Jak doszło do największego sukcesu w naszej historii? Co świadczy o jego wyjątkowości? Dlaczego 11 listopada jest tak ważnym dniem? Wszystkiego dowiemy się podczas wykładu.
Poznamy koncepcje odzyskania Niepodległości, rolę wielkich Polaków w spełnieniu marzeń kilku pokoleń, prześledzimy proces rodzenia się nowej państwowości Rzeczpospolitej Polskiej. Wykład poprowadzi historyk – Michał Miwa Młot.
O cyklu wykładów historycznych Laur dla Niepodległej
Przypadający w tym roku jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości jest jedyną w swoim rodzaju okazją nie tylko do wspólnego przeżywania i okazywania radości z życia w niepodległym Państwie, ale też do pogłębiania wiedzy na temat tego bezprecedensowego wydarzenia i II Rzeczpospolitej, która wyłoniła się dzięki przywiązaniu Polaków do języka i kultury narodowej, dzięki temu, że nie chcieli zapomnieć o sobie i zrezygnować z własnej tożsamości. Z tej okazji zapraszamy do Muzeum w Gliwicach na wykłady Laur dla Niepodległej, podczas których mówić będziemy o różnych koncepcjach odzyskania niepodległości, o roli wielkich Polaków w spełnieniu marzeń kilku pokoleń, o rodzeniu się nowej państwowości Rzeczpospolitej Polskiej, o Piłsudskim, Dmowskim i elitach II RP, o problemach odrodzonego po 123 latach niewoli państwa, o mitach i stereotypach, które wokół niego narosły. A także o trudnych początkach polskiej, nowoczesnej demokracji. W trakcie wykładów, które przygotował i prowadzić będzie historyk Michał Miwa-Młot, nie zabraknie dyskusji i przywołania kwestii problemowych, bo Niepodległej należy się laur, nie laurka. Wykłady odbywać się będą od lutego do czerwca oraz od września do grudnia 2018 r. w Willi Caro.
Harmonogram wykładów można znaleźć na stronie Muzeum w Gliwicach.
Wykłady odbywać się będą raz w miesiącu, w wybraną sobotę, od lutego do czerwca oraz od września do grudnia 2018 r. w Willi Caro. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.