r e k l a m a

spot_imgspot_img

Noc Muzeów w Gliwicach już 19 maja. Zobacz program

19 maja w Noc Muzeów otworzą się podwoje Szklanego Królestwa. Poznamy szkło we wszelkich wcieleniach i postaciach – od klasyki wzornictwa po współczesne projekty takie jak mleczno-szklane karaluchy…

Będą pokazy produkcji szkła tradycyjnymi metodami, warsztaty szklanego rzemiosła, sztuka witrażownicza i największa w świecie szklana harfa, którą usłyszymy podczas wyjątkowego koncertu zespołu Glass Duo, będącego ukoronowaniem szklanego wieczoru. Zapraszamy do Oddziałów Muzeum w Gliwicach!

Amorficzny, to znaczy bez wyraźnie wyróżnionej struktury wewnętrznej, stop dwutlenku krzemu i różnych tlenków metali i nie-metali. Inaczej – szkło. Rozgrzane w hutniczym piecu nabiera konsystencji miodu i otwiera nieskończone pole dla wyobraźni. Ten szlachetny materiał, niezwykle wdzięczne medium ludzkiej twórczości – zarówno użytkowej, jak i artystycznej, będzie głównym bohaterem tegorocznej Nocy Muzeów w Gliwicach.

19 maja w Willi Caro przedstawimy szkło we wszelkich wcieleniach i postaciach – od klasyki wzornictwa na wystawie „Barwny świat wielu form…” po współczesne projekty takie jak mleczno-szklane karaluchy młodej artystki z Wydziału Szkła i Ceramiki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych – Kaliny Bańki. Czekają nas pokazy produkcji szkła tradycyjnymi hutniczymi metodami przygotowane przez specjalistów z krośnieńskiego Centrum Dziedzictwa Szkła. Będzie można wziąć udział w warsztatach szklanego rzemiosła – grawerując szkło i ozdabiając szklane płytki w kształcie czuwającego lwa i Radiostacji wykonane specjalnie na Noc Muzeów, a także w warsztatach malowania na szkle prowadzonych przez artystkę ludową z Żywca – Lilianę Pleńkowską.

Szkło jest materią szczególną. Ożywa przeniknięte światłem. W naszym Królestwie nie mogło zabraknąć witraży, które wprowadzą nas w szklaną metafizykę. O tym, jak powstają malowane witraże będziemy się mogli dowiedzieć obserwując artystkę – plastyk Justynę Pastuszkę z Pracowni Artystycznej, a także podczas prelekcji poświęconych historii witrażu i różnym metodom jego wykonania. Prowadzić je będą Robert Iskandar z Manufaktury Witraży Agir oraz Roman Pordzik – ceramik z Pracowni Artystycznej. Mało tego – do tworzenia witraży zaprosimy wszystkich w ogrodzie Willi Caro. Z kolei podczas warsztatów tworzenia biżuterii w przejrzystej, przypominającej szkło żywicy zatopimy kwiaty i drobne przedmioty.

A kruchość i delikatność szkła? Opowiemy o niej z pomocą baniek mydlanych, które mieniąc się tysiącem barw otoczą nas w ogrodzie Willi Caro, w Bańkowym Miasteczku, u stóp Szklanego Królestwa.

Ukoronowaniem wieczoru będzie podróż do świata szklanych dźwięków. Zabierze nas tam koncert zespołu Glass Duo. Koncert, który odbędzie się wieczorem w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego, to wyjątkowa okazja by posłuchać największej na świecie szklanej harfy, która rozbrzmiewała na wielu prestiżowych festiwalach – od Dubaju po Singapur.

To tylko niektóre z przygotowanych przez Muzeum w Gliwicach z okazji Nocy Muzeów propozycji. Szczegółowy harmonogram wydarzeń we wszystkich Oddziałach Muzeum w Gliwicach zawarty jest Programie Nocy Muzeów.

19 maja 2018, Muzeum w Gliwicach
Noc Muzeów – Szklane Królestwo
Willa Caro – od 17.00 do 24.00
Zamek Piastowski – od 18.00 do 24.00
Oddział Odlewnictwa Artystycznego – od 18.00 do 22.00
Radiostacja – od 18.00 do 24.00
Dom Pamięci Żydów Górnośląskich – od 18.00 do 24.00

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

W razie niesprzyjających warunków pogodowych organizator zastrzega sobie możliwość zmian w harmonogramie wydarzeń.

