Karta graficzna to obok procesora najważniejszy element każdego komputera stacjonarnego. Na rynku możemy spotkać się z setkami produktów, które dla laika różnią sie tylko i wyłącznie oznaczeniami i ceną. Na czym warto się skupić w trakcie zakupu, aby postawić na dobry sprzęt i nie przepłacić? Przekonajmy się!
Wydajność karty graficznej
W przypadku, gdy chcemy, aby nasza karta graficzna nas nigdy nie zawiodła, a przecież o to właśnie chodzi, musimy skupić się właśnie na tym parametrze. Zadaniem samego urządzenia jest renderowanie grafiki. Z kolei podstawę sprzętu stanowi układ graficzny, który jest odpowiedzialny za moc obliczeniową naszej karty. To właśnie ten parametr jest głównym oznaczeniem sporej większości kart graficznych. Wraz z jego wzrostem rośnie także wydajność samej karty.
Kultura pracy – co warto wiedzieć?
Wiele osób decyduje się na najwyższą możliwą wydajność, nie zważając na kulturę pracy. Takie działanie jest błędem i nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o temperaturę, a także pobór energii oraz głośność. Karty graficzne są w stanie poważnie podgrzać całą obudowę naszego komputera oraz przyczynić się do niemałych rachunków za prąd. O ile z pierwszym aspektem możemy walczyć za sprawą podkręcenia wentylatorów, co oczywiście wytworzy wiele hałasu, to ze sporymi opłatami za energię elektryczną nikt z nas nie chce mieć do czynienia. W związku z tym w czasie zakupów warto zwrócić uwagę również na samą kulturę pracy danej karty.
Czym jest pamięć VRAM?
W wielu nazwach kart graficznych możemy spotkać się z pewną wartością oraz dopiskiem GB. Wbrew pozorom parametr ten nie jest zbyt istotny, gdyż jakość pracy kart jest przede wszystkim zależna od rdzenia graficznego. W związku z tym nawet, jeśli karta ma 6 czy 8 GB pamięci VRAM może pracować gorzej niż inne modele. Dlaczego? Dzieje się tak za sprawą tego, że, nawet jeśli urządzenie posiada ogromną ilość pamięci VRAM, a nie jest w stanie generować obrazu z konkretną płynnością, to jego działanie będzie pozostawiało wiele do życzenia.
Złącza w karcie graficznej
Spora część osób kompletnie nie zwraca na nie uwagi w czasie zakupów, a jest to niemały błąd. Obecnie standardem jest HDMI, jednak wyróżniamy kilka typów tego złącza. Nie każda karta oraz nie wszystkie monitory będą posiadały najnowszy rodzaj. Sprawy znacznie bardziej się komplikują, kiedy chcemy skorzystać ze złącza DVI, DisplayPort, czy też VGA. Właśnie dlatego przed zakupem warto sprawdzić, jakie złącza ma nasz monitor oraz karta, którą zamierzamy zakupić.