Minęły już dwa lata funkcjonowania strefy płatnego parkowania w Gliwicach. Jej istnienie przyniosło zakładane efekty – w centrum miasta można łatwiej zaparkować.
Zwiększyła się rotacja samochodów, dzięki temu mieszkańcy mogą szybciej znaleźć wolne miejsce postojowe i sprawniej załatwić sprawę np. w urzędzie miejskim. Strefę obsługuje obecnie 115 parkomatów, a niebawem przybędzie kolejnych 10 urządzeń.
Co istotne – kierowcy mogą korzystać z trzech aplikacji mobilnych, dzięki którym możliwe jest wnoszenie opłat za pomocą smartfona. Wystarczy pobrać aplikację Pango, Mobilet lub SkyCash. Warto wskazać, że średnia kwota uiszczana za pośrednictwem aplikacji mobilnych wynosi 2 złote.
A statystycznie wygląda to następująco:
– od września do grudnia 2016 r. dokonano w strefie płatnego parkowania ok. 403 500 transakcji z czego 5,2% to płatności mobilne.
– natomiast od stycznia do czerwca wszystkich transakcji płatniczych przeprowadzono 795 250 z czego blisko 8,5% przy wykorzystaniu aplikacji mobilnych. Ich wartość opiewa na kwotę prawie 153 tys. zł.
A dlaczego ja, mieszkaniec centrum, mam płacić za parkowanie pod swoim domem???
Dlaczego wszyscy pozostali, płacący podatki za korzystanie z dróg publicznych wliczone w cenę paliwa, mają płacić za coś, za co już raz zapłacili??
Bo to Polska jest, i tak musi pozostać. Płać i płacz.
zapytaj w urzędzie miasta
Pytałem w Śląskiej Sieci Metropolitarnej. A konkretnie korespomdpwałem z panem Mateuszem Kopciem. Nie uzyskałem konkretnej odpowiedzi, same wykręty…
Podejrzewam, że ŚSM nie na ma to wpływu, radni miasta tak ustalili zasady..
Radni uchwalili (albo raczej przyklepali) to co im prezydent podsunął.
Jest dużo lepiej ale idealnie nigdy nie będzie
Można znaleźć miejsce parkingowe to fakt ale mimo wszystko stawki w obu strefach powinny być identyczne czyli takie jak w tej tanszej strefie
Jak może byc lepiej skoro abonamentów mieszkańca jest wydanych więcej niż miejsc parkingowych ?? Swoja drogą zastanawiające są te abonamenty wydawane dl SGL SZ itp… większość z nich widziana jest jedynie w godzinach pracy…. Póżniej ci „mieszkańcy” rozjeżdzają się do swoich prawdziwych domów.
bo wystarczy mieć czasowe zameldowanie i już można mieć abonament mieszkańca a wiadomo ze firmy pozwalają się pracownikom meldować pod adresem firmy’
Są dużo łatwiejsze sposoby na załatwienie sobie abonamentu mieszkańca. Problemem są wadliwe przepisy uchwalone przez gliwickich radnych, w ktorych jest parę kruczków prawnych dla kombinatorów i cwaniaczków.
Tutaj, ten apel winien byc skierowany do mieszkańców, kombinatorow.
Moja irytacja sięga zenitu gdy raz na rok muszę zapłacić za możliwość parkowanie pod domem. Sęk w tym,że teraz z miejscem u mnie pod domem jest słabiej niż przed wprowadzeniem odpłatności…a miało być tak pięknie.
A wy tylko narzekacie
Tomasz, mieszkasz w Gliwicach czy jestes tu okazjonalnie ?
Kolejny taz powtarzam zlodzieje kaza mi placic za parkowanie pod domem, niech tych wszystkich popaprancow co sie do tego przyczynili szlag trafi.