W przypadku warsztatów w Willi Caro:
Ozdabianie wykonanej metodą fusingową szklanej płytki z wizerunkiem Radiostacji i opowieść o technikach produkcji szkła,
Grawerowanie na szkle i opowieść o technikach produkcji szkła,
Ozdabianie wykonanej metodą fusingową szklanej płytki z wizerunkiem Czuwającego Lwa i opowieść o technikach produkcji szkła,
Szkło na ludowo,
Zaklęte w żywicy
ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

Bezpłatne bilety na koncert zespołu Glass Duo otrzymać można od 15 maja w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej przy ulicy Dolnych Wałów 3. Jedna osoba może otrzymać maksymalnie 4 bilety. Bilety należy odebrać osobiście – nie prowadzimy rezerwacji telefonicznej ani mailowej. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w koncercie zespołu Glass Duo wyłącznie pod opieką dorosłych.

Organizator: Muzeum w Gliwicach
Partnerzy:
Manufaktura Witraży Agir
Pracownia Artystyczna Justyna Pastuszka Roman Pordzik
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii
Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju sp. z o.o.

Zobacz program

Szklane Królestwo

19 maja 2018, Muzeum w Gliwicach

WILLA CARO 17.00 – 24.00

ul. Dolnych Wałów 8a

OGRÓD WILLI CARO 

– godz. 17.00 – 23.00 – Szkło na żywo – pokazy produkcji szkła tradycyjnymi hutniczymi metodami – Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

Specjaliści z Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie zaprezentują tradycyjne metody wytwarzania szklanych przedmiotów, nie tylko tych codziennego użytku, ale przede wszystkim finezyjnych kompozycji, udowadniając tym samym, że posiadając wiedzę i doświadczenie w tym fachu, ze szkła można “wyczarować” praktycznie wszystko. Widzowie tych zadziwiających pokazów będą mogli także spróbować samodzielnie wydmuchać szklaną formę, na własnej skórze przekonają się, jak trudną sztuką jest wyciągnięcie z pieca odpowiedniej ilości bezpostaciowej masy, będą również mogli „wybić” specjalną szklaną monetę i zabrać ją ze sobą na pamiątkę. Zobaczyć będzie można również filmy na temat hutnictwa szkła, akcesoria hutnicze (piszczele, szczypce, ławka hutnicza itd.) oraz  sprzęt do obróbki i zdobienia szkła. 

– godz. 17.00 – 23.00 – Szklana menażeria – pokazy wykonywania szklanych figurek przy pomocy palnika gazowego – Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

– godz. 17.00 – 22.00 – Bańkowe miasteczko pokazy i otwarte warsztaty, podczas których będziemy zamykać dzieci w ogromnych bańkach mydlanych, uczyć je czarować bańki z pomocą różnych rekwizytów i własnych rąk, tropić  bańkowe węże o długości kilku metrów, a wokół zawiruje tysiące maleńkich banieczek.

– godz. 17.00 – 21.00 – Malowanie twarzy w abstrakcyjne wzory nawiązujące do szkła artystycznego prezentowanego na wystawie „Barwny  świat wielu form…”

– godz. 17.00 – 22.00 – Szklany kiermasz w ogrodzie Willi Caro

Wystawcy:

Autorska biżuteria w szkle Joanny Jagody

Obrazy na szkle Lilianny Pleńkowskiej

Leśny słoik, czyli magiczny las w szkle

WARSZTATY – NA ZAPISY

Zajęcia i warsztaty odbywać się będą w salach edukacyjnych – II piętro Willi Caro i w ogrodzie Willi Caro – ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

Szklane rzemiosło – warsztaty przygotowane przez Centrum Dziedzictwa Szkła 

w Krośnie:

– godz. 17.30Ozdabianie wykonanej metodą fusingową szklanej płytki z wizerunkiem Radiostacji i opowieść o technikach produkcji szkła 

– dla dzieci od lat 5 wraz z opiekunami i dla dorosłych – liczba miejsc ograniczona – ZAPISY POD NUMEREM 783 560 006

miejsce: sala edukacyjna – II piętro Willi Caro

– godz. 19.00Grawerowanie na szkle i opowieść o technikach produkcji szkła

– dla osób dorosłych i młodzieży od 13 roku życia, liczba miejsc ograniczona – ZAPISY POD NUMEREM 783 560 006

miejsce: sala edukacyjna – II piętro Willi Caro

– godz. 20.30Ozdabianie wykonanej metodą fusingową szklanej płytki z wizerunkiem Czuwającego Lwa i opowieść o technikach produkcji szkła

– dla dzieci od lat 5 wraz z opiekunami i dla dorosłych – liczba miejsc ograniczona – ZAPISY POD NUMEREM 783 560 006

miejsce: sala edukacyjna – II piętro Willi Caro

***

– godz. 17.30, 19.00, 20.30 – Szkło na ludowo – warsztaty tradycyjnego malowania na szkle prowadzone przez artystkę ludową z Żywca – Lilianę Pleńkowską. 

Jak na sztukę ludową przystało, uczestnicy będą mieli okazję stworzyć obrazy na szkle podejmujące przede wszystkim tematykę religijną m.in., z przedstawieniami  aniołów i Madonny. 

– dla dzieci od lat 5 wraz z opiekunami i dla osób dorosłych, liczba miejsc ograniczona – ZAPISY POD NUMEREM 783 560 006

miejsce: sala edukacyjna – II piętro Willi Caro

– godz. 17.30, 19.00, 20.00, 21.00 – Zaklęte w żywicy  – warsztaty tworzenia biżuterii z wykorzystaniem żywicy i roślin. 

Każdy uczestnik będzie miał okazję stworzyć osobisty naszyjnik pod okiem Zbigniewa Janigi – dla dzieci od lat 7 wraz z opiekunami i dla osób dorosłych, liczba miejsc ograniczona – ZAPISY POD NUMEREM 783 560 006

miejsce: ogród Willi Caro

MATERIA OŻYWIONA ŚWIATŁEM – WITRAŻ

– godz. 17.00 – 22.00 Pokaz: Malowanie witrażu na szkle – herb Gliwic – artystka plastyk Justyna Pastuszka, Pracownia Artystyczna

miejsce:  hol Willi Caro, I piętro

– godz. 17.00 – 22.00 – Ogród witraży – otwarte warsztaty tworzenia witrażu różnymi  metodami (dla dzieci od lat 5 wraz z opiekunami i dla dorosłych)

miejsce: ogród Willi Caro

Prelekcje:

– godz. 18.00 – Witraż tradycyjny (ołowiany) i fusing – Robert Iskandar, Manufaktura Witraży Agir i Roman Pordzik, Pracownia Artystyczna  

godz.  20.30 – Tiffany i witraż nakładany (angielski) – Robert Iskandar, Manufaktura Witraży Agir i Roman Pordzik, Pracownia Artystyczna  

Uwaga! Podczas Nocy Muzeów czynna będzie położona tuż obok Willi Caro, na ulicy Średniej 24, Manufaktura Witraży Agir, do której można będzie zajrzeć i dowiedzieć się jeszcze więcej o tajnikach tworzenia witraży.

PROJEKCJA FILMU

– od godz. 19.00 – Historia szkłaprojekcje filmu w sali konferencyjnej. Film, trwający 12 minut, emitowany jest w zapętleniu z przerwą pomiędzy godz. 20.30 a 21.30. 

Film udostępniony został przez Centrum Dziedzictwa Szkła z Krosna. 

ART & DESIGN GLASS – KALINA BAŃKA

– godz. 17.00 – 24.00 Wystawa prac Kaliny Bańki – artystka urodzona w 1989 roku w Dąbrowie Górniczej, absolwentka Pracowni Szkła w Architekturze oraz Pracowni Podstaw Witrażu prowadzonej przez prof. Ryszarda Więckowskiego na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. 

miejsce:  salon czerwony, wystawa stała Willi Caro, parter

OPROWADZANIE po wystawach w Willi Caro:

– godz. 17.45, 19.15, 20.45 – zwiedzanie zabytkowych wnętrz Willi Caro. Oprowadzanie: Bożena Kubit, etnograf, straszy kustosz Muzeum w Gliwicach

– godz. 18.15, 19.45, 21.15 – oprowadzanie po wystawie „Ks. dr Johannes Chrząszcz – górnośląski kapłan i historyk”. Oprowadzanie: dr Wioleta Marchewka- Jędrzejowska, edukator Muzeum w Gliwicach

– godz. 18.45, 20.15, 21.45 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Barwny świat wielu form…”. Oprowadzanie: Jolanta Wnuk, historyk sztuki, kustosz Muzeum w Gliwicach

Czytelnia Sztuki: 

– godz. 19.00, 20.00, 21.00  – oprowadzanie po wystawie „Polska”. Oprowadzanie: Ewelina Lasota, Dział Fotografii Muzeum w Gliwicach 

– godz. 17.00 – 24.00 – zwiedzanie indywidualne Willi Caro (ostatnie wejście o godz. 23.00)

ZAMEK PIASTOWSKI 18.00 24.00

ul. Pod Murami 2

– godz. 18.30, 20.30, 22.30 – oprowadzanie po wystawach stałych w Zamku Piastowskim – archeologicznej, historycznej oraz etnograficznej. 

Oprowadzanie:  Monika Michnik – archeolog, kustosz Muzeum w Gliwicach, 

Joanna Puchalik – historyk, adiunkt Muzeum w Gliwicach, 

Damian Recław – historyk, starszy kustosz Muzeum w Gliwicach 

godz. 18.00 – 24.00 zwiedzanie indywidualne (ostatnie wejście o godz. 23.00)

ODDZIAŁ ODLEWNICTWA ARTYSTYCZNEGO 18.00 – 22.00

ul. Bojkowska 37

– godz. 18.00 – 20.00 otwarte warsztaty malowania gipsowych replik zabytków z kolekcji Muzeum w Gliwicach

– godz. 18.30  – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Słusznie słyną dziś Gliwice…” – Anna Kwiecień, historyk sztuki, starszy kustosz Muzeum w Gliwicach

– godz. 18.00 – 20.00 zwiedzanie indywidualne (ostatnie wejście o godz. 19.30)

godz. 21.00 – Koncert zespołu Glass Duo 

Koncert odbędzie się w obrębie przestrzeni zlokalizowanej obok wystawy „Słusznie słyną dziś Gliwice…” w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego przy ul. Bojkowskiej 37. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc uczestnictwo w koncercie jest możliwe wyłącznie za okazaniem biletu. Bilety są bezpłatne. Otrzymać je można od 15 maja w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej przy ulicy Dolnych Wałów 3. Jedna osoba może otrzymać maksymalnie 4 bilety. Bilety należy odebrać osobiście – nie prowadzimy rezerwacji telefonicznej ani mailowej. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w koncercie zespołu Glass Duo wyłącznie pod opieką dorosłych. 

Uwaga! 19 maja wejście na koncert Glass Duo w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego będzie możliwe od godziny 20.30 za okazaniem biletu. 

DOM PAMIĘCI ŻYDÓW GÓRNOŚLĄSKICH 18.00 -24.00

ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 14

Muzyka dialogu
Spontaneous Chamber Music: Patryk Zakrocki, Marcin Olak

Z okazji Nocy Muzeów, a także z uwagi na miejsce w którym wystąpią w Gliwicach  – dawny żydowski dom przedpogrzebowy – kompozytorzy ze Spontaneus Chamber Music stworzą trzyczęściowe, improwizowane misterium, pozostające w związku z charakterem budynku i jego otoczeniem.

– godz. 21.00 – pierwszy występ
– godz. 22.00
– drugi występ
– godz. 23.00
– trzeci występ

godz. 18.00 – 24.00 – zwiedzanie indywidualne (ostatnie wejście o godz. 23.00)

RADIOSTACJA GLIWICE 18.00 – 24.00

ul. Tarnogórska 129

między godz. 18.00 a 23.00 o pełnych godzinach projekcja filmu „Uwaga! Tu Gliwice”

między godz. 18.00 – 24.00 – zwiedzanie indywidualne (ostatnie wejście 23.30)

Przed Radiostacją Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii udostępni teleskopy do obserwacji nocnego nieba.

19 maja 2018, Muzeum w Gliwicach 

Noc Muzeów – Szklane Królestwo 

Willa Caro – od 17.00 do  24.00

Zamek Piastowski – od 18.00 do  24.00

Oddział Odlewnictwa Artystycznego – od 18.00 do 22.00  

Radiostacja – od 18.00 do 24.00

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich – od 18.00 do 24.00 

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

W razie niesprzyjających warunków pogodowych organizator zastrzega sobie możliwość zmian w harmonogramie wydarzeń. 

W przypadku warsztatów w Willi Caro:

Ozdabianie wykonanej metodą fusingową szklanej płytki z wizerunkiem Radiostacji i opowieść o technikach produkcji szkła,  

Grawerowanie na szkle i opowieść o technikach produkcji szkła, 

Ozdabianie wykonanej metodą fusingową szklanej płytki z wizerunkiem Czuwającego Lwa i opowieść o technikach produkcji szkła, 

Szkło na ludowo, 

Zaklęte w żywicy 

ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

Bezpłatne bilety na koncert zespołu Glass Duo otrzymać można od 15 maja w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej przy ulicy Dolnych Wałów 3. Jedna osoba może otrzymać maksymalnie 4 bilety. Bilety należy odebrać osobiście – nie prowadzimy rezerwacji telefonicznej ani mailowej. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w koncercie zespołu Glass Duo wyłącznie pod opieką dorosłych. 

Organizator: Muzeum w Gliwicach

Partnerzy: 

Manufaktura Witraży Agir

Pracownia Artystyczna Justyna Pastuszka Roman Pordzik 

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii

Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju sp. z o.o.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI