Obywatele do Senatu wkrótce złożą dokumenty w PKW

3
obywatele warszawa
obywatele warszawa

W Warszawie odbyło się spotkanie prezydentów polskich miast tworzących inicjatywę wyborczą do Senatu Unia Prezydentów – Obywatele do Senatu.

W spotkaniu wzięli udział m.in. prezydenci 24 miast, w tym Jacek Majchrowski – Prezydent Krakowa, Wojciech Szczurek, Prezydent Gdyni, a także osoby popierające inicjatywę, m.in.: Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club. Dokumenty potrzebne do rozpoczęcia procedury rejestracji Komitetu Wyborczego Wyborców Unia Prezydentów – Obywatele do Senatu są gotowe.

Podczas spotkania omówione zostały założenia kampanii wyborczej, strategia zatwierdzania list okręgowych, podpisano również uroczyście wniosek o rejestrację komitetu wyborczego.

Spotkanie było pierwszym, podczas którego wzięli udział niemal wszyscy prezydenci zrzeszeni w Unii Prezydentów Miast „Obywatele do Senatu”. Było ono również okazją do zatwierdzenia strategii kampanii wyborczej.

– Jednomandatowe okręgi wyborcze do senatu zwiększają szanse bezpartyjnych ekspertów na wybór do izby wyższej parlamentu. Wyłonieni w ten sposób senatorowie będą mogli skutecznie weryfikować prace Sejmu, który obecnie podzielony jest między dwie zwalczające się partie polityczne. Będą stanowili również merytoryczne wsparcie dla głowy Państwa, pełniąc funkcje niezależnych ekspertów. Uważam, że w polskim parlamencie brakuje dobrych fachowców, którzy zamiast na walce o władze, skoncentrowaliby się na ważnych kwestiach z punktu widzenia naszego kraju – powiedział Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.

W trakcie spotkania uczestnicy uroczyście podpisali listę „Wykaz obywateli popierających stworzenie dotyczący stworzenia Ogólnopolskiego Komitetu Wyborczego Obywatele do Senatu”, która w najbliższych dniach zostanie złożona do Państwowej Komisji Wyborczej. O celach nowej inicjatywy mówił m.in. prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski: – Naszym celem jest rozwój Polski, dlatego ważne jest wprowadzenie do Senatu przedstawicieli środowiska samorządowego aby miało ono realny wpływ na tworzenie prawa w Polsce. Chcielibyśmy aby senat był ciałem złożonym z osób bezpartyjnych, i nie był wiernym odbiciem Niższej Izby Parlamentu. W pierwszej kolejności chcemy skoncentrować się na ustawie o przekształceniu Senatu w Izbę Samorządową, na działaniach prowadzących do zmian w konstytucji.

Ponadto 20 sierpnia w Auli Fizyki Politechniki Warszawskiej odbędzie się pierwsza konwencja wyborcza przedstawicieli inicjatywy „Obywatele do Senatu”, na której zatwierdzone zostaną listy kandydatów.

Lista miast należących do UPM ODS

1. Bolesławiec Prezydent Piotr Roman
2. Ełk Prezydent Tomasz Andrukiewicz
3. Gdynia Prezydent Wojciech Szczurek
4. Gliwice Prezydent Zygmunt Frankiewicz
5. Jastrzębie Zdrój Prezydent Marcin Janecki
6. Kielce Prezydent Wojciech Lubawski
7. Knurów Prezydent Adam Rams
8. Kraków Prezydent Jacek Majchrowski
9. Lubin Prezydent Robert Raczyński
10. Mikołów Burmistrz Marek Balcer
11. Mysłowice Prezydent Edward Lasok
12. Nowa Sól Prezydent Wadim Tyszkiewicz
13. Piotrków Trybunalski Prezydent Krzysztof Chojnicki
14. Pruszków Prezydent Jan Starzyński
15. Przemyśl Prezydent Robert Choma
16. Rybnik Prezydent Adam Fudali
17. Rzeszów Prezydent Tadeusz Ferenc
18. Szczecin Prezydent Piotr Krzystek
19. Świdnica Prezydent Wojciech Murdzek
20. Tychy Prezydent Andrzej Dziuba
21. Wrocław Prezydent Rafał Dutkiewicz
22. Zabrze Prezydent Małgorzata Mańka – Szulik
23. Zamość Prezydent Marcin Zamoyski
24. Zduńska Wola Prezydent Piotr Niedźwiecki
25. Żywiec Burmistrz Antoni Szlagor
26. Biała Podlaska, Prezydent Andrzej Czapski

Spotkanie z mediami w Warszawie

Od lewej: Wojciech Lubawski (Kielce), Andrzej Dziuba (Tychy), Zygmunt Frankiewicz (Gliwice), Jacek Majchrowski (Kraków), Wojciech Szczurek (Gdynia), Marek Goliszewski (BCC)

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
estetka
estetka
13 lat temu

Tak więc przynajmniej do senatu bedzie kogo wybrać.

Szkoda ze prezydenci nie utworzą tez list do Sejmu. Przeciez ani na Pis ani na PO nie zagłosuję. Do tego doszło, że PSL jest najsensowniejszy.

mieszkaniec
mieszkaniec
13 lat temu

Czy polityka może być apolityczna? Chyba nie. Przecież ci ludzie też wywodzą się z partii politycznych. Na przykład:
Frankiewicz – PO
Majchrowski – SLD
Rams – AWS
Ferenc – SLD

Można by tak długo. Łatwo mówić o apolityczności w sytuacji, gdy ma się ustabilizowaną pozycję w swoim mieście. W Senacie apolityczność się skończy. Realnie ludzie z różnych światów jak Frankiewicz, Ferenc czy Dutkiewicz nie będą w stanie się ze sobą porozumieć.

Henx
Henx
13 lat temu

Znacie Pana Goliszewskiego? Nie? To tutaj sobie poczytajcie, kto to taki:

http://www.scribd.com/doc/62090190/RankingMLM-nr-1