r e k l a m a

spot_imgspot_img

Muzeum w Gliwicach wśród laureatów Sybilli

Muzeum w Gliwicach po raz kolejny znalazło się w zaszczytnym gronie laureatów Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla.

Konkurs, organizowany przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zabytków pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, honoruje wybitne przedsięwzięcia z zakresu muzealnej działalności. Sybilla to najbardziej prestiżowe wyróżnienie, jakie w Polsce można przyznać instytucji muzealnej. 21 maja w Muzeum Narodowym w Warszawie odbyła się uroczysta gala tegorocznej, XXXVIII edycji Konkursu. W kategorii „Publikacje” wyróżnienie przyznano wydanej przez Muzeum w Gliwicach książce „Żeliwo. Odlewnictwo artystyczne w dawnych Gliwicach (1796–1945)”. Z rąk przewodniczącego Jury, prof. dr hab. Wojciech Włodarczyka i wicepremiera prof. dr hab. Piotra Glińskiego wyróżnienie odebrali Anna Kwiecień, autorka książki oraz Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.

W roku ubiegłym szacowne Jury Konkursu „Sybilla” wyróżniło Muzeum w Gliwicach za rewitalizację zabytkowego żydowskiego domu przedpogrzebowego i zorganizowanie w nim nowego oddziału – Domu Pamięci Żydów Górnośląskich.

W 2014 roku wyróżnienie zdobyła wyjątkowa ekspozycja pod tytułem „Naturalista, czyli Wilhelm von Blandowski w Australii”, zorganizowana przez nas we współpracy z Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie, która stanowiła jeden z elementów dużego, interdyscyplinarnego projektu poświęconego ekscentrycznej, ale i bardzo twórczej osobie gliwickiego podróżnika, badacza, odkrywcy, kustosza i fotografa. Teraz Jury nagrodziło wydaną w naszej oficynie w 2017 r. książkę autorstwa Anny Kwiecień, która co warto przypomnieć w 2010 roku była także autorką scenariusza stałej wystawy pod tytułem „Słusznie słyną dziś Gliwice…” założonej w Nowych Gliwicach. Obydwa te przedsięwzięcia, wydawnicze i wystawiennicze, dotyczyły tradycji odlewniczych, tak ważnych i charakterystycznych dla naszego miasta. Wyróżnienia i nagrody, oraz i inne dowody uznania, które na przestrzeni ostatnich kilku lat otrzymało nasze muzeum, zwłaszcza w dziedzinie wydawniczej, są nie tylko powodem radości i skromnej dumy dla naszego zespołu, ale potwierdzeniem jak interesującym, bogatym i zróżnicowanym jest dziedzictwo Gliwic. Naszym wielkim obowiązkiem, ale też przywilejem jest podejmowanie różnorodnych inicjatyw, które służą ochronie i upowszechnianiu tego dziedzictwa na chwałę miasta i pożytek jego mieszkańców – powiedział dyrektor Muzeum, Grzegorz Krawczyk.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI