r e k l a m a


Odśnieżanie miasta. Kto jest za to odpowiedzialny?

Doba akcji „Zima” to koszt ok. 126 tys. zł. Miasto nie płaci jednak wykonawcom za czas spoczynku, czyli wtedy, kiedy nie są prowadzone prace w zakresie odśnieżania lub posypywania.

Ale nawet w przypadku bezśnieżnej zimy, firmy pozostają w stanie pełnej gotowości.

W Gliwicach trwa akcja „Zima”. Zarząd Dróg Miejskich dba o 665 ulic o łacznej długości blisko 420 km, około 800 tys. m2 chodników i ścieżek rowerowych oraz 347 przystanków komunikacji miejskiej. Jak to działa?

Miasto podzielono na 11 dużych rejonów. Do usuwania śniegu zobowiązane są trzy przedsiębiorstwa wyłonienie w przetargu – Konserwacja Terenów Zielonych Jacek Wieczorek z Bytomia, FHPU ANKA Aniela Balcer i 2B Krzysztof Balcer z Gliwic (rejony: 5 i 8) oraz Remondis Gliwice, które dysponują w sumie 38 maszynami – pługami i piaskarkami – przystosowanymi do odśnieżania i usuwania śliskich warstw.

Sprzęt będzie w gotowości do 30 kwietnia, jednak – jak informuje ZDM – w razie niesprzyjających warunków atmosferycznych, akcja „Zima” może być prowadzona także poza sezonem.

Szczegółowy wykaz rejonów i ulic wchodzących w ich skład można znaleźć na stronie internetowej www.zdm.gliwice.pl w dziale „Zimowe utrzymanie”.

– Prace związane z zimowym utrzymaniem dróg wykonywane są w dniach, kiedy wymagają tego warunki pogodowe – pada śnieg czy jest mróz, a w efekcie pojawiają się osady i oblodzenia. O rozpoczęciu i zaprzestaniu odśnieżania w ramach akcji „Zima” decyduje jej koordynator w ZDM. Decyzję taką podejmuje na podstawie informacji ze stacji meteorologicznych, radarów pogodowych oraz danych przekazywanych na bieżąco z nowoczesnych stacji pogodowych zlokalizowanych na skrzyżowaniach ulic: Nowy Świat – Pszczyńska – Mikołowska – Wrocławska oraz Toszecka – Nad Łąkami. Stacje wysyłają do koordynatora wiadomość sms np. o gołoledzi czy intensywnych opadach śniegu, co pozwala na podjęcie działań – wyjaśnia Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy ZDM. Dodatkowo koordynator zimowej akcji może na bieżąco informować kierowców o sytuacji na drogach poprzez umieszczanie informacji na 7 tablicach elektronicznych zlokalizowanych na terenie miasta.

Koordynator daje znać wykonawcom, a ci wysyłają na drogi pługi i piaskarki. W pierwszej kolejności odśnieżane i posypywane są główne ulice w mieście, takie jak na przykład ul. Rybnicka czy Pszczyńska. – Te drogi muszą być przejezdne i zabezpieczone przed śliskością do jednej godziny po ustaniu intensywnych opadów śniegu. W drugiej kolejności oczyszczane są ulice dojazdowe np. ul. Sportowa, Okrzei czy Wróblewskiego, które muszą być przejezdne i zabezpieczone do trzech godzin po ustaniu intensywnych opadów śniegu – informuje Jadwiga Jagiełło-Stiborska.

Warto wiedzieć, że nie wszystkie drogi i chodniki znajdują się w gestii ZDM. Część z nich należy do innych zarządców np. spółdzielni mieszkaniowych czy wspólnot.

Chodniki, które bezpośrednio przylegają do posesji powinien utrzymywać jej właściciel.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI