r e k l a m a


Mieszkańcy segregują odpady, a później zabiera je jedna śmieciarka? To mit

W Gliwicach często można usłyszeć głosy, że segregowanie śmieci jest bez sensu. – My segregujemy, a później przyjeżdża jedna „śmieciarka” i zabiera wszystko razem – mówią mieszkańcy.

Czy taki problem rzeczywiście istnieje? Na to pytanie odpowiada w rozmowie z MSI Gliwice Grzegorz Staszewski, kierownik Działu Usług firmy Remondis Gliwice, która zajmuje się odbiorem śmieci w naszym mieście.

Mieszkańcy sortują, a Remondis miesza. Jak pan to skomentuje?
Przeświadczenie o mieszaniu przez nas wszystkich śmieci wynika pewnie z tego, że nasze śmieciarki wyglądają po prostu tak samo. Każdy pojazd przyjeżdża jednak po inny rodzaj odpadów. Osobno odbieramy plastik, papier, szkło, odpady biodegradowalne i zmieszane komunalne, zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Gliwice.

Czyli mieszanie śmieci przez Remondis to mit?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami gmina Gliwice musi osiągnąć określone poziomy odzysku i recyklingu, obowiązek ten spoczywa również na przedsiębiorcy, który odbiera odpady. Zatem przekazanie jak największej ilości odpadów do recyklingu leży zarówno w interesie naszej firmy, jak i gminy Gliwice. Mieszanie odpadów jest ponadto nieopłacalne ze względów ekonomicznych.

Odpady zebrane. Co potem?
Wszystko poza odpadami biodegradowalnymi, które są poddawane odzyskowi w kompostowni ze statusem regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych (w skrócie RIPOK), zawozimy do Śląskiego Centrum Recyklingu przy ul. Rybnickiej. Ono również posiada status RIPOK. Tam rozpoczyna się żmudny proces przygotowania śmieci do recyklingu.

Proces, który każdy z nas może usprawnić
Właśnie tak. Sposobów jest naprawdę dużo. Już sama segregacja ułatwia sprawę. Unikajmy mieszania odpadów komunalnych i umieszczania odpadów segregowanych w pojemnikach do tego nieprzeznaczonych. Wszystkie pojemniki są odpowiednio oznaczone – jest na nich informacja, jakie odpady powinny do nich trafiać. Sortując opakowania plastikowe i szklane butelki warto – w miarę możliwości – opłukać je wodą i usunąć resztki jedzenia, szczególnie w okresie letnim.

Co w sytuacji, kiedy wymieniamy meble? Nieraz można zobaczyć śmietniki na osiedlach, przy których zalegają stare kanapy czy deski.
To jest problem przede wszystkim zabudowy wielorodzinnej, gdyż mieszkańcy domków jednorodzinnych są świadomi tego, że odpady wielkogabarytowe (bo o nich mowa) odbierane są w określonych dniach, po uprzednim zgłoszeniu potrzeby wywozu u dyspozytora firmy Remondis. Tak samo jest w przypadku budynków zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe – Remondis odbiera odpady wielkogabarytowe do dwóch tygodni od momentu ich wystawienia. Zarządcy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych w porozumieniu z Remondisem mogą zorganizować zbiórkę tych odpadów w konkretnym terminie, unikając tym samym zalegania odpadów ponadgabarytowych w boksach śmietnikowych. Przyjeżdżamy średnio raz na dwa tygodnie, ale znowu – jeżeli ktoś do nas zadzwoni, to możemy podjechać wcześniej. I tak samo jak w przypadku odpadów biodegradowalnych – można samodzielnie dostarczyć je do PSZOK-u.

Gliwickie odpady w liczbach. Jak to wygląda?
W pierwszym półroczu 2016 roku zebrano ponad 20 tys. ton odpadów komunalnych zmieszanych, ponad 2 tys. ton odpadów biodegradowalnych, aż 430 ton odpadów wielkogabarytowych i grubo powyżej 3,5 tys. ton odpadów segregowanych.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

18 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Szczepan Marek
7 lat temu

Tylko widać jak plastik i karton do jednego pakują…

Mariusz Fornalski
7 lat temu

I żeby było mało co jakiś czas po godz.22-giej widać jak je segregują w postaci palenia.

