r e k l a m a


NFZ nie będzie finansował gliwickiej kardiologii?

Działająca od czerwca 2017 roku Pracownia Kardiologii Inwazyjnej w Szpitalu Miejskim nr 4 przy ul. Kościuszki 29 ratuje życie pacjentów z Gliwic i powiatu gliwickiego pomimo braku finansowania z NFZ.

Trafiają tu osoby w ostrych zespołach wieńcowych i z zawałami serca oraz z obrzękami płuc.

Przyszłość tego miejsca jest wciąż niepewna, choć w pracowni przeprowadzono już blisko 2000 zabiegów angioplastyki w ostrych zespołach wieńcowych, koronarografii oraz wszczepień rozrusznika. Do gliwickiego oddziału kardiologii, trafiają pacjenci w stanach zagrożenia życia z Gliwic, Knurowa i Pyskowic oraz mniejszych miejscowości powiatu gliwickiego. Utrzymujący się od wielu miesięcy brak finansowania prac oddziału w ramach niepełnego kontraktu z NFZ-em powoduje, że nie ma tu planowych przyjęć.

Zobacz wideo w GliwiceTV

Obłożenie gliwickiej kardiologii jest 100%, bo wykonuje się tutaj to samo, co w najlepszych śląskich placówkach, a ratuje każdego w stanie zagrożenia życia. Zespół kardiologów interwencyjnych, pielęgniarek i techników, kierowany przez dr. n. med. Tadeusza Zębika, pełni 24-godzinny dyżur non stop.

Nowoczesna kardiologia w Gliwicach – liczy się czas

Gdy w połowie 2017 roku w Szpitalu Miejskim nr 4 uruchamiano nowoczesną pracownię kardiologii inwazyjnej, kontrakt dla niej gwarantował władzom miasta osobiście dyrektor śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Słowa nie dotrzymał. Z powodu braku pełnego finansowania dla oddziału, zaczął narastać dług całej gliwickiej placówki. Zaległości Funduszu z tytułu ratowania życia pacjentów sięgnęły już 8 mln zł. Szpital wstąpił na drogę sądową. Decyzją Sądu Okręgowego w Gliwicach z 12 grudnia ub.r. Narodowy Fundusz Zdrowia zobowiązany został do zapłacenia Szpitalowi Miejskiemu nr 4 kwoty 7 440 066,81 zł wraz z ustawowymi odsetkami za świadczenia zdrowotne udzielone pacjentom w stanie nagłym.

Zarząd szpitala i władze Gliwic robią co mogą, by NFZ podpisał kontrakt z gliwicką kardiologią. Jednak rozmowy są bardzo trudne.

Aby zapewnić finansowanie kardiologii inwazyjnej w Gliwicach, władze miasta zorganizowały spotkania z prezesem NFZ i dyrektorem śląskiego oddziału Funduszu, a także zaapelowały o silne wsparcie do parlamentarzystów reprezentujących ziemię gliwicką i wojewody śląskiego. My również, jako dziennikarze zwróciliśmy się z pytaniem do wszystkich parlamentarzystów ziemi gliwickiej. Niestety, w większości pozostały bez odpowiedzi.

W przypadku chorób serca czas jest bardzo ważny. Dane dobitnie pokazują, że przed uruchomieniem Pracowni Kardiologii Inwazyjnej w Szpitalu Miejskim gliwiczanie z zawałem serca i mieszkańcy ościennych miejscowości byli leczeni inwazyjnie rzadziej, a ich śmiertelność była wyższa niż przeciętnie w województwie śląskim.
W 2016 roku aż 453 pacjentów z zawałem serca, wymagających natychmiastowego leczenia inwazyjnego, w stanach zagrożenia życia transportowano z gliwickiego szpitala do Zabrza, Kędzierzyna-Koźla, Rybnika i Katowic. Pomoc otrzymywali więc aż o 45 minut później niż pozostali mieszkańcy województwa.

Na koniec pozostaje nam więc w imieniu mieszkańców Gliwic i powiatu zaapelować do parlamentarzystów oraz wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka o wsparcie władz miasta w walce o kontrakt dla gliwickiej kardiologii. Dlaczego nie chcecie Państwo pomóc gliwiczanom?

Dołącz do dyskusji na naszym Facebooku

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł Szkatuła
Paweł Szkatuła
5 lat temu

Należy poinformować mieszkańców, że Pan Poseł Jarosław Gonciarz podjął już działania w omawianej problematyce. Redakcja infogliwice.pl o stanowisku i działaniach pana posła również została poinformowana. Poniżej zamieszczam treść udzielonej wówczas odpowiedzi. Zaznaczyć należy także, że Pan Poseł Jarosław Gonciarz w bieżącym okresie jest w trakcie podejmowania kolejnych działań dotyczących sytuacji Szpitala Miejskiego nr 4. Z korespondencją i dotychczas podjętymi działaniami można zapoznać się w naszym biurze poselskim, a także czytając poniższą odpowiedź, która została udzielona 2 stycznia 2019 r. Biuro Posła na Sejm RP Jarosława Gonciarza, Paweł Szkatuła Funkcjonowanie służby zdrowia w Gliwicach jest przedmiotem mojego zainteresowania, jak również stanowi… Czytaj więcej »

Piotr
Piotr
5 lat temu

Jeżeli ty te banialuki nazywasz podjęciem działań to gratuluje. Same komunały zero konkretów

Aser
Aser
5 lat temu

To dlatego szpital likwiduje sale chirurgii ogólnej ?

Pamiętajcie przy urnach wyborczych
Pamiętajcie przy urnach wyborczych
5 lat temu

Halo Gliwiczanie kochani. Idą wybory posłów, senatorów i pośrednio wojewody śląskiego – pamiętajcie o tym! To oni nie chcą nam pomóc w tym by w Gliwicach można było leczyć zawały.
Oto lista posłów i senatorów których wybraliśmy w Gliwicach :
WOJCIECH SZARAMA
KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

PIOTR PYZIK
KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

JAROSŁAW GONCIARZ
KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

BARBARA DZIUK
KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

PAWEŁ KOBYLIŃSKI
KW PLATFORMA OBYWATELSKA RP

MARTA GOLBIK
KW PLATFORMA OBYWATELSKA RP

BORYS BUDKA
KW PLATFORMA OBYWATELSKA RP

KRYSTYNA SZUMILAS
KW PLATFORMA OBYWATELSKA RP

TOMASZ GŁOGOWSKI
KW PLATFORMA OBYWATELSKA RP

Pamiętajcie przy urnach wyborczych
Pamiętajcie przy urnach wyborczych
5 lat temu

Senator KRYSTIAN PROBIERZ z PiS

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI