r e k l a m a


Nowe ekspertyzy ws. Wilczych Dołów. Miasto musi przesunąć realizację?

Realizacja planowanego zbiornika przeciwpowodziowego na Wilczych Dołach ma wiązać się z wycinką blisko 700 drzew, wywiezieniem ponad pół miliona ton mas ziemnych i przestawieniem naturalnego koryta potoku Wójtowianka, a w konsekwencji faktyczną destrukcją naturalnej doliny tego cieku wodnego.

Petycję w obronie Wilczych Dołów podpisało już niemal 7 tysięcy osób. Z powodu braku przeprowadzenia jakichkolwiek realnych konsultacji społecznych mieszkańcy zmuszeni są prowadzić wyścig z czasem, zdobywając w ekspresowym tempie informacje o planowanej inwestycji – przewidzianej do realizacji jeszcze w tym roku – i poszukując fachowego wsparcia z dziedziny ochrony przyrody, hydrologii i planowania przestrzennego.

– Celem naszej inicjatywy nie jest całkowite powstrzymanie budowy zbiornika, ale doprowadzenie do powstania nowego projektu, który swoją skalą, kształtem i charakterystyką będzie dostosowany do rzeczywistych potrzeb miasta, a także wymogów ochrony przyrody, krajobrazu, oraz cennych terenów rekreacyjnych dla południowej części Gliwic. Sprzeciwiamy się podejmowaniu kluczowych decyzji ponad naszymi głowami i pozorowanym formom dialogu społecznego. – mówią członkowie grupy Ratujmy Wilcze Doły.

Mieszkańcy informują media o uzyskaniu profesjonalnych ekspertyzach przyrodniczych, których autorzy – uznani naukowcy – podczas wizji lokalnych potwierdzili zarówno wysoką wartość ekologiczną fauny i flory Wilczych Dołów jak i występowanie na ich terenie siedlisk gatunków podlegających w Polsce oraz w Unii Europejskiej ochronie.

Powyższa informacja powinna stanowić zasadniczy argument dla rewizji zamierzeń Miasta i doprowadzić do zasadniczych zmian w projekcie zbiornika. Miasto powinno przesunąć realizację inwestycji w czasie i zagwarantować udziału strony społecznej w procesie opracowania takiej inwentaryzacji.

Podczas konferencji prasowej, na którą zaprasza strona społeczna zostaną omówione m.in. najnowsze stanowiska: Ministerstwa Środowiska i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach oraz opracowane przez stronę społeczną propozycje alternatywnych rozwiązań pozwalających pogodzić ochronę przyrody oraz bezpieczeństwo powodziowe Gliwic.

– W świetle ww. ekspertyz całkowicie nieaktualne staje się dotychczasowe stanowisko Miasta Gliwice, zgodnie z którym wszystkie wymagane prawem zezwolenia potrzebne do budowy na Wilczych Dołach zbiornika przeciwpowodziowego zostały uzyskane, a sama inwestycja „nie będzie stanowiła dużej ingerencji” w teren Wilczych Dołów. Powyższe informacje, a także stanowisko odpowiednich organów państwowych, przemawiają za koniecznością sporządzenia przez Miasto Gliwice nowej inwentaryzacji przyrodniczej terenu planowanego zbiornika – czytamy w zaproszeniu na konferencję.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sam
Sam
4 lat temu

A Neumann i tak ma głos mieszkańców i ekspertów w d….

Janek
Janek
4 lat temu

Kilku pieniaczy, którzy nikogo nie reprezentują, chce doprowadzić do tego, żeby szpital położniczy i operetka były zalewane przy dużych opadach deszczu.

Prawda
Prawda
4 lat temu
Reply to  Janek

Pewnie pare swistakow z Zakopanego tam przyszl i sie bawia.

Jagl
Jagl
4 lat temu
Reply to  Janek

Obecnie wystarczyło wyczyścić doły zalewowe przy teatrze i kratę oczyścić ze skoszonej trawy i przy ostatnich ulewach nic się nie działo

Barbara
Barbara
4 lat temu

Szpital i operetka były zalane raz i to przez Ostropkę, a po tym wydarzeniu wybudowano szersze ujęcie wpływu rzeczki.Mozna sobie zobaczyć że skrzyżowania ulic Zygmunta Starego i Słowackiego niedaleko operetki. Do tej pory zdawało egzamin.Politechnike zalewa Kłodnica i jakoś nikt nie planuje tam zbiornika

Ernest
Ernest
4 lat temu
Reply to  Barbara

Tunel DTŚ jest jednocześnie zbiornikiem retencyjnym dla Politechniki w razie powodzi. Także „jakiś” zbiornik jest i został zaplanowany 😉

Last edited 4 lat temu by Ernest
Janek
Janek
4 lat temu
Reply to  Barbara

Szpital i operetka są zalewane regularnie przy dużych opadach. Takie są fakty. Dlatego miasto zleciło opracowanie kompleksowego rozwiązania tego problemu fachowej firmie, która zaproponowała swoje rozwiązania. Te rozwiązania są znane od dawna, pisały o nich gliwickie gazety, teraz po uzyskaniu wszystkich ekspertyz i zezwoleń przyszedł czas na realizację. Odbyła się niedawno duża konferencja one line z wszystkimi zainteresowanymi mieszkańcami, na której zaproponowano kilka poprawek do projektum m. in., aby zbiornik przechowywał trochę wody cały czas, żeby nie był w pełni przepływowy i to projektant zaakceptował wg mojej wiedzy. Ponadto po zakończeniu prac budowlanych zostaną wykonane nowe nasadzenia drzew i krzewów… Czytaj więcej »

bnod
bnod
4 lat temu
Reply to  Janek

Operetka nie jest zalewana, woda jest na ulicy przed operetką. Szpital był kilka razy zalany, ale nigdy nie stwierdzono, żeby przelała się woda z Wójtowianki/Doa – tylko z Ostropki. Takie są fakty – chyba że masz jakieś dowody że nie?

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI