r e k l a m a

spot_imgspot_img

Miasta nie mogą odmawiać dzierżawy terenów cyrkom? Jest wyrok sądu

Wiele środowisk naciska na władze kolejnych miast, aby odmawiały dzierżawienia cyrkom gruntów należących do gmin.

Kilku włodarzy polskich miast postanowiło odmówić dzierżawy terenów. Kilka dni temu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach stwierdził nieważność zaskarżonego zarządzenia Prezydenta Częstochowy nr 832.2016 z dnia 25.03.2016 r. Także 17 listopada ten sam Sąd stwierdził nieważność zarządzenia Prezydenta Rudy Śląskiej nr SP. 0050.2.218.2016 z dnia 29.04.2016 r. Obydwa Zarządzenia zakazywały m. in. dzierżawienia cyrkom tradycyjnym gruntów należących do miasta.

W piśmie nadesłanym do naszej redakcji przez Związek Pracodawców Cyrku i Rozrywki czytamy: „Okazało się, że podyktowane ideologiczną walką „zakazy” nie mają mocy prawnej. Zdaniem sądów organy publiczne nie mogą mieć poglądów, bo w swoich administracyjnych decyzjach muszą kierować się wyłącznie literą prawa. Sądy stwierdziły nieważność bezprawnych Zarządzeń w kolejnych miastach.

W listopadzie odbyły się posiedzenia Wojewódzkich Sądów Administracyjnych w Bydgoszczy, w Gliwicach i w Krakowie w sprawie skarg dotyczących zarządzeń Prezydentów: Bydgoszczy, Częstochowy, Rudy Śląskiej i Oświęcimia. 15 listopada odbyła się rozprawa przed WSA w Bydgoszczy, który umorzył postępowanie, ponieważ Prezydent Miasta Bydgoszczy, chcąc uniknąć miażdżącego wyroku wydał w dniu 31.10.2016 r. zarządzenie nr 542/2016, zgodnie z którym jego poprzednie zarządzenie nr 49/2016 r. z 27.01.2016 r. straciło moc. W motywach ustnych postanowienia o umorzeniu postępowania Sąd wskazał, że przedmiotowe zarządzenie naruszało prawo i interes prawny Skarżących.

W dniu 17.11.2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach stwierdził nieważność zaskarżonego zarządzenia Prezydenta Miasta Częstochowy nr 832.2016 z dnia 25.03.2016 r. Także 17 listopada ten sam Sąd stwierdził nieważność zarządzenia Prezydenta Miasta Rudy Śląskiej nr SP. 0050.2.218.2016 z dnia 29.04.2016 r. Dzień później 18 listopada odbyła się w Krakowie rozprawa w sprawie Zarządzenia Prezydenta Miasta Oświęcimia nr 0050.42.2016 z dnia 07.04.2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził nieważność także tego zarządzenia”.

– Ostatnie orzeczenia wojewódzkich sądów administracyjnych wskazują, że orzecznictwo administracyjne jest zgodne co do bezprawności skarżonych zarządzeń, gdyż dyskryminują one tradycyjnych przedsiębiorców cyrkowych oraz bezprawnie naruszają ich swobodę działalności gospodarczej – komentuje Mecenas Renata Wójtiuk-Janusz. Z uzasadnień orzeczeń sądowych wynika jednoznacznie, że organy samorządów terytorialnych nie są uprawnione do regulowania swoimi aktami administracyjnymi działalności gospodarczej przedsiębiorców cyrkowych. Zatem należy mieć nadzieję, że pozostałe skargi do wojewódzkich sądów administracyjnych również zostaną rozpatrzone pomyślnie dla środowiska cyrkowego – dodaje.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Arkadiusz Tomasik
8 lat temu

Oczywiście że nie jak ktoś chce to niech sam robi z siebie pajaca

Pawel Neska
8 lat temu

Po to jest cyrk żeby w nim występowały zwierzęta, proste

Grzegorz Galant
8 lat temu

Ludzie, którzy nie szanują zwierząt nie szanują też innych ludzi. Ja jestem przeciw, do cyrku nie chodzę.

Łukasz Var Bogya de Csepy

Najgorsze są klauny! https://www.youtube.com/watch?v=hPrdNL6zL-Q 😉

Małgorzata Nowak
8 lat temu

Czemu nie zawsze były

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI