Nasz dziennikarz w Brukseli. Zobacz film

0

Dziennikarz infogliwice.pl, Łukasz Fedorczyk, został zaproszony przez Komisję Europejską do Brukseli.

Podczas kilkudniowej wizyty w stolicy Belgii, oprócz poznawania szczegółów funkcjonowania Komisji Europejskiej oraz tajników Europejskiego Funduszu Społecznego, szesnastu wybranych dziennikarzy z całej Polski spotykało się z europosłami i uczestniczyło w konferencjach prasowych. Padało mnóstwo pytań.

Komisja Europejska ma charakter ponadnarodowy.

Komisja opracowuje projekty nowych aktów prawnych i zarządza na bieżąco wdrażaniem polityki UE i wydatkowaniem unijnych funduszy.

Czuwa również nad przestrzeganiem postanowień traktatów i przepisów prawa europejskiego.

W Komisji zasiada także Polak, Janusz Lewandowski.

[flashvideo file=”https://infogliwice.pl/filmy/2011_04/20110401_komisja_europejska.flv” /]

 

Oto kilka najciekawszych informacji z KE:

Jedna ładowarka do wszystkich telefonów

To efekt porozumienia podpisanego w czerwcu 2009 r. między Komisją Europejską a największymi producentami telefonów komórkowych. Jego inicjatorem był komisarz Günter Verheugen, który przyznawał, że ma w szufladzie sześć różnych ładowarek, bo przy zakupie każdego nowego telefonu, potrzebował nowej.

Małżeństwa międzynarodowe bez problemów

Nowe przepisy unijne dotyczące praw majątkowych par międzynarodowych zwiększą bezpieczeństwo prawne i ograniczą koszty oraz czas trwania procedur rozwodowych.

Coraz więcej Europejczyków wiąże się z partnerem innej narodowości. Wiele par pochodzi z tego samego kraju, ale mieszka za granicą, zdarza się również, że współmałżonkowie mieszkają w innych krajach.

Spośród związków małżeńskich zawartych w UE w 2007 r. tego rodzaju pary stanowiły 13 proc.

W przypadku rozwodu, separacji lub śmierci jednego ze współmałżonków kwestia podziału majątku, którego składniki często znajdują się w różnych krajach, była dotychczas szczególnie zagmatwana i rodziła wiele pytań. Jakie przepisy stosować? Przepisy kraju zamieszkania, kraju pochodzenia czy kraju, w którym znajduje się majątek? Do jakiego sądu się zwrócić? Te skomplikowane procedury co roku kosztowały 1,15 mld euro.

Komisja zaproponowała wprowadzenie nowych przepisów, które pozwolą uprościć procedury, zmniejszyć koszty, jak również uniknąć sytuacji, gdy współmałżonkowie prześcigają się w wyborze sądów, mając nadzieję na korzystniejsze dla siebie załatwienie sprawy.

Równa płaca dla wszystkich

W tym roku po raz pierwszy obchodzono Europejski Dzień Równych Płac. Reguła „równa praca – równa płaca” nawiązuje do jednej z fundamentalnych zasad Unii Europejskiej – zasady niedyskryminacji. Choć średnia różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn wykonujących podobną pracę zmniejsza się, to jednak proces ten postępuje zbyt wolno.

Kobiety wciąż zarabiają średnio o 17,5 proc. mniej od mężczyzn.

Unia podejmie również konkretne kroki wobec innych dyskryminujących kobiety praktyk, takich jak te, które sprawiają, że kobietom trudniej jest awansować na najwyższe stanowiska kierownicze.

W nawiązaniu do spotkania z udziałem przedstawicieli pracodawców Komisja rozpoczęła inicjatywę zachęcania przedsiębiorstw publicznych do podejmowania dobrowolnych zobowiązań English dotyczących zwiększenia liczby kobiet zasiadających w zarządach do 30 proc. do roku 2015 i do 40 proc. do roku 2050.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments