r e k l a m a

spot_imgspot_img

Parowanie okien

Zaparowane okna to zmora każdej osoby, z którą niewiele osób wie jak sobie poradzić. Kluczowym elementem jest wentylacja i wietrzenie pomieszczeń, ale aby wiedzieć jak im przeciwdziałać, warto odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego w ogóle okna parują, co jest tego powodem?

Niskie temperatury powietrza na zewnątrz i duża wilgotność powoduje, że ranem zauważamy zaparowane okna. Zjawisko to występuje w pomieszczeniach, które mają wysoką wilgotność powietrza, a temperatura na zewnątrz jest niższa niż w domu. Oczywiście zaparowane okna w łazience po kąpieli czy podczas gotowania w kuchni są rzeczą naturalną. Jednakże jeśli coraz częściej ten obraz mamy przed oczami to warto jest zgłębić temat i poszukać przyczyny. Kiedy zauważasz, że okna parują od wewnątrz warto co jakiś czas przewietrzyć pomieszczenie, nawet zimą!  Z kolei inny rodzaj zaparowanych szyb jest wtedy gdy te zjawisko pojawia się od zewnątrz. Różnica temperatury okna i powietrza powoduje właśnie taką sytuację. Jeżeli zauważysz, że zaparowane okna są między szybami, to znak, że niestety ale doszło do rozszczelnienia pakietu szybowego. Co to oznacza? Okno straciło część właściwości termoizolacyjnych i nie spełnia już w 100% swojej funkcji. Przestrzeń między szybami w oknach jest po pierwsze hermetycznie zamknięta, a po drugie wypełniona gazem szlachetnym. Hermetyczne uszczelnienie brzegów uniemożliwia wymianę gazów z otoczeniem, a gaz szlachetny stanowi co najmniej 85%. Pamiętaj, że takie okno może wymagać wymiany. 

Co robić w tej sytuacji?

Mamy dla Was 3 wskazówki jakie możecie od teraz wdrożyć, aby zaparowane okna tradycyjne (a także okna przesuwne!) nie uprzykrzały Wam życia!

  1. Odpowiednia wentylacja. Ten sposób zna chyba każda Pani i Pan domu, aby pomieszczenia wietrzyć. Wentylacja i częste wietrzenie mieszkania to sposób, który pozwoli Wam pozbyć się zaparowanych okien. Wietrzyć można także otwierając drzwi pomieszczeń, aby był lepszy przepływ powietrza między pomieszczeniami.
  2. Suszarka automatyczna. Innym z kolei rozwiązaniem jest zakup suszarki automatycznej, dzięki której pozbędziesz się nadmiaru wilgoci w domu, spowodowanej klasycznym suszeniem.
  3. Osuszacze powietrza jak pochłaniacze wilgoci w tabletkach czy pochłaniacze elektryczne, które na bieżąco monitorują poziom wilgotności powietrza.

Niektórzy z Was mogą pomyśleć, że nieustannie zaparowane okna to błąd firmy monterskiej i niestety, ale nie jest to błędne myślenie! Niekiedy zdarza się, że jest to jeden z głównych powodów nieustannego parowania okien w domu. W tej sytuacji należy niezwłocznie odezwać się do ekipy monterskiej i zgłosić zaistniałą sytuację.
Materiał partnera

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI