Oczyszczacze powietrza na alergię – hit czy mit?

0
projektbeztytulu51
projektbeztytulu51

Kaszel, katar, chrypa, częste stany zapalne. Objawy te znane są wszystkim alergikom. Nasilają się one szczególnie w okresie pylenia, choć i przez resztę roku potrafią dać się we znaki. Szczególnie, jeśli mamy do czynienia z osobami uczulonymi na roztocza kurzu. Mikroskopijne pajęczaki, żyjące w kurzu, żywiące się naskórkiem, znajdziemy niemal wszędzie. Jak zatem pozbyć się większości czynników uczulających? Czy oczyszczacz powietrza pomoże usunąć z mieszkania alergeny?

Czy oczyszczacz powietrza obroni Cię przed alergenami?

Oczyszczacz powietrza może istotnie zmniejszyć ilość alergenów w otoczeniu. Stosowany cały rok, skutecznie ochroni przed czynnikami uczulającymi, charakterystycznymi dla danego okresu (np. pyły PM2,5 i PM10 w trakcie sezonu grzewczego, pyłki traw i zarodniki alternarii latem czy dodatki do farb i klejów podczas remontów), jak i takimi, które zagrażają nam przez cały rok – roztocza kurzu, drobnoustroje, bakterie. Urządzenie jest przy tym stosunkowo proste w budowie i łatwe w eksploatacji.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Silnik napędzający ruch wentylatora, odpowiedni zestaw filtrów i obudowa – tak najprościej można by opisać konstrukcję oczyszczacza powietrza. Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w moduł wi-fi czy jonizator powietrza. Jest też pewna grupa urządzeń łączących w sobie oczyszczanie i nawilżanie powietrza. Należą do nich Sharp, Philips, Panasonic oraz Ideal. Znajdziemy w nich dodatkowo zbiorniki na wodę oraz maty ewaporacyjne.

Najważniejszym elementem oczyszczacza powietrza jest filtr HEPA, wychwytujący mikroskopijne nawet cząsteczki zanieczyszczeń (o średnicy 70 razy mniejszej od średnicy ludzkiego włosa). Jest on w stanie zatrzymywać od 95 do 99 % pyłów zawieszonych zawieszone PM2,5 i PM10, jak również pyłków roślin czy roztoczy kurzu domowego. Oprócz niego, urządzenia te wyposażone są w filtry węglowe. Dzięki zastosowaniu granulek węgla aktywnego, są one w stanie pochłonąć nieprzyjemne zapachy i szkodliwe gazy (np. formaldehyd czy dym papierosowy). Ostatnim, niemniej ważnym elementem jest filtr wstępny, wyłapujący większe zanieczyszczenia, np. sierść czy włosy.

Oczyszczacze nabywane są głównie w związku ze smogiem. Powstający wskutek nieprawidłowego spalania paliw w domowych piecach, kotłach, jak i silnikach spalinowych, smog podrażnia górne drogi oddechowe, wywołuje także reakcje alergiczne (zapalenie spojówek czy nieżyt nosa). Dłuższa ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza może prowadzić do rozwoju astmy oskrzelowej.

Oczyszczacz powietrza dla alergików – jak wybrać?

  • Odpowiedni zestaw filtrów – wspomniany wyżej zestaw filtrów HEPA, węglowego oraz wstępnego stanowi optymalne połączenie
  • Wydajność urządzenia – wyrażana w m3/h przekłada się na powierzchnię, która zostanie oczyszczona. Wydajność należy rozumieć jako ilość przefiltrowanego powietrza w ciągu godziny. Przyjmuje się, że oczyszczacz powinien wymienić powietrze w pokoju min. 3,2 razy w ciągu godziny. Aby przeliczyć wydajność (podawaną jako współczynnik CADR) na powierzchnię oczyszczania, należy więc podzielić wartość współczynnika CADR przez 3,2. Następnie, uzyskany wynik dzielimy przez wysokość pomieszczenia, dzięki czemu uzyskujemy maksymalny metraż pomieszczenia, jaki możemy oczyścić. Philips AC3858/50 o wydajności 500 m3/h, sprawdzi się na powierzchni aż 62,5 m2. Więcej o urządzeniu: https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje/philips-ac3858-50/
  • Funkcja auto – niezwykle istotna funkcja dla skutecznego oczyszczania powietrza. Dobrze skonfigurowany tryb automatyczny pozwala umiejętnie dopasować intensywność oczyszczania do aktualnych odczytów z czujników jakości powietrza. Wykrywając zwiększone stężenie kurzu czy pyłów PM2,5, oczyszczacz uruchamia szybszą pracę wentylatora.
  • Dokładne czujniki jakości powietrza – czujniki kurzu, pyłków roślin, pyłów zawieszonych. W zależności od producentów, w oczyszczaczach powietrza możemy znaleźć mierniki laserowe lub działające na podczerwień. Przykładem urządzenia o skrupulatnie działających czujnikach jest np. Philips AC2729/50. Więcej o urządzeniu przeczytać można w artykule https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje/philips-ac2729-50/

Jak skutecznie zmniejszyć ilość alergenów w domu?

  1. Zadbać o jakość powietrza w domu – zakup oczyszczacza powietrza, a w przypadku zbyt mieszkań o niskiej wilgotności, również nawilżacza. Suche powietrze sprzyja unoszeniu się kurzu i pyłów
  2. Wybierać farby i materiały wykończeniowe pozbawione formaldehydu
  3. Ograniczyć do minimum powierzchnie zbierających kurz
  4. Wybrać odkurzacz o wysokiej klasie reemisji kurzu
  5. Regularnie czyścić meble tapicerowane, firanki oraz zasłonki
  6. Sprzątać w systemie góra-dół
  7. Ścierać kurz z powierzchni za pomocą ściereczki z mikrofibry lub ręcznika papierowego. Następnie wytrzeć ściereczką zwilżoną delikatnie środkiem do pielęgnacji.
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments