Mieszkania deweloperskie w Gliwicach – na co zwrócić uwagę?

0
adobestock 277175098
adobestock 277175098

Szukasz nowego mieszkania w Gliwicach i zastanawiasz się, ile czeka się dziś na przekazanie kluczy? Zobacz, na jakim etapie sprzedają się mieszkania na rynku deweloperskim.

Oferta nowych mieszkań na Śląsku jest stosunkowo szeroka, dlatego, jeśli myślisz o przeprowadzce, nie masz powodów do zmartwień. Jest z czego wybierać, jednak warto zwrócić uwagę na stadium zaawansowania, w jakim znajduje się realizacja nowych inwestycji mieszkaniowych. Gliwice zyskują na popularności, dlatego i tam mieszkania wprowadzane są do sprzedaży już na bardzo wczesnym etapie – tuż po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Może się więc zdarzyć, że na przekazanie kluczy będziesz musiał poczekać ok. 2 lata od momentu rezerwacji w biurze sprzedaży.

Kiedy sprzedają się kawalerki, a kiedy mieszkania 4-pokojowe?

Z najnowszych danych BOŚ Banku wynika, że udział gotowych mieszkań w ofercie w największych polskich miastach wynosi zaledwie 11%[1]. Oznacza to, że pozostałe 89% lokali sprzedało się jeszcze zanim budynek był gotowy. Dlaczego? Nabywcy zdają sobie sprawę, że tylko wczesna rezerwacja gwarantuje dostęp do mieszkania odpowiadającego ich oczekiwaniom. Wraz z postępem prac budowlanych lokali w ofercie ubywa, co zawęża wybór, a poza tym ceny rosną. Dlatego najbardziej opłacają się zakupy z wyprzedzeniem.

Które mieszkania w Gliwicach najszybciej się sprzedają? Z doświadczenia Grupy Murapol, która buduje m.in. właśnie w tym mieście, wynika, że na etapie tzw. dziury w ziemi zainteresowaniem cieszą się głównie niewielkie metraże – kawalerki i mieszkania 2-pokojowe. Od tego momentu trzeba jednak poczekać około 20-24 miesiące na oddanie ich do użytkowania. Czas wyprzedaży lokali 3-4-pokojowych nastaje zazwyczaj nieco później, gdy budynek „wchodzi” w ziemię i kupujących od momentu przekazania kluczy dzieli około roku. „Generalna zasada jest taka, że mniejsze metraże wyprzedają się najszybciej, bo na nie jest największy popyt. Klienci rezerwują je z dużym wyprzedzeniem, gdyż zdają sobie sprawę z tego, że wraz z postępem prac wybór mieszkań się zmniejsza, a ich cena rośnie” – zauważa Andrzej Wąż, kierownik biura sprzedaży Grupy Murapol w Gliwicach. „Warto dodać, iż niezależnie od metrażu klienci pytają o mieszkania z tarasami, które są rzadkością na rynku, przez co sprzedają się najszybciej” – dodaje.

Znajdź idealne mieszkanie w Gliwicach

Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania od dewelopera? Kieruj się przede wszystkim lokalizacją, bo tylko dobre sąsiedztwo pozwoli ci się czuć dobrze każdego dnia. Bliskość parku, dobra komunikacja z innymi częściami miasta, rozbudowana infrastruktura – oto najważniejsze cechy idealnej lokalizacji dla inwestycji budowlanych. Gliwice mają kilka punktów, które te cechy posiadają, wystarczy dobrze się rozejrzeć. Pierwszy z brzegu przykład? Rejon Parku Starokozielskiego, który intensywnie się rozwija.

A czym jest w stanie zaskoczyć cię sam budynek, w którym znajduje się mieszkanie? Nowoczesna architektura, estetycznie zaprojektowane części wspólne, ciche windy czy zaawansowane technologicznie rozwiązania – takie dodatki stanowią o jakości inwestycji realizowanych obecnie przez deweloperów. Godnym zainteresowania rozwiązaniem jest, chociażby, smart home, pozwalający sterować mediami w mieszkaniu albo filtry antysmogowe chroniące lokatorów przed skutkami wdychania zanieczyszczonego powietrza.

Warto również, by lokal osiadał balkon, na którym można zrelaksować się w przerwie od home office, a już idealnym rozwiązaniem jest obszerny taras, na którym zmieści się stolik z krzesłami, a może nawet huśtawka. Na mieszkanie w nowoczesnym, inteligentnie zaprojektowanym budynku warto czekać nawet 2 lata!

[1] https://www.bosbank.pl/korporacje/serwis-ekonomiczny/analizy-sektorowe

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments