r e k l a m a


Organizacja transportu ładunków ponadgabarytowych

Nie ulega wątpliwości, że transport ponadgabarytowy stawia dosyć duże wymagania przed przewoźnikiem. Firma transportowa oferująca tego typu usługę powinna mieć nie tylko spore doświadczenie, ale także wykazywać się zmysłem planowania oraz doskonałą znajomością rynku.

Co zaliczamy do ładunków ponadgabarytowych?

Przez ładunek ponadgabarytowy, określany również mianem ponadnormatywnego, rozumiemy ładunki, które są dłuższe niż 16,5 m, szersze niż 2,5 m, wyższe niż 4 m lub cięższe niż 42 tony. Zaliczenie ładunku do kategorii ponadgabarytowego wymaga przekroczenia jednego z tych wymiarów. Tego typu transporty w większości przypadków dotyczą przemysłu ciężkiego, budowlanego lub rolniczego. W związku z powyższym taki transport podlega licznym obostrzeniom. Przede wszystkim przewoźnik musi mieć odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia transportu ponadnormatywnego. Konieczne jest także zdobycie odpowiednich certyfikatów, które umożliwiają realizację tego typu usług. Jednym z kluczowych elementów w tej układance jest także pilot, który będzie prowadził kierowcę „gabarytu”. Bardzo ważne jest również doskonałe planowanie. Transport ponadgabarytowy nie może poruszać się po wszystkich drogach. Wiele z nich nie jest dostosowanych do tego typu ładunku. Każdy przewóz musi być jednak rozpatrywany i planowany w sposób indywidualny, biorąc pod uwagę wymiary samochodu z ładunkiem.

Jak przebiega planowanie transportu ładunku ponadnormatywnego?

Część planistyczna jest kluczowym elementem, który decyduje o sprawnym i skutecznym przeprowadzeniu transportu. Planując trasę dla ładunku ponadgabarytowego, należy wziąć pod uwagę najdrobniejsze szczegóły. Detale, na które zazwyczaj nie zwracamy uwagi. Przykłady można by mnożyć bez liku, zaczynając od wiaduktów, a kończąc na szerokości skrzyżowań czy przejazdach przez ronda. Planowanie rozpoczyna się na wiele dni przed właściwym transportem. Szczegóły takie jak kąty zakrętów czy jakość nawierzchni to elementy, które wymagają bezwzględnej weryfikacji. Firma transportowa musi zwracać uwagę nie tylko na bezpieczeństwo przewożonego ładunku, ale także innych uczestników ruchu drogowego.

Jaka jest rola pilota transportu ponadgabarytowego?

Nieodzownym elementem transportu ponadgabarytowego jest obecność pilota, który niejako prowadzi kierowcę auta przewożącego ładunek. Czasami kolumna składa się z kilku pojazdów, z których jeden pilotuje ładunek, a drugi zabezpiecza konwój, poruszając się za nim. Zadaniem pilota jest informowanie kierowcy o ewentualnych problemach, czy niebezpieczeństwach na trasie. Pilot wysyła także jasną informację do kierowców poruszających się w przeciwnym kierunku o zbliżającym się ponadnormatywnym pojeździe. Do głównych zadań pilota należy obserwowanie samej nawierzchni, ewentualnych nierówności oraz bocznych rejonów drogi. Pilot sprawuje także stały nadzór nad pozostałymi użytkownikami dróg. Zadaniem pilota jest ocena bezpieczeństwa w przypadku pojawiających się trudności. Jego obowiązkiem jest bezpieczne poprowadzenie kierowcy przez całą trasę transportu. Każdy pilot musi mieć stosowne uprawnienia, które upoważniają go do prowadzenia pilotażu.

Transport ponadgabarytowy to zadanie zakrojone na szeroką skalę. Dlatego do realizacji tego typu transportu potrzebny jest doświadczony przewoźnik. Firma TSL Nordic ma nie tylko doświadczenie, ale także kwalifikacje i nowoczesny sprzęt umożliwiające bezpieczny transport ponadnormatywny.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI