r e k l a m a

spot_imgspot_img

Noc Muzeów nadciąga

Tegoroczna Noc Muzeów już 17 maja. Od godziny 16.00 do północy we wszystkich oddziałach gliwickiego Muzeum sporo będzie się działo.

Na Noc Muzeów przypada finisaż cieszącej się dużą popularnością wystawy „Nowiny Paryzkie. Garderoba XIX-wiecznej elegantki”. Z tej okazji od godziny 16.00 w salonach Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) spotkać będzie można szykowne damy i towarzyszących im kawalerów w strojach z epoki, obejrzeć pokazy dworskich tańców i przekonać się, co kryły pod sobą XVIII- i XIX-wieczne suknie. – Wyjdą na jaw wszelkie sztuczki i oszustwa, jakie stosowały nasze praprababki, aby olśniewać swoimi kształtami i figurą. Wszystkich, którzy będę chcieli poczuć się jak dobrze wychowana panna sprzed stulecia zaprosimy na warsztaty, podczas których wykonywać będziemy kapelusze-budki. Noc Muzeów w Willi Caro wieńczyć będzie pokaz mody z końca XVIII w. i początków XIX w., w czasie którego przekonamy się, że nie tylko panie, ale również panowie dla dobrego wyglądu często poświęcić musieli wygodę – mówi Joanna Puchalik, kuratorka wystawy „Nowiny Paryzkie”.
Na najmłodszych czekać będzie „Chłopiec z Gliwic” – przedstawienie, którego premiera odbędzie się właśnie w Noc Muzeów w Willi Caro. Oczaruje ich dużą dozą humoru, muzyką oraz spotkaniem z bohaterami, których nie sposób zapomnieć. Spektakl to nie tylko świetna zabawa, ale także przepis na niecodzienną lekcję historii. Tekst sztuki powstał bowiem na kanwie bodaj najsłynniejszej gliwickiej legendy, opiewającej bohaterską postawę kobiet i ich kluczową rolę w ocaleniu miasta podczas Wojny Trzydziestoletniej w XVII wieku.
W Zamku Piastowskim (ul. Pod Murami 2) w tę wyjątkową Noc przeniesiemy się do świata Celtów – jednego z najbardziej fascynujących ludów starożytnej Europy. Otwarta zostanie wystawa „Celtowie – w świecie bardów i druidów”, na której będzie można zobaczyć oryginalne znaleziska związane z osadnictwem plemion celtyckich na ziemiach polskich, m.in. monety celtyckie odkryte w Nowej Cerekwi czy instrumentarium narzędzi żelaznych z Krakowa – Nowej Huty – Krzesławic. Wyjątkową ozdobą ekspozycji będzie miecz odkryty przypadkowo w okolicach Sochaczewa na Mazowszu. To na wieży Zamku. A pod jego murami? Piknik celtycki – z brązownikiem, płatnerzem, pokazami uzbrojenia i biżuterii, grami i muzyką celtycką. Na dzieci czekać będą warsztaty celtyckiego filcowania, a na pamiątkę – za symboliczną opłatą – wybić będzie można replikę celtyckiej monety. Początek zabawy – godz. 17.00.
W Radiostacji Gliwice (ul. Tarnogórska 129) – oprócz zgłębiania tajemnic nocnego nieba z pomocą teleskopów Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii – spotkamy się z Henrykiem Berezowskim. Ten znawca i pasjonat dawnej radiofonii zaprezentuje i opowie o nadajniku firmy Lorenz, który przed wojną należał do oryginalnego wyposażenia Radiostacji, a powrócił do niej we wrześniu 2013 r. Zobaczyć będzie również można pochodzące z dwudziestolecia międzywojennego odbiorniki radiowe z kolekcji Eugeniusza Szczygła. Zaplanowano także projekcje filmu „Uwaga! Tu Gliwice” rekonstruującego wydarzenia prowokacji gliwickiej. Impreza w Radiostacji rozpocznie się o godzinie 17.00.
W czasie Nocy Muzeów warto także odwiedzić Oddział Odlewnictwa Artystycznego (ul. Bojkowska 37). Tam żeliwne opowieści podczas zwiedzania wystawy „Słusznie słyną dziś Gliwice…” przeplatać się będą z warsztatami „Zaułek Jubilera”, w ramach których – wykorzystując repliki XIX-wiecznych elementów żeliwnej biżuterii z kolekcji Muzeum w Gliwicach – będzie można stworzyć kolie, naszyjniki i bransolety. Początek – godz. 17.00.
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny. W przypadku warsztatów „Kapelusze – budki” oraz „Zaułek Jubilera” obowiązują zapisy pod numerem telefonu 32/335-44-03. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wcześniejsze rezerwacje dotyczą także przedstawienia „Chłopiec z Gliwic”. Zgłoszenia chętnych przyjmowane są telefonicznie (32/231-38-55) i e-mailowo ([email protected]). Szczegółowy harmonogram imprez jest dostępny na stronie www.muzeum.gliwice.pl.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI