Już od ponad roku działa w Gliwicach interaktywny portal mapowy.
Miejski System Informacji Przestrzennej wzbogacił się niedawno o nową funkcjonalność – mapę akustyczną miasta. Mapa informuje o terenach zagrożonych ponadnormatywnym hałasem i określa liczbę mieszkańców narażonych na ten hałas z poszczególnych źródeł. Mapa przedstawia stan akustyczny wynikający z hałasu drogowego, kolejowego i przemysłowego.
– Została ona stworzona dla średnich wartości poziomu hałasu. Z natury rzeczy nie odzwierciedla zatem sytuacji akustycznej w konkretnym momencie. Nie można na jej podstawie stwierdzić, że w wybranym punkcie miasta w określonej chwili będziemy obserwować poziom dźwięku o odczytanej z dokumentu wartości. Mapa prezentuje bowiem wartości średnie w odniesieniu do roku. Wszelkie zmiany natężenia ruchu związane z porą doby, dniem tygodnia czy nawet miesiącem zostały w niej uśrednione. Z tego wynika jej strategiczny charakter i podstawowy cel, któremu ma służyć – wyjaśnia sens i charakter Mapy Akustycznej Gliwic Agnieszka Setnik, naczelnik Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego.
Zobacz mapę akustyczną
Mapa informuje o terenach zagrożonych ponadnormatywnym hałasem i określa liczbę mieszkańców narażonych na ten
hałas z poszczególnych źródeł.
Stanowi materiał wejściowy, który posłuży do opracowania, a następnie uchwalenia przez Radę Miejską programu działań zmierzających do obniżenia hałasu do poziomów dopuszczalnych.
Mapa Akustyczna Gliwic obejmuje teren całego miasta. Przedstawia stan akustyczny wynikający z hałasu drogowego, kolejowego i przemysłowego. Składa się z części opisowej, części graficznej oraz prezentacji na portalu internetowym.
– Całość opracowania zawiera wiele warstw informacyjnych, m.in. numeryczny model terenu, trójwymiarowy model zabudowy, sieć dróg i ulic, trasy kolejowe. Znajdziemy tam również rezultat końcowy w postaci opracowanej strategicznej mapy akustycznej przedstawiającej stan akustyczny środowiska – wylicza Agnieszka Setnik, dodając: Prace nad zebraniem, usystematyzowaniem i przetworzeniem danych niezbędnych do przygotowania mapy były żmudne. Wymagały zaawansowanych narzędzi informatycznych i wielomiesięcznej pracy wieloosobowego zespołu.
Pełnią one funkcję źródła informacji o stanie akustycznym środowiska i terenach zagrożonych hałasem, zarówno dla władz miasta, jak i dla mieszkańców Gliwic. Koszt przygotowania Mapy Akustycznej Gliwic wyniósł 565 836 złotych. Miasto uzyskało dofinansowanie w wysokości 85% na jej opracowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
(kik/MSI)
Mosernator działa, komentarze były nie wygodne tak???
—
Redakcja: Przepraszamy, ale zmieniamy serwer i być może coś po drodze zaginęło. Więcej: https://infogliwice.pl/?p=10171