Grzegorz Bocheński
7 lat temu

Osobiście byłem świadkiem jak Remondis najpierw opróznił pojemniki że śmieciami nie segregowanymi a potem zaczął odróżniać pojemnik na plastiki i papier i kiedy miała nastąpić ta wymiana tych pojazdów jak stałem w oknie i przeglądałem się.Maja to w dupie i ja od tamtego czasu też mam to w dupie bo przynajmniej nam porządek bo mam jeden pojemnik a nie trzy I nie było to pierwszey raz

Iwona Kościelny
7 lat temu

Kłamczuchy.

Adam Drewniok
7 lat temu

Hahah to ciekawe, ile razy widziałem, że wszystko jest pakowane do jednej 😉

gliwiczanin
gliwiczanin
7 lat temu

u mnie pakują do jednego. i REMONDIS – Proszę sprawdzić zwyczaje panujące w Pana firmie bo albo jest pan niedoinformowany albo po prostu kłamie ?

ps. Grzegorz Staszewski, – czy to ten z rodziny od Pszonaka z UM ?

Cecylia Więcław
7 lat temu

Wszytkie segregowane idą do jednego auta w jednym czasie . Kiedyś wam to nagram 😉

Artur Budny
7 lat temu

Na 100% po szkło zajezdzaja osobno,po plastiki tak samo,po „czarne”kubły tez,dzis jechalem Dolnej Wsi za Remondisem i pakowali tylko bio.

WoX
WoX
7 lat temu

Dobra ściema nie jest zła. Ładują na jedno auto jak leci. Ciekawe jakby im pokazać nagranie z kilku miejsc. Nagram i opublikuję.

ttt
ttt
7 lat temu

hahaa,ale bujda.
mieszkam na styczynskiego i nigdy nie widzialem zeby kosze byly oprozniane osobno,zawsze jedna smieciarka pakuje wszystko naraz 🙂 bujdy na resorach Remondis

Anonimowo
7 lat temu

Panie Staszewski, wstydu oszczędz. Na trynku każda śmieciarka zabiera wszystko. Gabarytowe bio i inne śmieci razem, bo to oszczędność dla Remondis. A ty frajerze płać za segregacje.

seba87
seba87
7 lat temu

Płać i jeszcze im segreguj, myj kubeczki itp. Zarabiają na tym krocie sprzedając plastik czy papier nie ponosząc przy tym dużych kosztów bo ty płacisz za robocizne…

Tomasz Baja
7 lat temu

sratata pierdoliny

Aneta Magdalena
7 lat temu

Ale u nas na jedną przyczepkę ładują i szkło, i plastik, i metal…

Lukasz Gorski
7 lat temu

Ja bym chcial nie tylko wierzyc ale miec pewnosc, ze moje segregacja ma sens. Warto tez wspomniec, ze ludzie w wielu przypadkach to niewyedukowane ekologicznie pospólstwo i do kosza na plastik ładują worki z odpadami organicznymi. W tym kraju to nie przejdzie… jestes’my’ daleko za murzynami..

Emilia Ryt-Josiek
7 lat temu

Plastik i papier ładują do jednego auta to fakt ale nie widziałam, zeby ładowali papier, plastik i zmieszane razem.

sąsiad REMONDISU
sąsiad REMONDISU
7 lat temu

u mnie centrum Gliwic mieszkam obok REMONDIS pakują szkło, plastik, karton do jednego samochodu. jestem tego pewien, widziałem to na własne oczy bo często blokują mój samochód i nie mogę wyjechać. Oglądam więc pracę REMONDISU. Lokatorzy także się zastanawiają po co segregować jeśli wszystko i tak ląduje w jednej śmieciarce 🙂

ziom
ziom
7 lat temu

Gwardi Ludowej – sa zawsze 2x śmieciarki – jedna bierze niesegregowane oraz bio a druga w innym terminie wszystkie segregowane -razem- czyli je miesza. Rozumie ze łatwiej jest posegregować szkło od papieru czy plastiku niż od wszystkiego w niesegregowanych tylko patrząc na to z perspektywy zastawiam sie po co wiec sa 3x kosze i ja sie bawię w segregacje ? Dzieci to widza, dorośli widza i jest cacy – zatem edukujemy sie na złych przykładach… idących z góry 😉 Jakie będzie następne pokolenie zatem – proekologiczne czy mające wszystko w dupie skoro i tak leci do 1 kosza ? Odpowiedz… Czytaj więcej »

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI