Od kilku miesięcy gliwiccy muzealnicy pracowali nad zaadaptowaniem II piętra Willi Caro na pracownie edukacyjne dla dzieci i młodzieży.
Wszystko dlatego, że Muzeum edukacją stoi. Liczne, organizowane w kilku oddziałach zajęcia, warsztaty, spotkania, lekcje i wykłady cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, a liczba uczestniczących w nich dzieci i młodzieży systematycznie rośnie. Pora była najwyższa, by edukacja znalazła w Muzeum własne, profesjonalnie przygotowane dla jej potrzeb miejsce.
Rok 2014 był rekordowy. Z muzealnej oferty edukacyjnej skorzystało ponad 18 tysięcy młodych ludzi, czyli 5 tysięcy więcej niż w roku poprzednim.
Pierwsza z pracowni edukacyjnych jest zaaranżowana z myślą o najmłodszych: dzieciach w wieku przedszkolnym i z pierwszych klas szkoły podstawowej. Drugą przeznaczono dla młodzieży z gimnazjum i szkół ponadgimnazjlanych. Obie są wyposażone w profesjonalne urządzenia multimedialne, nagłośnienie, i odpowiednie meble dobrane do prowadzenia różnorodnych zajęć edukacyjnych. Warto podkreślić, że całość prac projektowych, budowlanych i aranżacyjnych, została sfinansowana z własnych, wypracowanych przez Muzeum, pieniędzy.