Minął miesiąc od otwarcia pawilonu akwarystycznego w Palmiarni Miejskiej.
Cztery, wielkie – słodkowodne akwaria cieszą się wielkim zainteresowaniem. Do tej pory zwiedziło go 40 tys. osób. Goście Palmiarni, mogąc obserwować podwodny świat prezentowany w wielkich zbiornikach, wyrażają wiele pozytywnych opinii o nowej ofercie miejskich tropików. Ale to nie jedyne nowości w Palmiarni. W pawilonie tropiku można od niedawna obserwować pracę kolonii mrówek z gatunku grzybiarka parasolowata. Pochodzą one z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej (Amazonia). Są jednymi z najbardziej wyspecjalizowanych mrówek na świecie. Prowadzą w swoich gniazdach hodowlę grzyba, którym się żywią.
Do jego uprawy wykorzystują ścinane z drzew liście, a nazwę gatunkową nadano im ze względu na sposób w jaki je noszą. Pracę mrówek można obserwować dzięki akrylowej, przeźroczystej instalacji łączącej główne gniazdo z miejscem, gdzie mrówki tną liście. Gliwicka Palmiarnia jest najprawdopodobniej jedynym miejscem w Polsce dającym możliwość obserwowania grzybiarek.
Nowości w Palmiarni są obecne również w świecie flory. W pawilonie sukulentów zwiedzający mogą podziwiać jedną z największych w Polsce kolekcję litopsów, zwanych „żywymi kamieniami”. W przypadku tych malutkich roślin mamy do czynienia ze zjawiskiem mimikry, czyli upodabniania się do otoczenia. W ten sposób bronią się one przed zjedzeniem przez zwierzęta w okresach suszy. Większość gatunków litopsów rośnie na niewielkich obszarach, w podłożu składającym się głównie ze żwiru powstałego z różnych rodzajów skał. Rośliny w okresie zimowym wymagają obniżenia temperatury do około 5oC, dlatego pod koniec października na okres kilkunastu tygodni zostaną przeniesione do szklarni zaplecza.
Zapraszamy do odwiedzania Palmiarni przez cały rok.