O co chodzi z tymi kryptowalutami?

Marzysz o swojej lampie Aladyna, której potarcie miało moc uczynienia każdego bajecznie bogatym? Pewnie słyszysz o ludziach, którzy dzięki kryptowalutom stali się milionerami? Zanim stwierdzisz, czy to coś dla Ciebie, przeczytaj nasz artykuł. Co to są kryptowaluty? jakie można na nich wykonywać operacje? i wreszcie – jak na nich zarobić?

Marzysz o swojej lampie Aladyna, której potarcie miało moc uczynienia każdego bajecznie bogatym?  Jeśli myślisz, że kryptowaluty robią to samo, w dużej mierze masz rację. Jednak czasy łatwych i ogromnych zysków uzyskanych dzięki np. bitcoinowi należą już do przeszłości. Klucz to umiejętne inwestowanie. Jak zawsze powinny za nim stać cierpliwość i analityczne podejście, co w pakiecie może przynieść dobre zyski. Duże wsparcie daje technologia, która automatyzuje szacunki dotyczące ryzyka. W praktyce więc Twoje wysiłki analityczne wspiera aplikacja, bitcoin i jego wahania na rynku są przez nią śledzone w czasie rzeczywistym.   

Co to jest kryptowaluta i jak to działa?

Najczęściej mówiąc o kryptowalucie mamy na myśli bitcoin, a jest on tylko jedną z wielu. Każda z nich charakteryzuje się brakiem centralizacji, oderwaniem od systemów bankowych i państwowych. Możemy nimi płacić, lecz również traktować jako narzędzia inwestycyjne jak np. akcje. Rynek jest zalany kryptowalutami do inwestowania, od popularnych Bitcoin, Ethereum i Litecoin do bardzo mało znanych jak Dogecoin.

Kryptowaluty działają na blockchainie, która jest cyfrowym odpowiednikiem księgi rachunkowej. Dzięki niej mamy gwarancję, że ta sama moneta nigdy nie zostanie użyta dwa razy.

Nowe monety są „wydobywane” (to znaczy bite lub tworzone) wskutek skomplikowanych działań matematycznych podjętych przez komputery. Bardzo upraszczając ten proces, „górnicy” interpretują i sprawdzają legalność hipotetycznych transakcji w blockchainie. Trafiając na te, które są w porządku, zyskują bitcoina.

Co muszę zrobić aby zacząć działać na rynku kryptowalut?

To wydaje się proste – zainwestować. Ludzie uwielbiają działać na rynku kryptowalut właśnie dlatego, że łatwo można kupować, sprzedawać i handlować online.

Jeśli zdecydujesz się do nich dołączyć, będziesz potrzebował miejsca do przechowywania kryptowalut – portfela. Możesz wybrać portfel programowy zwany Hot Wallet, czyli np. aplikacja. Możesz też trzymać je na urządzeniu odłączonym od sieci, jak dysk flash – to tak zwany Cold Wallet.

Zdecydowanie zaleca się stosowanie Hot Walletes. Dlaczego?

· są łatwe do odzyskania, jeśli zgubisz swój telefon;

· są szybkie i łatwe w obsłudze;

· są preferowane do handlu lub wydawania kryptowalut.

Warto jednak pamiętać o ryzyku – są też podatne na ataki online, które mogą prowadzić do kradzieży środków. Portfele sprzętowe są offline więc niemożliwe do hakowania, ale ryzyko zgubienia lub kradzieży jest zawsze obecne, jak w każdym innym prawdziwym portfelu.

Co mogę zrobić z moimi kryptowalutami?

Kupiłeś bitcoiny, np. wymieniłeś je przez jedną z aplikacji typu Crypto.com, Coinbase, Coinmarketcap i BlockFi. I co dalej?

· Przechowywanie kryptowalut w portfelu programowym jest jak noszenie gotówki w prawdziwym portfelu. Po prostu tam jest i czeka, aż ją wyjmiesz.

· Możesz jednak umieścić kryptowaluty w protokole oszczędnościowym – to odpowiednik konta oszczędnościowego na rachunku. Tu również dostajesz odsetki za korzystanie z usługi, tak samo, jak banki płacą odsetki na niektórych kontach oszczędnościowych.

· Możesz też je przechowywać i pożyczać od siebie. To odpowiednik wpłacania pieniędzy na konto emerytalne lub wypłacania ich z niego. Jeśli robisz to w dobrym momencie, możesz nawet nie odczuć na swoim portfelu, że dokonałeś pożyczki.

· Handel tokenami na giełdzie kryptowalutowej jest podobny do handlu akcjami na giełdzie.

Jak zacząć na tym zarabiać?

Oczywiście w tym krótkim artykule nie przedstawię Ci pełnego know-how, aby stać się szybko specem od rynku kryptowalut. Warto jednak wziąć sobie do serca kilka rad:

· UCZ SIĘ, czytaj – jest mnóstwo poradników i kursów dla początkujących przedsiębiorców, również online. Dowiedz się przede wszystkim więcej o giełdach kryptowalutowych, zanim zainwestujesz choćby złotówkę. Platformy te zapewniają medium do kupna i sprzedaży kryptowalut.

· PYTAJ INNYCH – po rozeznaniu się w giełdach, a jest ich ponad 500, przygotuj serię pytań. Mając je przed oczami porozmawiaj z doświadczonym inwestorem. Dołącz też do tematycznej społeczności gdzie inwestorzy dzielą się swoimi osobistymi doświadczeniami (np. Crypto Gaming Bulls).

· DYWERSYFIKUJ inwestycje – nie inwestuj w tylko jedną walutę. Im więcej wiesz dzięki krokom powyżej, tym pewniejsze, że tego nie zrobisz.

· OCZEKUJ NIEOCZEKIWANEGO, tu sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie.

Trzeba pamiętać, że zdaniem ekspertów kryptowaluty są jednym z bardziej ryzykownych wyborów inwestycyjnych na rynku. Zacznij więc od podjęcia decyzji, czy na takie ryzyko jesteś gotowy.

Materiał partnera

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI