Kwalifikacja wojskowa – powiat już po, Gliwice przed

0
komisja wojskowa700
komisja wojskowa700

Zakończyła się kwalifikacja wojskowa dla osób z terenu powiatu gliwickiego.

Przed Powiatową Komisją Lekarską dla powiatu gliwickiego w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Gliwicach – od 2 lutego – stawiło się blisko 600 młodych ludzi z ośmiu gmin.

Rocznikiem podstawowym byli w tym roku mężczyźni urodzeni w 1996 roku, którzy stawali przed Powiatową Komisją Lekarską w celu określenia ich przydatności dla sił zbrojnych. Poza 19-latkami Komisja przebadała też nieco starszych mężczyzn, nie posiadających określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej lub uznanych wcześniej za czasowo niezdolnych do służby wojskowej, a także kobiety określonych roczników mające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub pobierające naukę w celu ich uzyskania.

Kwalifikacja dla mieszkańców Gliwic potrwa od 16 marca do 23 kwietnia 2015 r.

Od 1 marca każdy mężczyzna podlegający powszechnemu obowiązkowi obrony może ochotniczo zgłaszać się do swojej macierzystej Wojskowej Komendy Uzupełnień, by złożyć akces do odbycia szkolenia wojskowego. Taką samą deklarację mogą składać także kobiety zainteresowane odbyciem szkolenia.

Jest to oferta skierowana przede wszystkim do osób w wieku 18-50 lat, które nie były w wojsku, a chciałyby odbyć przeszkolenie wojskowe. Dotyczy ona także tych chętnych w wieku 18-60 lat, którzy odbyli służbę wojskową, a teraz mogą zostać przeszkoleni w ramach ćwiczeń rezerwy.

Możliwe będą trzy ścieżki postępowania:
• W przypadku gdy do WKU zgłosi się osoba bez jakiegokolwiek wcześniejszego przeszkolenia w wieku 18-50 lat, będzie mogła zostać zakwalifikowana do odbycia służby przygotowawczej;
• W przypadku gdy do WKU zgłosi się żołnierz rezerwy z nadanym przydziałem mobilizacyjnym (oficerowie i podoficerowie do 60 lat, szeregowi do 50 roku życia), komenda skieruje go do odbycia szkolenia w ramach szkolenia rezerw w jego macierzystej jednostce;
• W przypadku gdy do WKU zgłosi się żołnierz rezerwy bez nadanego przydziału mobilizacyjnego (oficerowie i podoficerowie do 60 lat, szeregowi do 50 roku życia) WKU nada mu taki przydział i skieruje do odbycia szkolenia w ramach ćwiczeń rezerwy zgodnie z posiadaną specjalnością wojskową.

Zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzania wojskowych komend uzupełnień w celu składania stosownych deklaracji.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments