r e k l a m a


Niezwykłe odkrycie na gliwickiej Starówce. Droga z XV wieku

Drewniany trakt z XV wieku odkryto podczas prac ziemnych na gliwickiej Starówce. To pierwsze takie znalezisko w Gliwicach.

Świadczy ono o tym, że ul.Plebańska, prowadząca od Rynku do Kościoła pw. Wszystkich Świętych była w średniowieczu ważnym traktem komunikacyjnym. Trakt można oglądać jeszcze tylko dzisiaj.

Odkrycia dokonano na głębokości 70 cm. Obecnie trudno ocenić jak szeroki pierwotnie był drewniany trakt.

I tak archeolodzy mogą mówić o dużym szczęściu, ponieważ ślady drogi sprzed wieków zachowały się praktycznie przez przypadek.

Znajduje się ona bowiem w pasie pomiędzy istniejącą infrastrukturą podziemną, która wielokrotnie była już przekopywana.

Jak wyjaśnia Błażej Targaczewski z pracowni archeologicznej Archegis, mamy do czynienia z oryginalnym średniowiecznym układem drogowym. Prace przy jego odsłanianiu trwały kilka dni.
Niestety, z dawnych solidnych belek zachowały się wąskie deseczki. Czas też uczynił swoje i drewno przy próbie przeniesienia po prostu się rozsypuje.

Z tego względu nie ma więc szans na ekspozycję traktu w warunkach muzealnych. Zostanie on dokładnie opisany i sfotografowany, a następnie usunięty.

Warto więc wybrać się na ulicę Plebańską by zobaczyć relikt średniowiecznej drewnianej drogi. To jedyna taka okazja.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Alojzy Bąbel
Alojzy Bąbel
13 lat temu

szacun dla redakcji infogliwice!jak zwykle każdy news najszybciej jest na Waszej stronie,prawdziwi dziennikarze z krwi i kości

Anonimowo
Anonimowo
13 lat temu

a nie można by tego jakoś wyeksponowac po remoncie starówki???

łuki321
łuki321
13 lat temu

A nie dało by tego zabrac razem z gruntem pod nim??? chyba mamy takie mozliwości jest 21 wiek

Jerzy Kijewski
Jerzy Kijewski
12 lat temu

Belki z drewna czy neolitycznego betonu? Należy wykazać ostrożność w identyfikacji średniowiecznych drewnianych belek (jakim cudem nie zbutwiały w rynsztoku), ponieważ mogą to być belki z neolitycznego betonu. W 1970 r., francuski naukowiec, profesor Joseph Davidovits ogłosił, że w Piramidzie Cheopsa znajduje się starożytny beton. Okazuje się, że profesor ma rację. Ów starożytny beton, pochodzący prawdopodobnie sprzed ok. 2400-2200 p.n.e., znajduje się nie tylko w Piramidzie Cheopsa lecz niemal na całym świecie. Drewniane belki, które budzą wątpliwości co do ich wieku, znajdują się wewnątrz i na zewnątrz najstarszego kościoła szachulcowego w Polsce w Gnojewie. Prawdopodobnie są to właśnie belki z… Czytaj więcej »

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI