r e k l a m a

spot_imgspot_img

Leasing pojazdu – czy to opłacalna forma finansowania?

Leasing to doskonała alternatywa dla kredytu bankowego, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw, a także osób, które dopiero rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Daje wiele korzyści i pozwala zachować płynność finansową. Czy jest to opłacalna forma finansowania?

Leasing pojazdu – na czym polega?

Leasing to umowa, którą firma leasingowa zawiera z leasingobiorcą. Leasingodawca przekazuje leasingobiorcy przedmiot do użytkowana na określonych w umowie warunkach. Leasingobiorca w zamian za możliwość korzystania z przedmiotu umowy, płaci comiesięczne raty o uzgodnionej przez strony kwocie. Ponadto, strony zawierają w umowie informację o możliwości wykupu lub ewentualnym przeniesieniu własności leasingowego przedmiotu na leasingobiorcę. Wyróżnia się dwa rodzaje leasingu:

  • Operacyjny – przedmiot leasingu stanowi składnik majątkowy firmy leasingowej. Leasingobiorca może do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć miesięczne raty leasingowe, a także opłatę wstępną odpisów amortyzacyjnych dokonuje firma leasingowa
  • finansowy –przedmiot umowy leasingowej jest składnikiem majątku leasingobiorcy, dlatego to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Do kosztów uzyskania przychodów, leasingobiorca może zaliczyć jedynie odsetkową cześć raty leasingowej

Leasing pojazdu  – czy to opłacalna forma finansowania?

Leasing samochodu stanowi opłacalną formę finansowania nie tylko na przedsiębiorców o ustabilizowanej pozycji, ale także dla małych i średnich przedsiębiorstw i nowo powstałych firm. Niesie za sobą wiele korzyści, które pozwalają zachować płynność finansową firmy, a także takie, których nie oferują inne możliwości finansowania. Do zalet zalicza się:

  • Uproszczona procedura, która ogranicza formalności do minimum,
  • Korzyści podatkowe,
  • Możliwość podpisania umowy leasingowej na nowe i używane auta,
  • Brak wpływu na zdolność kredytową,
  • Możliwość leasingowania pojazdu przez nowe firmy tzw. „leasing na start”.

Leasing pojazdu – na co zwrócić uwagę?

Decydując się na zawarcie umowy z firmą leasingową, warto wciąż pod uwagę kilka kwestii:

  1. Wysokość opłat dodatkowych – decydują się na leasing samochodu, warto zwrócić uwagę na wszelkie opłaty dodatkowe m.in. opłatę za rejestrację pojazdu, ubezpieczenie komunikacyjne, opóźnienia w spłacie czy używanie auta przez osoby trzecie bez zgody leasingodawcy
  2. koszt oferowanego przez leasingodawcę ubezpieczenia samochodu -przedsiębiorca, który podpisuje umowę leasingową, zobowiązany jest do wykupienia ubezpieczenia OC oraz AC. Firmy leasingowe oferują różne koszty ubezpieczenia. , dlatego warto je sprawdzić i porównać. należy takie sprawdzić możliwość wykupienia ubezpieczenia u innej firmy niż tej, która współpracuje z leasingodawcą.
  3. zasady rozliczenia przedwcześnie zakończonej umowy – umowa leasingowa może zostać zakończona przed czasek w związku z m.in. szkodą całkowitą, wypowiedzenia przez leasingodawcę, z woli leasingobiorcy. Przed podpisaniem umowy należy sprawdzić, jakie zasady będą obowiązywały przy przedwczesnym rozwiązaniu umowy.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI