1 maja w Watykanie odbędzie się beatyfikacja Jana Pawła II.
Aby uczcić to wydarzenie w Gliwicach zorganizowano trzy wystawy dedykowane Ojcu Świętemu. Będziemy m.in. wspominać Jego pontyfikat, nauki, a także wizytę w naszym mieście przed dwunastoma laty.
Muzeum w Gliwicach przygotowało ekspozycję poświęconą wizycie apostolskiej papieża w naszym mieście w 1999 r. Ekspozycja zostanie otwarta w niedzielę, 1 maja, o godzinie 14.00 w wieży Zamku Piastowskiego (ul. Pod Murami 2).
– Postanowiliśmy, głównie poprzez tytuły prasowe tamtego czasu, zdjęcia oraz pamiątki przypomnieć atmosferę i duchowość, jaka stała się udziałem gliwiczan po 15 i 17 czerwca 1999 roku i opisać skalę emocji, jakie nam towarzyszyły – mówią muzealnicy.
Zaprezentowane zostaną gazety relacjonujące przygotowania do wizyty papieża Jana Pawła II w Gliwicach oraz jej przebieg. Wyjątkowym eksponatem będą szkice i projekty ołtarza papieskiego, autorstwa prof. Adama Lisika z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.
Materiały te dotąd nie były publikowane.
Będzie można również zobaczyć makietę ołtarza oraz mikrofon, do którego przemawiał Jana Paweł II podczas spotkania z wiernymi na gliwickim lotnisku, a także wiele ciekawych pamiątek z pobytu Ojca Świętego w naszym mieście. Muzealnicy zgromadzili bogaty materiał ilustracyjny i dźwiękowy. Ekspozycja będzie udostępniana do końca czerwca.
Dwie wystawy z okazji beatyfikacji Papieża Polaka przygotowała także Miejska Biblioteka Publiczna. W Filii nr 1 (Plac Inwalidów Wojennych 3) trwa ekspozycja poświęcona życiu i działalności Ojca Świętego pt. „Pontyfikat papieża Jana Pawła II w polskiej filatelistyce”.
Prezentowane zbiory wydawano m.in. podczas kolejnych rocznic urodzin czy pontyfikatu Karola Wojtyły oraz pielgrzymek papieża do Polski.
Kolekcję znaczków pocztowych udostępnił Zenon Podgórski. Można je oglądać do 18 maja.
Natomiast w Filii nr 9 (ul. Czwartaków 18) od 9 maja do końca czerwca będzie prezentowana wystawa „Jan Paweł II w ekslibrisie”. Eksponaty pochodzą ze zbiorów gliwickiej MBP. Zostały wykonane przez twórców z całego świata, uczestników Międzynarodowego Konkursu na Ekslibris w latach 1999 – 2007.