r e k l a m a

spot_imgspot_img

Muzeum w Gliwicach przygotowało mnóstwo ciekawych wydarzeń

Muzeum w Gliwicach przygotowało mnóstwo atrakcji dla gliwiczan.

Z cyklu: Szlakiem żydowskich światów na Górnym Śląsku
Wykład: Zabrze, Hindenburg OS. / Zabrze
12 marca 2018, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, godz. 18.00

Historia miast Górnego Śląska jest historią przenikania się kultur i religii. Tutaj mieszkali Niemcy, Ślązacy, Czesi, Żydzi, Polacy. Ich koegzystencja była wartością dla regionu. Różniące się od siebie społeczności wspólnie budowały miasta często w oparciu o własne tradycje i preferencje kulturowe. To historyczne pogranicze było przyjaznym miejscem dla Żydów. Oni, stanowiąc mniejszość etniczną i religijną górnośląskich ośrodków, budowali własne świątynie, szkoły, budynki użyteczności publicznej, zakładali cmentarze, współtworzyli miejską tkankę jako handlarze, rzemieślnicy, przemysłowcy czy elita intelektualna.
Posłuchajmy o historii gmin żydowskich w dużych miastach naszego regionu. Wybierzmy się w podróż do najstarszej górnośląskiej gminy żydowskiej w Białej, odwiedźmy znamienitych przemysłowców w Prudniku, zatrzymajmy się nad Odrą w sercu Górnego Śląska – Opolu i udajmy się do dużych miast, które szczególny rozkwit za sprawą przemysłu przeżywały od II poł XIX wieku: Bytomia, Gliwic, Katowic i Zabrza.
Wykład: Piotr Hnatyszyn
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Z cyklu: Sztuka współczesna poza dobrem i złem?
Gracze i killjoy’e – w co i z kim gra współczesny świat sztuki?
12 kwietnia 2018, Willa Caro, godz. 17.00
W rozważaniach o współczesnej kulturze, gra rozumiana jest jako działanie, fakt, aktywność czy wreszcie rzeczywistość sztuki i krytyki. Czy zasadne jest stosowanie strategii gry wobec współczesnej sztuki dotykającej ważnych problemów etycznych? Reinterpretacji pojęcia gry posłużą między innymi odniesienia do życia i twórczości Samuela Becketta i Marcela Duchampa. Na piąty wykład dr Joanny Winnickiej-Gburek z cyklu Sztuka współczesna poza dobrem i złem? zapraszamy do Willi Caro w czwartek 12 kwietnia 2018 o godz. 17.00.
Wykład: dr Joanna Winnicka-Gburek
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Kościoły drewniane na Śląsku
Promocja książki i spotkanie z autorem Jackiem Kubikiem
13 kwietnia 2018, Willa Caro, godz. 17.00

Mimo wielu przeciwności losu, zawieruch wojennych, 45 lat komunizmu, grabieży, podpaleń, przenosin i zwykłej ludzkiej niedbałości kościoły drewniane wciąż są obecne w polskim krajobrazie. Bogate opracowanie 74 drewnianych świątyń znajdujących się na terenie dzisiejszego województwa śląskiego, wraz z dokumentacją rysunkową i zdjęciową – ponad 400 barwnych fotografii, znajdziemy w wydanej właśnie publikacji Jacka Kubika – Kościoły drewniane na Śląsku. Napisałem tę książkę aby ocalić pamięć o architekturze, która w chaosie i bałaganie, jaki nas otacza, jeszcze trwa jako świadectwo tego, że możliwe jest wznoszenie budowli, które są funkcjonalne, zharmonizowane z przyrodą i po prostu piękne – mówi autor. Książkę od 27 marca można zakupić w Willi Caro i Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej przy Kinie Amok.
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Z cyklu: Mały Muzealnik
Spotkanie szóste: Tajemnice wykopalisk – Dział Archeologii
14 kwietnia 2018, Willa Caro, godz. 11.00 i 13.00

