r e k l a m a

spot_imgspot_img

Oddaj trochę siebie

Akcja honorowego oddawania krwi „KRajowy KRwiecień Krwiodastwa” w tym roku obchodzi swoje 6 urodziny.

W związku z powodzeniem akcji w poprzednich edycjach zasięg zwiększa się i obecnie obejmuje aż 8 miast: Katowice, Gliwice, Kraków, Warszawę, Wrocław, Lublin, Opole, Rzeszów. Samorządy studenckie ponad 30 uczelni wyższych z całej Polski wraz z Polskim Czerwonym Krzyżem oraz Stowarzyszeniem MANKO zorganizowali tą akcje w celu zebrania krwi oraz pomocy jak największej ilości chorych. W następujących terminach będzie można oddawać krew na Śląsku: 23.04 Uniwersytet Śląski orz Politechnika Śląska – Gliwice, 24.04 Politechnika Śląska – Zabrze, 25.04 Akademia Wychowania Fizycznego.

Dodatkowo w ramach akcji będzie można oddać wymaz z policzka i być może zostać potencjalnym dawcą szpiku kostnego. Będzie można także zapoznać się z zasadami pierwszej pomocy oraz odebrać oświadczenie woli.

KRajowy KRwiecień KRwiodawstwa jest projektem odbywającym się w największych miastach, w których studiuje najwięcej studentów.

W tym roku odbędzie się już 6 edycja „KRajowego KRwietnia KRwiodawstwa”. Organizatorami akcji są; Porozumienie Samorządów Studenckich Uczelni Krakowa, Polski Czerwony Krzyż, Stowarzyszenie MANKO, Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA Poland, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska.

– Akcja odbywa się w głównej mierze na uczelniach wyższych, ponieważ jest ona kierowana przede wszystkim do studentów. Jakkolwiek każdy kto tylko ma ochotę zostać dawcą może przyłączyć się do akcji i oddać krew osobom potrzebującym. Drzwi dla wszystkich są szeroko otwarte – mówi Dawid Czupik, koordynator akcji KRKRKR.

W ciągu ostatnich 5 lat w ramach inicjatywy udało się zebrać ponad 3500 litrów krwi oraz rozdać 60 tys. oświadczeń woli.

Akcja w nieoceniony sposób przyczyniła się do szerzenia świadomości społecznej w zakresie krwiodawstwa i transplantologii. Akcja trwa w poszczególnych miastach od 25 marca do 21 maja.

W ramach akcji KRajowy KRwiecień KRwiodastwa można oddać wymaz z policzka do przebadania, zostać potencjalnym dawcą szpiku kostnego i uratować komuś życie.
Świadomość społeczna na temat potrzeby i możliwości oddawania szpiku kostnego jest nadal bardzo niska. Wynika to przede wszystkim ze stereotypów na temat pobierania szpiku, z którymi staramy się walczyć, poprzez edukację młodych ludzi już w wieku gimnazjalnym. Warto zwrócić uwagę na to, że z roku na rok coraz więcej ludzi decyduje się na zgłoszenie do bazy dawców szpiku kostnego. W 2012 r. zarejestrowało się ponad 100 tys. potencjalnych dawców, a tym roku mamy już 28 tys. rejestracji. – Rafał Młodzikowski, Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska.
Aby zostać dawcą szpiku wystarczy: być osobą odpowiedzialną, pomiędzy 18 a 50 rokiem życia oraz spełniać wymogi zbliżone do wymogów dla dawców krwi. Należy także mieć świadomość, że będąc w bazie można zostać poproszonym o oddanie szpiku nawet w długi czas po rejestracji.

Więcej informacji na temat harmonogramu akcji na www.krkrkr.org.pl oraz na portalu społecznościowym Facebook.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI