Kończy się budowa Hali Gliwice – jednego z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce.
W najbliższej przyszłości wyłoniony zostanie operator, który kompleksowo będzie zarządzał obiektem.
– Jeśli nie zostanie nim komercyjny podmiot zewnętrzny, to wiele wskazuje na to, że Halą Gliwice zarządzać będzie spółka miejska – tak, jak to się robi w całej Polsce – zapowiada prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz.
Najważniejsze prace budowlane już się zakończyły. Hala Gliwice w pełnej krasie prezentuje się imponująco. W obiekcie montowane jest już wyposażenie. Prowadzone są odbiory techniczne. – Założyliśmy, że hala musi być przede wszystkim konkurencyjna, aby poradziła sobie na rynku. Pozbieraliśmy doświadczenia trzech wcześniej wybudowanych podobnych obiektów w Polsce. Uwzględniliśmy zebrane wnioski, przeprojektowując obiekt w trakcie budowy. To wiązało się z opóźnieniami, do których i tak by doszło, chociażby ze względu na zmianę przepisów przeciwpożarowych. Nie jest to żadnym nieszczęściem, a raczej korzyścią. W tej chwili mamy obiekt wyjątkowy – i funkcjonalny, i ładny, i konkurencyjny – podkreśla prezydent Gliwic.
Niebawem ogłoszony zostanie kolejny przetarg na operatora Hali Gliwice.
– Zakładam, że – poza podmiotami zewnętrznymi – do przetargu przystąpi też spółka komunalna, miejska. Jeśli uda się znaleźć operatora zewnętrznego – to dobrze. Jeśli nie – Halą Gliwice będzie zarządzała spółka, której właścicielem jest miasto – mówi prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz. – Warto sobie uzmysłowić, że w Polsce normą jest zasada, że to miasta kierują tego rodzaju obiektami. Chcieliśmy tę normę zmienić, ale nie jest to zadanie łatwe. Podział ryzyka i ewentualnych dochodów to skomplikowany temat. Umowa ma opiewać na 15 lat, w związku z czym trzeba naprawdę dobrze przeanalizować wszystkie wątki, aby później nie ponosić zbędnych kosztów – podkreśla Zygmunt Frankiewicz.
Hala Gliwice będzie najnowocześniejszym obiektem w tej części Polski. Pomieści ponad 15 000 widzów. Oprócz areny głównej powstała również mniejsza hala treningowa oraz nowoczesne zaplecze infrastrukturalne. – Jestem przekonany, że Hala Gliwice będzie funkcjonowała bardzo dobrze. Przyniesie dalszy rozwój Gliwic w tych sferach gospodarki, które do tej pory w naszym mieście nie działały zbyt prężnie: gastronomii, hotelarstwie i wielu innych – podsumowuje prezydent Gliwic.
—
MSI
Ttak, jak to się robi w całej Polsce? Nie, tak się robi w beznadziejnych miastach, gdzie po kilku przetargach nadal nie ma firmy chętnej do zarządzania obiektem! Tak się robi w miastach, gdzie każda inwestycja jest okazją do obsadzenia kolesi na ciepłych stołkach finansowanych z podatków mieszkańców! Tak się robi w miastach, gdzie hala nie ma uzasadnienia ekonomicznego, a budowana jest tylko po to, żeby spełniać chore, megalomańskie ambicje prezydenta! Żadna prywatna firma nie jest zainteresowana dzierżawą hali za więcej niż 35 tys. zł, bo wiedzą, że przy wyższym czynszu ta hala będzie firmie przynosić tylko i wyłącznie straty! W… Czytaj więcej »