Jak archeolodzy badają przeszłość? Czy różnią się od historyków? Jakie były największe odkrycia archeologiczne w Polsce i na świecie? O tym wszystkim najmłodsi dowiedzą się podczas kolejnego spotkania z cyklu „Mały muzealnik”. A w części warsztatowej – sami wcielą się w role poszukiwaczy materialnych śladów przeszłości. Zapraszamy w sobotę, 14 kwietnia do Willi Caro.
Zajęcia dla dzieci od lat 5-ciu do 10-ciu.
Koszt udziału w zajęciach – 1 zł od dziecka
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006. Rezerwacja miejsc jest możliwa od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00 – 16.00.
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Z cyklu: Spotkania z Kresami
Drohobycz – miasto artystów, bankierów i adwokatów
14 kwietnia 2018, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, godz. 15.00
O Drohobyczu mówiło się, że to nie jedno miasto, a półtora, bo w połowie było polskie, w połowie żydowskie, a w połowie ukraińskie. Było to również miasto zamożne dzięki nafcie i rafineriom. W całej Galicji bogatszy był jedynie Kraków i Lwów. Wszystko to sprawiało, że Drohobycz przyciągał przedsiębiorców, inżynierów, bankowców, ale również awanturników i przestępców – od złodziejaszków po zbrodniarzy. Nie brakowało oczywiście i artystów. Wśród nich największą sławą cieszy się autor „Sklepów cynamonowych”, Bruno Schulz. W ramach Spotkań z Kresami Rzeczpospolitej zapraszamy na wykład prof. dr. hab. Stanisława Sławomira Niciei, podczas którego zaprezentowany zostanie również jego najnowszy film o Drohobyczu.
Wykład: prof. dr hab. Stanisław Sławomir Nicieja
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Otwarcie wystawy: Michał Szlaga. POLSKA
19 kwietnia 2018, Czytelnia Sztuki, godz. 18.00

„Polska” jest efektem kilkunastu lat pracy Michała Szlagi. To tysiące zdjęć, które składają się na swoisty pamiętnik z podróży przez tytułową krainę – Polskę. Michał Szlaga ogląda Polskę z perspektywy pociągu, z samochodu czy jako przechodzień – rzadko jest uczestnikiem zdarzeń, ale niemal zawsze potrafi podejść bardzo blisko tego, co go interesuje. Ta Polska jest słodko-gorzka: przaśna i kiczowata, ale zarazem autoironiczna lub pogrążona w refleksyjnej zadumie – pisze kurator wystawy Krzysztof Miękus. Na pozór przypadkowe kadry układają się w spójny obraz kraju w trakcie przemiany. Na wystawie w Czytelni Sztuki zobaczymy około 300 zdjęć artysty.
Kurator: Krzysztof Miękus
Ekspozycja dostępna dla zwiedzających: 20 kwietnia – 3 czerwca 2018
Organizator: Czytelnia Sztuki – Muzeum w Gliwicach
Współpraca: Fundacja Instytut Fotografii Fort
Na wernisaż wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

Otwarcie wystawy: Ks. dr Johannes Chrząszcz – górnośląski kapłan i historyk
20 marca 2018, Willa Caro, godz. 17.00

Pyskowicki proboszcz, jeden z założycieli Muzeum Górnośląskiego w Gliwicach, społecznik, a przede wszystkim znakomity śląski historyk. Ks. Chrząszcz był jedną z tych postaci, które na przełomie XIX i XX w. zasłużyły się dla rozwoju kultury umysłowej Śląska. Doskonale łączył obowiązki duszpasterskie z działalnością badawczą przeszłości regionu. Jego wieloletnie badania naukowe zaowocowały wydaniem wielu pozycji historycznych dotyczących przeszłości lokalnych społeczności i wspólnot. Dzieła te są szczególnie cenne, ponieważ wiele źródeł, z których korzystał ks. Chrząszcz, uległo zniszczeniu w czasie ostatniej wojny. Otwartość ks. Chrząszcza na wszechstronny rozwój kultury na Górnym Śląsku zaowocowała zasiadaniem w licznych towarzystwach naukowych i popularnonaukowych, których gremiom niejednokrotnie przewodził. Założone przez niego wspólnie z tajnym radcą Arthurem Schillerem w 1905 r. Muzeum Górnośląskie w Gliwicach (Oberschlesische Museum in Gleiwitz), dziś, jako Muzeum w Gliwicach, jest najstarszą placówką muzealną na Górnym Śląsku. Przygotowana w Willi Caro, głównej siedzibie Muzeum wystawa Ks. dr Johannes Chrząszcz – górnośląski kapłan i historyk ma przybliżyć i upamiętnić postać tego zasłużonego nie tylko dla Gliwic i Pyskowic, ale dla całego regionu duchownego. Kuratorami ekspozycji są Anna Kulczyk, historyk Muzeum w Gliwicach i Bogusław Małusecki, kierownik gliwickiego oddziału Archiwum Państwowego w Katowicach. Podczas wernisażu, 20 kwietnia, zaprezentowana zostanie najnowsza publikacja Muzeum w Gliwicach – Dzieła wybrane ks. Johannesa Chrząszcza w tłumaczeniu i opracowaniu dr. Sebastiana Rosenbauma.
Kuratorzy: Anna Kulczyk (Muzeum w Gliwicach) i Bogusław Małusecki (Archiwum Państwowe w Katowicach Oddział w Gliwicach)
Ekspozycja dostępna dla zwiedzających: 20 kwietnia – 26 sierpnia 2018
Organizatorzy: Muzeum w Gliwicach oraz Archiwum Państwowe w Katowicach
Na wernisaż wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI