celu stwierdzenia, czy jego organizm produkuje przeciwciała.

W Polsce badań immunologicznych nie używa się na szeroką skalę, nie są zalecane przez Ministerstwo Zdrowia, a tym samym refundowane przez NFZ.

W ostatnich dniach pojawiły się jednak doniesienia, że jedna z firm farmaceutycznych zamierza je wypuścić na rynek do szerokiego, komercyjnego stosowania.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments